Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 17 (305) z dnia 10.09.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Jak rozliczyć nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym?
Podatnik, który rozlicza podatek od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy, sam sporządza deklarację VAT i w zależności od wykonywanych w tym okresie czynności, (...)
str. 4
2.
Zwrot w przyspieszonym terminie
Termin dokonywania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym nie jest uzależniony ani od rodzaju prowadzonej działalności (rodzaju dokonywanych zakupów) ani też od tego jaką stawką (...)
str. 5
3.
Nadwyżka podatku naliczonego do przeniesienia na następny miesiąc
Nie w każdym przypadku wykazanie do zwrotu kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest dla podatnika korzystne. Jest bowiem duże prawdopodobieństwo, że organ podatkowy będzie (...)
str. 5
4.
Niezapłacona faktura - przesunięcie terminu odliczenia VAT
W przepisie art. 86 ustawy o VAT, regulującym m.in. terminy, w jakich podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego znajduje się przepis ust. (...)
str. 6
II.
Obowiązek podatkowy od otrzymanej zaliczki
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega otrzymana - na poczet przyszłej dostawy towarów lub przyszłego wykonania usługi - zaliczka, przedpłata czy zadatek. Obowiązek ten określony został w (...)
str. 8
1.
Zaliczka przy usługach budowlanych, transportowych i spedycyjnych
Generalnie obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług budowlanych, transportowych i spedycyjnych, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30. dnia, licząc od (...)
str. 9
2.
Zaliczka w turystyce
Obowiązek podatkowy dla usług turystyki został określony w sposób szczególny w § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie VAT. W myśl tego przepisu, w przypadku (...)
str. 10
3.
Dostawa lokali i budynków poprzedzona zaliczką
Przy sprzedaży lokali i budynków, obowiązek podatkowy powstaje, w myśl art. 19 ust. 10 ustawy o VAT, z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie (...)
str. 10
III.
Likwidacja działalności gospodarczej czy czasowe zawieszenie - odpowiedzi na pytania Czytelników
Z końcem sierpnia 2011 r. zaprzestałem wykonywania czynności opodatkowanych. Czy mogę złożyć formularz VAT-Z we wrześniu? Czy naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję o wykreśleniu z (...)
str. 11
1.
Faktury wewnętrzne jako szczególny dokument dla celów VAT
Podstawę prawną do wystawiania faktur wewnętrznych stanowi art. 106 ust. 7 ustawy o VAT. Stosownie do tego przepisu faktury te wystawia się dla udokumentowania: podlegającego (...)
str. 16
2.
Korekta faktur dokumentujących nieodpłatne świadczenia
W sytuacji gdy popełniono błędy dotyczące opodatkowania nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 7 ust. 2 lub art. 8 ust. 2 ustawy o VAT (...)
str. 16
3.
Korekta faktur potwierdzających WNT
Również w odniesieniu do faktur potwierdzających wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru jako zasadę można przyjąć, że wszelkie pomyłki zaniżające wartość WNT i kwoty podatku należnego należy korygować (...)
str. 17
4.
Faktury wewnętrzne korygujące nabycie towarów i usług w systemie "odwrotnego obciążenia"
W przypadkach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, tj. w odniesieniu do nabycia usług od podatników nieposiadających na terytorium (...)
str. 18
V.
Nieodpłatne przekazanie towarów oraz świadczenie usług w wyjaśnieniach organów podatkowych
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Ponadto w (...)
str. 18
1.
Dostarczanie pracownikom posiłków profilaktycznych, napojów i odzieży roboczej
Na mocy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), oraz innych szczegółowych (...)
str. 19
2.
Zużycie artykułów spożywczych w trakcie narad i szkoleń
Podatnik organizuje szkolenia, jak również narady dla pracowników, w trakcie których zapewnia uczestnikom posiłki oraz napoje. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wyrażonym w interpretacji (...)
str. 20
3.
