Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 12 (300) z dnia 20.06.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Wypoczynek pracownika oraz członków jego rodziny
Często pracodawcy przyznają świadczenia na rzecz pracowników w formie dopłat do wypoczynku, np. zorganizowanego w formie wczasów dla dorosłych i dzieci, obozów, kolonii dla dzieci (...)
str. 5
1.
Zasady dofinansowania do wypoczynku ze środków ZFŚS
Pracodawca może ze środków ZFŚS dokonywać dopłat do różnych form wypoczynku pracownika i jego rodziny. Wysokość dofinansowania powinna być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i (...)
str. 5
2.
Opodatkowanie i oskładkowanie dofinansowania do wypoczynku
Zwolnienie od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 (...)
str. 5
3.
Dopłata ze środków ZFŚS do wczasów rodzinnych
Ewidencja księgowa dofinansowania z ZFŚS do wypoczynku pracownika może przebiegać następująco: 1. PK - przyznanie dofinansowania przez zakład pracy: - Wn konto 85 "Zakładowy fundusz (...)
str. 7
4.
Dopłata ze środków obrotowych do pobytu dziecka na kolonii
Ewidencja księgowa dofinansowania ze środków obrotowych do wypoczynku pracownika może przebiegać następująco: 1. PK - przyznanie dofinansowania przez zakład pracy: - Wn konto 40-5 "Ubezpieczenia (...)
str. 10
1.
Zakup usług obcych na potrzeby reklamy
Dostaliśmy fakturę za oklejenie kabiny auta reklamą firmy. Jak zaksięgować taką fakturę - jako wykonanie usługi, czy jako reklamę? Działanie polegające na oklejeniu kabiny auta (...)
str. 12
2.
Zakup usług gastronomicznych na potrzeby reprezentacji
W ramach współpracy handlowej zaprosiliśmy naszego kontrahenta na wystawną kolację do restauracji. Na jakim koncie analitycznym w zespole 4 zaksięgować koszt takiej kolacji? Jak zaksięgować (...)
str. 13
3.
Ewidencja kosztów reprezentacji i reklamy na kontach zespołu 5
Do ewidencji kosztów podstawowej działalności operacyjnej stosujemy (oprócz kont zespołu 4) także konta zespołu 5, w ramach których wyodrębniamy m.in. konto "Koszty sprzedaży" i konto (...)
str. 15
4.
Czy koszty reklamy można rozliczać w czasie?
Ponieśliśmy koszty na reklamę naszej firmy w katalogu firm. Reklama będzie trwała rok, do czasu opublikowania nowego wydania tego katalogu. Czy takie koszty można rozliczać (...)
str. 16
5.
Nieodpłatne przekazanie aktywów obrotowych na cele związane z reprezentacją i reklamą
Jak ująć w księgach rachunkowych nieodpłatne przekazanie aktywów obrotowych jednostki na cele związane z reprezentacją i reklamą? Do ewidencji kosztów stosujemy konta zespołu 4 i (...)
str. 16
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Przejęcie długu w księgach rachunkowych dłużnika i wierzyciela
Mamy zadłużenie wobec jednego z dostawców. Ustaliliśmy z pewną firmą (naszym odbiorcą), że przejmie ona "na siebie" ten dług. Co powinna zawierać umowa o przejęcie (...)
str. 20
1.
Podstawa prawna zawarcia umowy o przejęcie długu
Umowa o przejęcie długu została uregulowana w art. 519-525 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze (...)
str. 20
2.
Wzajemne rozliczenie stron umowy o przejęcie długu na przykładzie liczbowym
W księgach rachunkowych przejęcie długu polegające na wstąpieniu osoby trzeciej na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony, można ująć w sposób zaprezentowany na przykładzie (...)
str. 20
IV.
Operacje gospodarcze związane z realizacją umowy sponsoringu
Nasza spółka zawarła ostatnio umowę sponsoringu. Jak przebiegać będzie ewidencja księgowa operacji gospodarczych związanych z realizacją takiej umowy?
str. 22
1.
