Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 14 (302) z dnia 20.07.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
I.
Rozliczanie VAT od mediów
Rozliczanie VAT z tytułu świadczenia oraz nabycia tzw. usług powszechnych (mediów) w ustawie o VAT zostało uregulowane w sposób szczególny. Ustawodawca, w sposób odmienny od (...)
str. 4
1.
Obowiązek podatkowy
Mówiąc o dostawie mediów mamy na myśli: dostawę energii elektrycznej i cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, świadczenie usług telekomunikacyjnych i radiotelekomunikacyjnych, świadczenie usług wymienionych (...)
str. 4
2.
Termin wystawienia faktury
Termin wystawienia faktury VAT dokumentującej świadczenie usług powszechnych (mediów) określony został w § 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie faktur. Z przepisu tego (...)
str. 5
3.
Refakturowanie mediów związanych z usługą najmu bądź dzierżawy
Refakturowanie mediów związanych z usługą najmu bądź dzierżawy na tle obowiązujących przepisów stało się ostatnio kwestią sporną. Organy podatkowe od pewnego czasu stoją na stanowisku, (...)
str. 5
4.
Odliczenie VAT przez nabywcę mediów
Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczenia podatnik może jednak dokonać (...)
str. 7
II.
Nieopodatkowana dostawa nieruchomości
Dostawa, której przedmiotem są nieruchomości lub ich części, budzi wiele wątpliwości przede wszystkim jeśli chodzi o wysokość stawki podatkowej lub zwolnienie z VAT. Warto pamiętać, (...)
str. 10
1.
Wyłączenie poza zakres działania ustawy o VAT
Dostawa nieruchomości tylko w szczególnych przypadkach jest wyłączona poza zakres działania ustawy o VAT. Jednym z takich przypadków jest sytuacja, gdy nieruchomość (zarówno zabudowana, jak (...)
str. 10
2.
Dostawa nieruchomości zwolniona z VAT
Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwolniona od podatku jest dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: 1) (...)
str. 12
3.
Korekta odliczonego podatku
Jak już zaznaczono, w sytuacji gdy sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia, bez znaczenia dla tego zwolnienia pozostaje fakt, iż w momencie nabycia lub wybudowania obiektu (...)
str. 15
4.
Możliwość wyboru opodatkowania sprzedaży nieruchomości
Na mocy art. 43 ust. 10 ustawy o VAT podatnik dokonując sprzedaży nieruchomości, w stosunku do której przysługuje zwolnienie z VAT na mocy art. 43 (...)
str. 15
III.
Opóźnienie w wystawieniu faktury VAT a obowiązek podatkowy
Zasadniczo obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jak jednak stanowi art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, jeżeli (...)
str. 16
IV.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Stawka VAT na roboty rozbiórkowe
Jaką stawkę VAT należy zastosować na usługi rozbiórki budynku mieszkalnego 8% czy 23%? [pytanie 548282] Komentarz 1 Usługi budowlane na potrzeby budownictwa społecznego to 8%. (...)
str. 18
2.
Wykup leasingowanego samochodu
Wykupuję samochód osobowy z kratką z leasingu. Odliczałam VAT w całości, ponieważ samochód traktowany był jak ciężarowy. Od stycznia 2011 r. również odliczałam cały VAT. (...)
str. 18
3.
Odliczenie VAT od zakupu sfinansowanego kredytem
Zakupiłam samochód ciężarowy, który będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Samochód częściowo zakupiony został na kredyt i w dowodzie rejestracyjnym bank wpisany jest jako współwłaściciel. Czy (...)
str. 20
V.
Podatkowe skutki przeróbki samochodu
Nabycie i użytkowanie samochodów osobowych oraz innych samochodów o określonej ładowności lub dopuszczalnej masie całkowitej od wielu już lat jest przedmiotem sporów dotyczących możliwości odliczania (...)
str. 21
1.
Wykaz towarów podlegających samoopodatkowaniu przez nabywcę
W ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i (...)
str. 23
2.
