Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zagraniczne transakcje kupna i sprzedaży usług a VAT
Dodatek nr 26
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 25
z dnia 01.09.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
OBOWIĄZEK REJESTRACJI NA POTRZEBY ROZLICZANIA TRANSAKCJI UNIJNYCH
Obowiązek rejestracji na potrzeby rozliczania VAT od usług świadczonych dla kontrahentów unijnych lub usług nabywanych od tych podmiotów dotyczy podatników (art. 97 ust. 3 ustawy (...)
str. 3
II.
USTALANIE MIEJSCA ŚWIADCZENIA USŁUG
Sposób rozliczania VAT od usług świadczonych dla kontrahentów zagranicznych, jak i usług nabywanych od tych podmiotów, zależy przede wszystkim od miejsca świadczenia usługi, ustalonego zgodnie (...)
str. 3
1.
Podstawowe definicje związane z ustalaniem miejsca świadczenia usług
Miejsce świadczenia usługi nie zawsze tożsame jest z miejscem faktycznego jej wykonywania. Dla celów VAT miejsce to ustala się bowiem zgodnie z art. 28b-28n ustawy (...)
str. 3
2.
Miejsce świadczenia usług - zasada ogólna
Zasadą jest, że w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W (...)
str. 5
3.
Regulacje szczególne w zakresie miejsca świadczenia usług
3.1.
Usługi związane z nieruchomościami
Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, (...)
str. 6
3.2.
Usługi transportowe
• Transport pasażerów Miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Zasada ta - podobnie jak przy usługach (...)
str. 6
3.3.
Usługi pośrednictwa
Zgodnie z art. 28d ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich (...)
str. 7
3.4.
Usługi w zakresie kultury i sztuki
Miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, (...)
str. 8
3.5.
Usługi restauracyjne i cateringowe
Miejscem świadczenia usług restauracyjnych i cateringowych jest miejsce, w którym usługi są faktycznie wykonywane (art. 28i ust. 1 ustawy o VAT). Jeżeli jednak usługi te (...)
str. 8
3.6.
Usługi wynajmu środków transportu
Ustawa o VAT w sposób szczególny określa również miejsce świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu. Zgodnie z art. 28j ww. ustawy, miejscem świadczenia tych usług (...)
str. 8
3.7.
Usługi elektroniczne i telekomunikacyjne
Miejsce świadczenia usług elektronicznych określa art. 28k ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli ww. usługi świadczone są: 1) na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, (...)
str. 10
3.8.
Usługi niematerialne
Jak już wspomniano, zasadą jest, że usługi wykonane na rzecz podmiotów niebędących podatnikami opodatkowane są w kraju usługodawcy. Nie dotyczy to jednak usług niematerialnych wymienionych (...)
str. 10
3.9.
Usługi turystyki
Miejscem świadczenia usług turystyki jest miejsce, gdzie świadczący usługę ma siedzibę działalności gospodarczej. Jedynie w przypadku, gdy ww. usługi są świadczone ze stałego miejsca prowadzenia (...)
str. 10
III.
SPRZEDAŻ USŁUG KONTRAHENTOM ZAGRANICZNYM
Jeżeli podatnik świadczy usługę dla kontrahenta zagranicznego, a miejsce świadczenia tej usługi, ustalone zgodnie z zasadami przedstawionymi w rozdziale II niniejszego opracowania znajduje się w (...)
str. 11
1.
Termin powstania obowiązku podatkowego
Wprawdzie usługi, których miejsce świadczenia znajduje się poza Polską nie powodują konieczności wykazania VAT należnego, lecz i tak dla tych usług konieczne jest ustalenie terminu (...)
str. 11
2.
Dokumentowanie sprzedaży usług, których miejscem świadczenia nie jest Polska
Podatnicy VAT dokumentują wykonywane czynności fakturami VAT. Istnieje jednak szczególny rodzaj faktur, który dokumentuje czynności niepodlegające opodatkowaniu w Polsce. Dokument ten potocznie nazywamy fakturą uproszczoną (...)
str. 12
3.
Odliczanie VAT od wydatków związanych ze świadczeniem usług nieopodatkowanych w Polsce
Zasadą jest, że podatnik ma prawo odliczyć VAT od wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi. Jednak od tej zasady jest kilka wyjątków, a jeden z nich (...)
str. 13
4.