Obowiązki sponsora i sponsorowanego określone w umowie sponsoringu
Umowa sponsoringu należy do tzw. umów nienazwanych, do których - zgodnie z art. 750 K.c. - stosuje się przepisy o zleceniu. Polega ona na tym, (...)
str. 22
2.
Ewidencja w księgach sponsora i sponsorowanego
Sponsoring ma za zadanie promowanie samej firmy sponsora bądź jego produktów, zatem w księgach rachunkowych sponsora koszty z nim związane powinny być odnoszone w ciężar (...)
str. 23
2.1.
Sponsoring finansowy
Przykład I. Założenia: 1. Jednostka "X" zawarła ze spółką "Y" umowę sponsoringu finansowego. Zgodnie z umową, sponsor (spółka "Y") zobowiązał się do przekazania kwoty: 6.000 (...)
str. 24
2.2.
Sponsoring rzeczowy
Przykład I. Założenia: 1. Spółka "Alfa" zawarła umowę sponsoringu z organizatorem imprezy sportowej (firmą "B"). W zamian za dofinansowanie tej imprezy w postaci przekazanych towarów (...)
str. 25
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Nabycie prawa służebności gruntowej
Firma nabyła prawo służebności gruntowej polegające na bezterminowym korzystaniu z drogi innej jednostki. Jak ująć w kosztach jednorazową opłatę za uzyskane prawo? Pojęcie służebności gruntowej (...)
str. 27
2.
Umowa licencyjna na wydawanie utworu w postaci książkowej
W listopadzie 2010 r. zawarliśmy z autorem umowę licencyjną. Utwór dostarczono w lutym 2011 r. Autor udzielił nam na 5 lat od daty przyjęcia utworu (...)
str. 28
2.1.
Termin wprowadzenia do ewidencji i rozpoczęcia amortyzacji
W świetle art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się z zastrzeżeniem pkt 17, nabyte przez jednostkę, (...)
str. 28
2.2.
Ustalenie wartości początkowej licencji
Wartość początkową nabytej licencji, zaliczonej do wartości niematerialnych i prawnych, stanowi cena nabycia, która - stosownie do art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości - (...)
str. 29
3.1.
Ewidencja kosztów związanych z przeniesieniem środka trwałego
W ewidencji środków trwałych naszej firmy figuruje - jako budowla - stalowy komin. Zaistniała konieczność przemieszczenia tego komina z jednej działki gruntowej na inną należącą (...)
str. 30
3.2.
Udokumentowanie zmiany miejsca użytkowania środka trwałego
Jak udokumentować przeniesienie komina stalowego z jednej działki gruntowej na inną? Przemieszczenie środka trwałego w obrębie jednostki wskazane jest udokumentować dowodem wewnętrznym "MT - zmiana (...)
str. 31
4.
Korekta kosztów ubezpieczenia samochodu, będącego przedmiotem leasingu, w księgach leasingobiorcy
Jak zaksięgować otrzymaną od leasingodawcy fakturę korygującą koszty ubezpieczenia samochodu w związku z włączeniem tych kosztów do podstawy opodatkowania usług leasingowych? Powszechną zasadą stosowaną do (...)
str. 32
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Ustalenie obowiązku poddania badaniu sprawozdania finansowego
Kogo dotyczy ustawowy obowiązek poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego? Bez względu na wielkość zatrudnienia, wartość sumy bilansowej i poziom osiągniętych przychodów, badaniu - na podstawie (...)
str. 35
2.
Cel i zakres badania sprawozdania finansowego
Na czym polega badanie sprawozdania finansowego? Jakie uprawnienia podczas badania ma biegły, a jakie badana spółka? Celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie przez biegłego rewidenta (...)
str. 37
3.
Wybór podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego
Kto decyduje w badanej jednostce o wyborze biegłego rewidenta? Wyboru podmiotu uprawnionego do badania dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki (np. w spółce z o.o. (...)
str. 37
4.