Opodatkowane nabycie odpadów przez czynnego podatnika VAT
Nabycie odpadów przez czynnego podatnika VAT podlega samoopodatkowaniu wyłącznie w sytuacji, gdy nabycie następuje od czynnego podatnika VAT a przedmiotem nabycia nie są towary używane (...)
str. 25
3.
Nabycie odpadów przez drobnego przedsiębiorcę od czynnego podatnika VAT
Z części wstępnej art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wynika, iż zwolnień ze względu na obroty nie stosuje się m.in. do dostawy towarów, dla (...)
str. 26
4.
Wyjaśnienia organu podatkowego
Na internetowej stronie Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl odnaleźć można wyjaśnienia dotyczące najważniejszych zmian w VAT obowiązujących od 1 lipca 2011 r. W rozdziale II tego opracowania (...)
str. 26
VII.
VAT w wyjaśnieniach Ministra Finansów
1.
Zużycie mediów refakturowane na członków wspólnoty mieszkaniowej
Na temat refakturowania mediów nabywanych na potrzeby członków wspólnot mieszkaniowych prowadzących działalność gospodarczą pisaliśmy na łamach Poradnika VAT wielokrotnie. Zajmowaliśmy przy tym stanowisko, iż w (...)
str. 27
2.
Stawka 0% na utrzymanie torów podejściowych w portach morskich
Pismem z dnia 22 czerwca 2011 r., nr PT2/033/1/442/TXW/2011/763 wydanym w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. (...)
str. 29
B.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych
Od dnia 22 lipca 2011 r. wchodzi w życie kolejna nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dokonana rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2011 (...)
str. 31
IX.
Kasa fiskalna po wznowieniu działalności gospodarczej przez osobę fizyczną
Ustawa o VAT w żadnym z przepisów nie odnosi się do zagadnienia podmiotowości podatkowej podatników będących osobami fizycznymi, którzy likwidują prowadzoną działalność, a następnie - (...)
str. 32
1.
Ponowne podjęcie działalności gospodarczej przez podatnika, który wcześniej stosował kasy rejestrujące
Traktowanie wznawianej działalności gospodarczej przez podatnika, który wcześniej stosował kasy rejestrujące, jako kontynuacji działalności poprzednio zakończonej, skutkuje w ten sposób, że mamy do czynienia z (...)
str. 33
2.
Wznowienie działalności gospodarczej przez podatnika, który wcześniej nie stosował kas fiskalnych
Osoba fizyczna wznawiająca działalność gospodarczą po pewnej przerwie, która nie stosowała wcześniej kas rejestrujących, ma nadal prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego ze względu na (...)
str. 34
3.
Ulga na zakup kasy fiskalnej dla podatnika wznawiającego działalność
Na mocy art. 111 ust. 4 ustawy o VAT, podatnicy którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących w obowiązujących terminach, (...)
str. 35
X.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Usługi montażowe a kasa fiskalna
Jeśli firma prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i wystawia na te usługi faktury VAT (montaż stolarki okiennej), to czy te faktury (...)
str. 35
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Rozporządzenie wykonawcze do dyrektywy VAT - omówienie głównych zmian
Od 1 lipca 2011 r. obowiązuje rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r., ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie (...)
str. 37
1.
Usługi wyłączone z opodatkowania
Art. 4 omawianego rozporządzenia Rady wyjaśnia sytuacje, w której podatnik zwolniony z opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów otrzymał numer identyfikacyjny VAT w związku ze świadczeniem bądź (...)
str. 37
2.
Definicja usług gastronomicznych i kateringowych
Omawiane rozporządzenie definiuje w art. 6 usługi gastronomiczne i kateringowe. Usługi restauracyjne i kateringowe charakteryzują się tym, że dostarczana jest gotowa lub niegotowa żywność lub (...)
str. 38
3.
Pojęcie siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności
Kolejną ważną zmianą jest wyjaśnienie pojęć takich jak: siedziba działalności gospodarczej podatnika, stałe miejsce prowadzenia działalności, stałe miejsce zamieszkania i zwykłe miejsce pobytu. Powinno to (...)
str. 38
4.