Bezpłatne bilety wstępu
Teatr umożliwia wstęp na spektakle na podstawie biletów odpłatnych, bezpłatnych, a także zaproszeń, za które również nie trzeba uiszczać opłaty. Zaproszenia i bilety bezpłatne przekazywane (...)
str. 20
4.
Towary, których zakup nie uprawniał do odliczenia VAT
Opodatkowaniu VAT podlega nieodpłatne przekazanie wszelkich towarów należących do przedsiębiorstwa, niestanowiących jednak próbek, prezentów o małej wartości, czy też drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Dla (...)
str. 21
VI.
Kompensata wierzytelności uprawnia do zwrotu w przyspieszonym terminie - wyrok WSA
Na podstawie przepisu art. 87 ust. 6 ustawy o VAT podatnik może ubiegać się o zwrot w terminie przyspieszonym - w ciągu 25 dni od (...)
str. 21
VII.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Zbiorcza nota korygująca
Zauważyłam, że firma, od której kupujemy towar od kilku lat pisze na fakturach błędny nasz NIP. Czy mogę wystawić jedną notę korygującą do wszystkich tych (...)
str. 23
2.
Faktura za energię otrzymana po terminie płatności
W sierpniu otrzymałam dwie faktury za energię: pierwsza - z datą wystawienia 18 maja i terminem płatności 1 czerwca, natomiast druga faktura - z datą (...)
str. 24
B.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Kto w 2011 r. straci prawo do zwolnienia z ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej?
Na mocy art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, ewidencję obrotów i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących muszą prowadzić podatnicy, którzy sprzedają towary i (...)
str. 25
1.
Przekroczenie limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia
Podatnicy, których obroty na rzecz osób fizycznych nie przekroczyły w 2010 r. kwoty 40.000 zł, zwolnieni są z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących (...)
str. 25
2.
Moment utraty prawa do zwolnienia przedmiotowego
Zwolnienia przedmiotowe przysługują podatnikom na mocy § 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień i dotyczą czynności, które szczegółowo określone są w załączniku do tego rozporządzenia. Czynności (...)
str. 26
3.
Obniżenie udziału sprzedaży zwolnionej w ogólnych obrotach
Na mocy § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień, podatnicy, których obroty na rzecz osób fizycznych przekraczają (nawet znacznie) kwotę 40.000 zł, (...)
str. 27
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Zwrot towarów w ramach reklamacji
Wynikające najczęściej ze złej jakości produktów bądź ukrytych wad, ale także będące skutkiem niedopatrzenia sprzedającego - reklamacje towarów są nieodłączną częścią transakcji towarowych. Wskutek reklamacji, (...)
str. 30
1.
Zwrot dostarczonych towarów
W obrocie z zagranicą, w wyniku dokonania dostawy towarów podatnicy wykazują eksport bądź WDT. W obu przypadkach, jeżeli w wyniku reklamacji dojdzie do zwrotu towarów, (...)
str. 30
2.
Reklamacje w imporcie
Zwrot uprzednio zaimportowanego do Polski towaru ma szczególne znaczenie dla wcześniejszego prawa podatnika do odliczenia podatku VAT zapłaconego przy jego imporcie. Generalnie zwrot towarów w (...)
str. 31
3.
Odesłanie towaru do unijnego dostawcy
W przypadku gdy polski podatnik nabywa towary od unijnego dostawcy, a następnie w ramach reklamacji zwraca część zakupionego towaru, stosuje się zasady określone w ustawie (...)
str. 32
X.
WNT udokumentowane paragonem
Zgodnie z definicją określoną w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oznacza nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w (...)
str. 32
XI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Dokumentowanie importu usług
Otrzymaliśmy fakturę od włoskiej firmy za transport towarów z Włoch do Polski. Nasz usługodawca nie ma w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności. Czy (...)
str. 34
2.