Utrata możliwości stosowania niektórych uproszczeń
Jesteśmy spółką z o.o. Od trzech lat prowadzimy działalność gospodarczą. Dotychczas nasze roczne sprawozdanie finansowe nie podlegało badaniu i stosowaliśmy uproszczenia w zasadach (polityce) rachunkowości. (...)
str. 38
5.
Dodatkowe obowiązki sprawozdawcze
Sprawozdanie finansowe jednostki podlegającej badaniu powinno zawierać - oprócz podstawowych elementów wymaganych od wszystkich jednostek, takich jak wprowadzenie do sprawozdania finansowego, bilans, rachunek zysków i (...)
str. 39
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.1.
Zaliczenie przedmiotu darowizny do środków trwałych
Na podstawie umowy darowizny instytucja kultury (muzeum) otrzymała środek trwały o wartości początkowej powyżej 3.500 zł, całkowicie zamortyzowany. Komisja szacunkowa określiła wartość rynkową tego środka (...)
str. 40
1.2.
Odniesienie przedmiotu darowizny w koszty zużycia materiałów
Czy instytucja kultury może skorzystać z uproszczenia i zaliczyć otrzymany nieodpłatnie składnik majątku o niskiej jednostkowej wartości początkowej bezpośrednio w koszty, mimo iż spełnia kryteria (...)
str. 41
2.
Rozliczenie udzielonych dotacji na przełomie roku
Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego. Jak w księgach jednostki budżetowej ująć rozliczenie przekazanej dotacji, która została zwrócona przez beneficjenta w styczniu następnego roku? Ewidencja rozliczenia przez (...)
str. 42
3.
Przeznaczenie zysku gospodarstwa pomocniczego na finansowanie inwestycji
Czy zysk gospodarstwa pomocniczego z 2009 r., przekazany z gospodarstwa pomocniczego na rachunek pomocniczy jednostki budżetowej w 2010 r. i przeznaczony (decyzją dyrektora jednostki budżetowej) (...)
str. 44
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Faktura dokumentująca wpłaconą zaliczkę na remont środka trwałego
Zleciliśmy wyspecjalizowanej firmie remont środka trwałego. Na poczet tej usługi wpłaciliśmy zaliczkę. Jak zaksięgować wartość netto z faktury VAT zaliczkowej, otrzymanej od wykonawcy usługi? Definicję remontu (...)
str. 46
2.
Wynagrodzenie płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków i jego zwrot w przypadku nienależnego pobrania
W 2010 r. potrąciliśmy, jako płatnik, wynagrodzenie z tytułu terminowej zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, mimo iż przelew wysłaliśmy po terminie. Wynagrodzenie to nie powinno być (...)
str. 47
3.
Duplikat faktury otrzymany e-mailem jako dokument księgowy
Czy duplikat faktury otrzymany e-mailem można zaksięgować? Przepisy ustawy o rachunkowości nie ograniczają postaci dowodów księgowych tylko do formy papierowej. Dowodami księgowymi są również dokumenty elektroniczne spełniające (...)
str. 48
VII.
Z listów Czytelników
1.
Zmiana uchwały o podziale zysku - uzupełnienie dywidendy dla wspólników
Wspólnicy spółki z o.o. podjęli uchwałę o podziale zysku za 2010 r. Część wypracowanego zysku postanowili przeznaczyć na zwiększenie kapitału zapasowego. Pod koniec pierwszego półrocza 2011 r. okazało się, (...)
str. 49
2.
Rabat otrzymany od kontrahenta unijnego
Jeden z naszych kontrahentów z Niemiec zastosował rabat cenowy udokumentowany fakturą korygującą. Jak zaksięgować ten rabat?
str. 51
2.1.
Ewidencja i dokumentacja otrzymanego rabatu
Co do zasady fakturę korygującą, dotyczącą udzielonego rabatu, ujmuje się w księgach rachunkowych w miesiącu, w którym rabat został zrealizowany. W księgach rachunkowych nabywcy towaru (...)
str. 51
2.2.