Dostawa towarów w trakcie przewozu pasażerów
Rozporządzenie zawiera również wyjaśnienie dotyczące sformułowania zawartego w art. 37 dyrektywy. Przepis ten określa miejsce opodatkowania dostawy towarów na pokładzie jednostki pływającej, statku powietrznego lub (...)
str. 39
5.
Status podatkowy usługobiorcy
Artykuły 17 i 18 rozporządzenia są niezwykle ważne, gdyż określają wprost jakie dowody powinien posiadać usługodawca aby prawidłowo określić status podatkowy usługobiorcy. Jest to o (...)
str. 40
6.
Miejsce opodatkowania usług
Artykuł 21 rozporządzenia pomaga określić miejsce opodatkowania usług świadczonych na rzecz podatnika, który posiada miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w więcej niż jednym państwie. Świadczenie usług (...)
str. 41
7.
Podatnik zobowiązany do rozliczenia podatku
W przypadku, gdy usługodawca lub dostawca towarów posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego, w którym należy rozliczyć podatek VAT, uznaje się, (...)
str. 43
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Usługi reklamowe wykonywane na zlecenie podatników z różnych państw
Jesteśmy wydawcą czasopisma, w którym umieszczamy reklamy podatników VAT z Polski, państw unijnych oraz podatników spoza Unii. Gdzie będą podlegały opodatkowaniu te usługi i w (...)
str. 43
2.
Zakup programu komputerowego w innym państwie
Pracownik naszej firmy podczas pobytu w Hamburgu dokonał zakupu programu komputerowego na płycie CD wykorzystywanego do działalności gospodarczej. Czy taki zakup stanowi WNT czy może (...)
str. 44
3.
Miejsce opodatkowania wynajmu powierzchni wystawienniczej poza granicami kraju
Nasza firma dokonała zakupu usług wynajmu powierzchni wystawienniczej na targach w Moskwie od firmy rosyjskiej. Obecnie jednak, ze względu na to, że nie odpowiada nam (...)
str. 45
4.
Dostawa mebli wraz montażem dla niepodatników z innego państwa członkowskiego
Jesteśmy producentem mebli, które sprzedajemy m.in. do Danii. Nasza firma jest podatnikiem VAT UE, a nabywcy to osoby fizyczne nieprowadzące działalności. Na miejscu u klienta (...)
str. 46
XIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Organizacja koncertów w innym państwie członkowskim
Organizujemy w Czechach serię koncertów zespołów ludowych. Naszym zleceniodawcą jest czeska firma. Jak prawidłowo należy wystawić fakturę dla zagranicznego kontrahenta? Według jakiej stawki opodatkować wykonaną (...)
str. 47
2.
Termin rozliczenia faktury dokumentującej WNT
W dniu 4 maja 2011 r. spółka otrzymała zamówione od kontrahenta z Włoch towary. Z powodu braku faktury transakcja ta nie została ujęta w ewidencjach (...)
str. 48
3.
Pośrednictwo w dostawie towarów - miejsce opodatkowania
Zajmujemy się pośrednictwem polegającym na wyszukiwaniu nabywców w Polsce oraz przyjmowaniu zamówień na towary niemieckiej firmy. Za świadczone usługi otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne. Czy wykonywane przez (...)
str. 49
4.
Refaktura usług reklamowych na zagranicznego usługobiorcę
Otrzymaliśmy fakturę od polskiej firmy za reklamę towarów, które sprzedajemy na rynku krajowym. Poniesionymi kosztami obciążymy francuskiego producenta tych towarów. Mamy jednak wątpliwość, czy dokonując (...)
str. 49
5.
Termin odliczenia podatku VAT od importu usług transportowych
Nabyłem od francuskiego podatnika usługę transportową na trasie z Francji do Polski i z tego tytułu jestem zobowiązany rozliczyć podatek VAT od importu usług. W (...)
str. 50
D.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Prowadzenie działalności gospodarczej podlegające opodatkowaniu VAT
Rozpoczynając wykonywanie czynności wymienionych w art. 5 ustawy o VAT, a więc w szczególności odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, podmiot z mocy prawa (...)
str. 51
2.