Usługi elektroniczne świadczone przez zagraniczną firmę
Czy szwajcarska firma, która świadczy usługi elektroniczne dla osób niebędących podatnikami VAT, powinna rozliczać VAT w Polsce? Zgodnie z art. 28k ustawy o VAT miejscem (...)
str. 35
3.
Warunki zastosowania stawki VAT 0% dla sprzedaży na rzecz podróżnych
W lipcu 2011 r. dokonałem sprzedaży na rzecz podróżnych zagranicznych, jednak nie otrzymałem przed upływem terminu do złożenia deklaracji za ten miesiąc imiennego dokumentu uprawniającego (...)
str. 36
4.
Dostawa towarów do innego państwa niż siedziba nabywcy
Dokonaliśmy sprzedaży towarów na rzecz firmy, która posługuje się holenderskim numerem VAT UE. Zakupiony towar nabywca wywozi własnym transportem do Francji. Czy mamy tu do (...)
str. 36
5.
Zaliczka otrzymana na poczet WDT
W sierpniu 2011 r. otrzymałem od unijnego kontrahenta zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów. Dostawa ma nastąpić we wrześniu br. Czy zaliczkę tę powinienem wykazać (...)
str. 37
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Status podatkowy nabywcy spoza Wspólnoty a miejsce opodatkowania usług
Prowadzę warsztat samochodowy i jestem czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności wykonuję usługi m.in. na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na Ukrainie. Ostatnio (...)
str. 37
2.
Rozliczenie zakupu paliwa i uiszczonych opłat drogowych poza granicami kraju
Dokonujemy zakupu paliwa poza granicami kraju wykorzystując w tym celu kartę paliwową wydaną przez holenderską firmę. Co miesiąc otrzymujemy fakturę za zużyte paliwo? Czy transakcję (...)
str. 39
3.
Formalności związane z wewnątrzwspólnotowym nabyciem nowych środków transportu
Nasza spółka zamierza dokonać wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu ciężarowego, który spełnia warunki do uznania go za nowy środek transportu. Jakich formalności musimy dopełnić, aby prawidłowo rozliczyć (...)
str. 41
XIII.
Obrót z zagranicą na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Kwalifikacja dostawy dla podatnika spoza Unii Europejskiej
Jak należy rozliczyć dostawę towarów, jeśli kontrahent z USA zamówił u nas produkty, które mają być wysłane do Europy i nie będzie to eksport? Na (...)
str. 41
D.
PORADY I KOMENTARZE
XIV.
Jak rozliczyć VAT naliczony przy rezygnacji z kasowej metody rozliczeń?
Od dnia 1 lipca 2011 r. zrezygnowałem z kasowej metody rozliczeń podatku VAT i będę rozliczał VAT miesięcznie. W jaki sposób powinienem prawidłowo rozliczyć podatek VAT za drugi kwartał (...)
str. 43
E.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Korekta deklaracji składana przez byłych wspólników - zwrot zamiast kwoty do przeniesienia
Na podstawie art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.) - przez (...)
str. 47
2.
Jak otrzymać zwrot nadpłaty - wzór wniosku
Byli wspólnicy spółek cywilnych mogą żądać zwrotu nadpłaty podatku VAT. Aby jednak mogli wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku VAT, nie (...)
str. 48
F.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego
1. Producenci rolni uprawnieni do zwrotu akcyzy Na mocy ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego (...)
str. 51
G.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Sprzedaż samochodu osobowego a utrata prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT
Czy w przypadku gdy podatnik zwolniony podmiotowo z VAT sprzeda samochód osobowy będący towarem handlowym, bądź środkiem trwałym, straci prawo do tego zwolnienia? Ze zwolnienia (...)
str. 53
2.
Odliczenie podatku z faktur zaliczkowych otrzymanych przed utratą prawa do zwolnienia
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Od grudnia 2006 r. utraciłam prawo do zwolnienia z VAT. Wcześniej podpisałam umowę przedwstępną dotyczącą zakupu lokalu przeznaczonego na działalność. (...)
str. 54
3.