Przeliczenie kwot wyrażonych w walutach obcych
Jaki kurs euro powinniśmy zastosować do przeliczenia kwot wykazanych na fakturze korygującej WNT? Niestety żaden z przepisów podatkowych, ani bilansowych nie uściśla, jaki kurs należy (...)
str. 52
3.
Biuro rachunkowe, w którym certyfikat księgowy posiada wyłącznie osoba współpracująca
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą założyła biuro rachunkowe, nie posiada jednak uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Certyfikat księgowy posiada natomiast osoba współpracująca (żona przedsiębiorcy), która (...)
str. 54
4.
Ewidencja księgowa zryczałtowanego podatku z tytułu przychodów wypłaconych osobie zagranicznej
Jak zaksięgować i wykazać w bilansie podatek CIT od odsetek od pożyczki wypłaconych kontrahentowi zagranicznemu - w pozycji podatki i opłaty, czy koszty finansowe (odsetki od pożyczek)? Jednostki, które (...)
str. 56
5.
Wydanie udziałów w zamian za udziały innej spółki
Wspólnicy naszej spółki z o.o. podjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez wydanie nowych udziałów. W drodze wymiany nowych udziałów spółka nabyła od dwóch osób (...)
str. 57
5.1.
Ewidencja wydania udziałów w zamian za udziały innej spółki
Stosownie do postanowień ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.), podwyższenie kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością następuje przez podwyższenie (...)
str. 57
5.2.
Obowiązek sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Jak wynika z pytania, w wyniku wydania udziałów w zamian za udziały innej spółki, pytająca spółka stała się właścicielem 100% udziałów tej innej spółki. Może być ona zatem (...)
str. 58
6.
Napiwki otrzymane przez kelnerów w księgach jednostki świadczącej usługi gastronomiczne
Jak w księgach rachunkowych ujmuje się napiwki otrzymane przez kelnerów? Jeżeli napiwki otrzymywane przez kelnerów są zbierane przez pracodawcę, a następnie dzielone między pracowników, to kwotą napiwków (...)
str. 59
7.
Ewidencja księgowa podatku VAT płaconego przez nabywcę
Firma sprzedająca leki posiada na terenie naszego kraju przedstawicielstwo i na podstawie przepisów ustawy o VAT wystawia faktury w wartości netto. Obowiązek podatkowy VAT w tym przypadku ciąży na (...)
str. 62
8.
Wpłaty na społeczny komitet budowy kanalizacji
Jak pod względem rachunkowym potraktować wpłaty spółki na społeczny komitet budowy kanalizacji ulicy, przy której zlokalizowana jest siedziba firmy? Nakłady ponoszone na infrastrukturę techniczną w zakresie (...)
str. 63
9.
Ewidencja skutków kontroli podatkowej - zapłata zaległego podatku dochodowego wraz z odsetkami
W naszej spółce z o.o. zakończyła się kontrola przeprowadzona przez urząd skarbowy. W wyniku tej kontroli okazało się, że nasza firma w 2007 r. zawyżyła przychody oraz koszty (...)
str. 63
10.
Rozliczenie zaliczki wpłaconej na samochód w leasingu
W grudniu 2010 r. wpłaciliśmy dealerowi samochodów zaliczkę na nowy pojazd, na którą otrzymaliśmy fakturę. Konto rozrachunkowe dealera zostało rozliczone. Samochód ten jest przedmiotem umowy leasingu, (...)
str. 64
11.
Rozliczenie nadwyżki przychodów nad kosztami gospodarki mieszkaniowej w spółdzielni mieszkaniowej
Czy możliwe jest - w świetle aktualnie obowiązujących przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych i o rachunkowości - rozliczenie osiągniętej w 2009 r. nadwyżki między przychodami a kosztami utrzymania i eksploatacji nieruchomości w księgach rachunkowych (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.