Usługi opodatkowane poza terytorium kraju a limit zwolnienia podmiotowego z VAT
Podatnik, który uzyskuje niewielkie obroty, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Limit tego zwolnienia w 2011 r. wynosi 150.000 zł (dla podatników rozpoczynających wykonywanie (...)
str. 13
5.
Termin zwrotu VAT, gdy podatnik w deklaracji wykazuje czynności nieopodatkowane w Polsce
Jeżeli w deklaracji VAT podatnik wykazuje nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym, nadwyżkę tę może przenieść do rozliczenia w następnych okresach rozliczeniowych, lub żądać zwrotu bezpośredniego (...)
str. 14
6.
Sprzedaż usług kontrahentom zagranicznym w deklaracji VAT i informacji podsumowującej
Świadczenie usług dla kontrahentów zagranicznych w deklaracji VAT Minister Finansów nałożył na podatników VAT obowiązek wykazywania w deklaracjach podatkowych VAT (w poz. 21) m.in. wartości (...)
str. 15
IV.
ZAKUP USŁUG OD KONTRAHENTÓW ZAGRANICZNYCH
1.
Kiedy nabywca rozlicza VAT z tytułu zakupu usługi od kontrahenta zagranicznego?
Kontrahenci zagraniczni, którzy świadczą usługi dla podatników polskich, gdy miejsce świadczenia usługi znajduje się w Polsce, generalnie na wystawionych fakturach nie wykazują kwoty podatku. Obowiązek (...)
str. 17
2.
Termin powstania obowiązku podatkowego
Termin powstania obowiązku podatkowego przy imporcie usług ustala się - co do zasady - tak, jak w obrocie krajowym (art. 19 ust. 19 ustawy o (...)
str. 18
3.
Jak dokumentować import usług?
W celu udokumentowania importu usług, nabywcy wystawiają faktury wewnętrzne. Wynika to z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, za dany (...)
str. 19
4.
Ustalenie kursu waluty do przeliczenia importu usług
Przeliczenia kwot wykazanych w fakturach w walutach obcych dokonuje się zgodnie z zasadami określonymi w art. 31a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w (...)
str. 21
5.
VAT należny od importu usług jako VAT naliczony
Jak już wspomniano, jeżeli zakupiona od kontrahenta zagranicznego usługa rozliczana jest w ramach importu usług i ma ona związek z opodatkowaną działalnością gospodarczą, VAT należny (...)
str. 22
6.
Wykazanie importu usług w deklaracji VAT
Deklarowanie importu usług przez czynnych podatników VAT Polski nabywca będący czynnym podatnikiem VAT, wykazuje import usług w deklaracji podatkowej VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D następująco: 1) (...)
str. 23
V.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
1.
Weryfikacja celu przeznaczenia usługi świadczonej dla kontrahenta zagranicznego
Prowadzę warsztat samochodowy. Niekiedy klientami są osoby z innego kraju, którzy informują, że naprawa pojazdu jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i żądają wystawienia faktury (...)
str. 24
2.
Miejsce świadczenia usługi w zakresie organizowania targów
Wystawialiśmy towary na targach w Kijowie. Od kontrahenta otrzymaliśmy fakturę za wynajem powierzchni wystawienniczej. Czy od tej usługi należy rozliczyć import usług? Naszym zdaniem, miejsce (...)
str. 25
3.
Usługi prawnicze
Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT (kancelaria radcy prawnego), prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce. Otrzymaliśmy od niezarejestrowanej w Polsce niemieckiej firmy zlecenie przeprowadzenia postępowań prawnych wobec firm (...)
str. 26
4.
Opodatkowanie usługi wykonanej na ruchomym majątku rzeczowym
Dla kontrahenta z Niemiec prowadzącego działalność gospodarczą wykonaliśmy usługę naprawy maszyny. Czy ze względu na fakt, że usługa została wykonana w naszym zakładzie położonym w (...)
str. 27
5.
Usługa transportowa wykonana poza terytorium kraju na zlecenie podmiotu polskiego
Na zlecenie podatnika z Polski wykonaliśmy usługę transportu towarów. Transport rozpoczął się na terytorium Unii, a zakończył w kraju trzecim (na żadnym odcinku transport nie (...)
str. 27
6.