Brak imienia i nazwiska na fakturze wystawionej dla osoby fizycznej
Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Otrzymałem fakturę VAT na nazwę firmy, ale bez podania mojego imienia i nazwiska. Faktura określa (...)
str. 55
4.
Termin odliczenia VAT z faktury otrzymanej drogą elektroniczną
Czy dla faktur przesyłanych w formie elektronicznej przewidziano inne niż ogólne terminy odliczenia podatku naliczonego? W lipcu 2011 r. otrzymałam fakturę mailem. Potwierdzenie jej autentyczności (...)
str. 56
5.
Zakup paliwa w kanistrach a prawo do odliczenia VAT
W prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję samochody ciężarowe, które spełniają warunki uprawniające mnie m.in. do odliczenia VAT naliczonego od zakupu paliwa. Zdarza się, że paliwo kupowane (...)
str. 57
6.
Wynajem prywatnego mieszkania
Świadczę usługi remontowe i jestem podatnikiem VAT. Od września mam zamiar wynająć swoje prywatne mieszkanie osobie fizycznej na cele mieszkaniowe. Czy wynajem ten należy dokumentować (...)
str. 59
7.
Przeniesienie prawa do lokalu a obowiązek skorygowania faktur zaliczkowych przez dewelopera
Jesteśmy firmą deweloperską. Zdarza się czasami, że klient zbywa mieszkanie umową cesji praw na innego klienta. Przed cesją klient wpłaca nam zaliczkę, którą my dokumentujemy (...)
str. 60
8.
Sprzedaż towarów nabytych w systemie VAT marża
Nasza firma jest czynnym podatnikiem VAT. Kupiliśmy używany sprzęt biurowy (kopiarki, faksy, telefony, komputery) w systemie VAT marża. Zamierzamy towar ten sprzedać. W jaki sposób (...)
str. 61
9.
Obowiązek podatkowy po stronie komitenta uzależniony od zapłaty
Towar został wydany komisantowi w dniu 15 lipca 2011 r. ale do chwili obecnej komitent nie otrzymał zapłaty za sprzedany w tym samym dniu towar. (...)
str. 61
10.
Faktura wystawiona przez nabywcę bez akceptacji sprzedawcy
Wystawiam jako nabywca towarów faktury VAT w imieniu i na rachunek sprzedawcy. W lipcu 2011 r. przedstawiłem sprzedawcy dwie faktury do akceptacji, jednak do dnia, (...)
str. 62
11.
Korygowanie błędnie wystawionej faktury VAT marża
Zajmuję się sprzedażą towarów używanych (części samochodowych) na ogólnych zasadach opodatkowania oraz w systemie marży. Towary nabyłem wraz z naliczonym podatkiem VAT. Część z nich (...)
str. 63
12.
Zatrzymanie przez inwestora kaucji gwarancyjnej z tytułu nienależytego wykonania usługi budowlanej
Inwestor zatrzymał kaucję w wysokości 5% należności za usługę budowlaną (zgodnie z umową miał do tego prawo). Otrzymam więc pomniejszoną o tę kwotę należność za (...)
str. 64
13.
Następca prawny nie składa deklaracji za zmarłego podatnika
W lipcu 2011 r. zmarł mój mąż, który prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą. Jako następca prawny będę - po zakończeniu postępowania spadkowego - kontynuować prowadzoną przez (...)
str. 65
14.
Samochód "z kratką" - odliczenie VAT
Zakupiliśmy dwa samochody "z kratką" na potrzeby działalności gospodarczej. Są to samochody używane, posiadające badania i są zakwalifikowane jako samochody ciężarowe. Czy możemy odliczyć VAT (...)
str. 66
H.
ZMIANY W PRZEPISACH
1.
Zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników
W Dzienniku Ustaw nr 171 z dnia 18 sierpnia 2011 r., pod poz. 1016, opublikowana została ustawa z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.