Rodzaje zwolnień od podatku VAT
Zwolnienie o charakterze przedmiotowym oznacza, że zwolniona z podatku VAT jest pewna czynność, niezależnie od rodzaju podmiotu, który czynność tę wykonuje. Zwolnienia przedmiotowe przewidziane zostały (...)
str. 51
3.
Prawo do rezygnacji ze zwolnienia z VAT
Trudno jednoznacznie przesądzić o tym, czy warto korzystać ze zwolnienia podmiotowego, czy też bardziej opłacalna jest rezygnacja z tego zwolnienia i decyzja o byciu czynnym (...)
str. 52
4.
Formularz VAT-R w przypadku rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego
Podatnik, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego, powinien złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R. Dla organu podatkowego formularz ten stanowi informację o tym, że podatnik (...)
str. 52
5.
Prawo do odliczenia VAT przy rezygnacji ze zwolnienia
Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy o VAT, za zgodą naczelnika właściwego urzędu skarbowego podatnik, który utracił prawo do zwolnienia z VAT może zmniejszyć (...)
str. 56
E.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Zawiadomienie o złożeniu odrębnego wniosku o zwrot wydatków mieszkaniowych
Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z: budową budynku mieszkalnego, nadbudową lub rozbudową budynku na cele (...)
str. 57
F.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Składnik majątku osobistego przeznaczony na potrzeby działalności gospodarczej
Jako osoba fizyczna posiadam budynek mieszkalno-usługowy. Chciałabym jego część wprowadzić do działalności gospodarczej polegającej na wynajmie pokoi dla turystów. Czy spowoduje to jakieś skutki w (...)
str. 59
2.
Obciążanie pracowników kosztami prywatnych rozmów telefonicznych
Pracownicy naszej firmy korzystają z telefonów służbowych. Za rozmowy prywatne są obciążani. Czy możemy wystawić jedną fakturę VAT czy też musimy na każdego z pracowników (...)
str. 59
3.
Duplikat faktury za media
Spółka nie otrzymała faktur pierwotnych za energię. Po wystosowanym przez nas żądaniu otrzymaliśmy duplikaty z oznaczeniem "Kopia". Dostawca twierdzi, że w przypadku duplikatów, system pozwala (...)
str. 60
4.
Odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej a prawo do ulgi na złe długi
Czy mam prawo do skorzystania z ulgi na złe długi, w przypadku gdy zawarłam z firmą ubezpieczeniową umowę ubezpieczenia należności i w momencie gdy wystąpiła (...)
str. 61
5.
Termin rozliczenia faktury VAT-MP
Spółka rozliczająca VAT na zasadach ogólnych, w kwietniu 2011 r. otrzymała fakturę VAT-MP i w tym samym miesiącu uregulowała w całości zobowiązanie z niej wynikające. (...)
str. 62
6.
Faktura VAT przy stosowaniu cen sprzedaży brutto
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą (sklep) i dokonuje również sprzedaży towarów za pośrednictwem Internetu. Po otrzymaniu zapłaty na konto towar jest wysyłany do klienta wraz z (...)
str. 64
G.
ZMIANY W PRZEPISACH
1.
Zmiana ustawy o VAT
W Dzienniku Ustaw nr 134 z dnia 29 czerwca 2011 r., pod poz. 780, opublikowana została ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o zmianie (...)
str. 65
2.
Rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o VAT
W Dzienniku Ustaw nr 136 z dnia 1 lipca 2011 r., pod poz. 798, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2011 r. (...)
str. 66
3.
Zwrot podatku niektórym podmiotom
W Dzienniku Ustaw nr 136 z dnia 1 lipca 2011 r., pod poz. 797, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2011 r. (...)
str. 66
4.
Rejestracja dla potrzeb VAT
4.1. Rozporządzenie w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego W Dzienniku Ustaw nr 136 z dnia 1 lipca 2011 r., pod poz. 799, (...)
str. 66
5.
Przedstawiciel podatkowy
W Dzienniku Ustaw nr 136 z dnia 1 lipca 2011 r., pod poz. 796, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2011 r. (...)
str. 67
6.
Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków technicznych
W Dzienniku Ustaw nr 140 z dnia 7 lipca 2011 r., pod poz. 818, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2011 r. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.