Usługi świadczone dla kontrahentów z krajów trzecich
Świadczymy usługi naprawy maszyn budowlanych. Niekiedy nabywcami są kontrahenci spoza Wspólnoty. Czy na potrzeby określenia miejsca świadczenia usług, kontrahenta spoza Unii należy uznać za "podatnika"? (...)
str. 29
7.
Opodatkowanie usługi świadczonej dla kontrahenta unijnego, który nie posiada numeru VAT UE
Dla podatnika unijnego, który nie posiada numeru VAT UE, wykonałem usługę szycia z materiału powierzonego. Czy do wartości usługi należy doliczyć VAT? W celu ustalenia, (...)
str. 29
8.
Usługi związane z nieruchomościami - sposób dokumentowania i deklarowania
Jestem architektem i prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Wykonałem usługę projektową (projekt budynku usługowego, który budowany będzie w Niemczech) dla firmy niemieckiej. Gdzie (...)
str. 30
9.
Obowiązek rozliczenia importu usług od opłaty pocztowej
Korzystaliśmy z usług poczty niemieckiej. Otrzymaliśmy potwierdzenie opłaty za wysyłkę paczek do innych krajów UE. Na pokwitowaniu zapłaty brak jest nazwy naszej firmy. Czy w (...)
str. 31
10.
Import usług a prawo do przyspieszonego zwrotu VAT
W lipcu 2011 r. zakupiłem usługę od kontrahenta zagranicznego, która stanowiła dla mnie import usług. Do dnia złożenia deklaracji VAT za lipiec nie zapłaciłem za (...)
str. 32
11.
Faktura wewnętrzna do usługi wykonanej przez kontrahenta spoza Wspólnoty
Czy wystawia się fakturę wewnętrzną do importu usług, jeżeli usługa była wykonana przez kontrahenta spoza Wspólnoty? Czy taką fakturę wystawia się jedynie do usług wykonywanych (...)
str. 33
12.
Elementy faktury wystawianej dla kontrahenta spoza Unii
Czy na fakturach dokumentujących świadczenie usług dla kontrahentów spoza Unii trzeba umieszczać NIP nabywcy i informację o obowiązku rozliczenia podatku przez nabywcę? Elementy, jakie powinna (...)
str. 34
13.
Import usługi ubezpieczeniowej związanej z leasingiem
Jestem podatnikiem VAT. Od niemieckiego leasingodawcy otrzymałem fakturę za ubezpieczenie przedmiotu leasingu. Czy na potrzeby tej transakcji powinienem wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć import usług (...)
str. 35
VI.
WYJAŚNIENIA ORGANÓW PODATKOWYCH DOTYCZĄCE ROZLICZANIA USŁUG W OBROCIE Z ZAGRANICĄ
1.
Nabycie usługi budowlanej od podmiotu zagranicznego
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 marca 2010 r., nr IPPP3/443-275/10-2/IB, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) W przypadku świadczenia usług (...)
str. 36
2.
Zakup licencji - termin powstania obowiązku podatkowego
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 maja 2011 r., nr IPPP3/443-597/11-2/JF, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) W ramach prowadzonej działalności (...)
str. 37
3.
Premia pieniężna udzielona kontrahentowi zagranicznemu
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 maja 2011 r., nr IBPP3/443-376/11/KO, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) Wnioskodawca w ramach prowadzonej (...)
str. 38
4.
Pożyczka udzielona poza systemem bankowym jako import usług
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 kwietnia 2011 r., nr IPPP3/443-108/11-2/LK, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (...)
str. 39
5.
Usług związanych z nieruchomościami nie wykazuje się w informacji podsumowującej
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 lutego 2011 r., nr ITPP2/443-1259/10/EB, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) Spółka świadczy usługi na (...)
str. 41
6.
Jaki kurs do przeliczenia wartości usługi świadczonej dla kontrahenta zagranicznego?
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 lutego 2011 r., nr IPPP3/443-1088/10-5/IB, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) Bank w ramach prowadzonej (...)
str. 42
7.
Refakturowanie kosztów usługi na podatnika zagranicznego
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 grudnia 2010 r., nr ILPP2/443-1492/10-4/EWW, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) Wnioskodawca prowadzi pełną działalność (...)
str. 44
8.
Potwierdzenie odbioru faktury korygującej, gdy usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 września 2010 r., nr IPPP3/443-540/10-4/KC, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) Czy zgodnie z obowiązującymi (...)
str. 46
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.