Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Urlopy wypoczynkowe w 2011 roku
Dodatek nr 9
do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 10
z dnia 10.05.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WSTĘP
Uprawnienie do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw socjalnych pracownika, a jego istotą jest okresowe zwolnienie osoby pozostającej w zatrudnieniu pracowniczym z obowiązku świadczenia (...)
str. 3
I.
PIERWSZY I KOLEJNY URLOP WYPOCZYNKOWY
1.
Urlop w pierwszym roku pracy
W roku kalendarzowym podjęcia pracy po raz pierwszy przysługuje pracownikowi prawo do urlopu z upływem każdego przepracowanego miesiąca, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu (...)
str. 3
2.
Sposób liczenia terminów
Według art. 112 K.c. termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a (...)
str. 5
3.
Prawo do kolejnych urlopów
Uprawnienie do urlopu określonego w art. 153 § 2 K.p. jako urlop kolejny jest nabywane z dniem 1 stycznia każdego następnego roku kalendarzowego "z góry" (...)
str. 6
II.
WYMIAR URLOPU WYPOCZYNKOWEGO
1.
Dwa wymiary urlopu
Wymiar urlopu jest to liczba dni urlopu jaka przysługuje danemu pracownikowi z tytułu ogólnego stażu pracy, z uwzględnieniem jego wykształcenia i innych okresów zaliczalnych. Stosownie (...)
str. 7
2.
Okresy nauki w stażu urlopowym
Zaliczanie okresu nauki w szkole do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, odbywa się na zasadach określonych w art. 155 K.p. Do okresu pracy, (...)
str. 7
3.
Inne okresy zaliczalne do stażu urlopowego
Oprócz okresów pracowniczego zatrudnienia i nauki, do stażu od którego zależą uprawnienia urlopowe pracownika, wlicza się również inne okresy tzw. zaliczalne, z których najczęściej występujące (...)
str. 9
4.
Zatrudnienie na część etatu a wymiar urlopu
Wymiar urlopu pracowników zatrudnionych na część etatu ustala się zgodnie z art. 154 § 2 K.p proporcjonalnie do wymiaru ich czasu pracy. Redukując urlopy takich (...)
str. 11
III.
URLOPY WYPOCZYNKOWE W ZWIĘKSZONYM WYMIARZE
1.
Urlopy pracowników młodocianych
Przepisy art. 205 K.p. przyznają młodocianym prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy, w wymiarze 12 dni roboczych. Z (...)
str. 13
2.
Dodatkowe urlopy wypoczynkowe
Niektórzy pracownicy są uprawnieni na podstawie różnych tytułów prawnych do urlopów dodatkowych albo do urlopów w zwiększonym wymiarze, m.in. z powodu stanu ich zdrowia (niepełnosprawni, (...)
str. 15
IV.
UDZIELANIE URLOPÓW WYPOCZYNKOWYCH
1.
Korzystanie z urlopu w dniach pracy danego pracownika
Stosownie do art. 1542 K.p., urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze (...)
str. 18
2.
Urlop dla zatrudnionych w równoważnym i w zadaniowym czasie pracy
Równoważny czas pracy określono przepisami art. 135-137 K.p. Istotą równoważnego czasu pracy jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy w niektórych dniach tygodnia kompensowane krótszym wymiarem (...)
str. 20
3.
Udzielanie urlopu pracownikom niepełnosprawnym
Zasada udzielania urlopu w wymiarze godzinowym, który odpowiada dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, ma odpowiednie zastosowanie do pracownika, którego dobowa norma czasu (...)
str. 21
4.
Korzystanie z urlopu przez pracownika ZOZ-u
Czas pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym pracowników wykonujących zawód medyczny, zatrudnionych w zakładzie opieki zdrowotnej nie może przekraczać 7 godzin i 35 minut na dobę (...)
str. 21
5.
Urlop radcy prawnego
Organizację czasu pracy radcy prawnego regulują przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 10, poz. (...)
str. 22
V.
URLOPY W WYMIARZE PROPORCJONALNYM
1.
Prawo do kolejnego urlopu w przypadku zmiany pracodawcy
Uprawnienie do kolejnego urlopu wypoczynkowego zależy od przebiegu zatrudnienia pracownika w danym roku kalendarzowym. Według art. 1551 § 1 K.p., w roku kalendarzowym, w którym (...)
str. 22
2.
Urlop po okresie niewykonywania pracy
Zasada proporcjonalnego urlopu ma zastosowanie również w sytuacji, gdy pracownik powraca do pracy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie nieświadczenia pracy, (...)
str. 25
3.
Udzielanie urlopu uzupełniającego
Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze przysługuje urlop uzupełniający (art. (...)
str. 27
VI.
URLOPY O SZCZEGÓLNYM CHARAKTERZE
1.
Uprawnienie do urlopu w dodatkowym miejscu zatrudnienia
W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy, do okresu zatrudnienia, od którego zależą zarówno prawo do urlopu, jak i jego wymiar, wliczeniu (...)
str. 28
2.
Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim
Pracodawca ma wynikający z art. 163 § 3 K.p. bezwzględny obowiązek udzielenia na wniosek pracownicy przysługującego jej za dany rok urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie (...)
str. 29
3.
Urlop na żądanie pracownika
Na podstawie art. 1672 K.p. pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi 4 dni urlopu w ciągu roku na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. (...)
str. 30
4.
Urlop w okresie wypowiedzenia umowy o pracę
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu (art. 1671 K.p.). W (...)
str. 33
VII.
REALIZACJA PRAWA DO URLOPU
1.
Planowanie urlopów i uzgadnianie terminów ich wykorzystania
Według art. 163 § 1 K.p. urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę: wnioski pracowników, konieczność zapewnienia (...)
str. 34
2.
Udzielanie urlopów
Podmiotem zobowiązanym do udzielenia urlopu jest ten pracodawca, u którego pracownik uzyskał prawo do urlopu. Udzielenie urlopu przez innego pracodawcę może wystąpić wyjątkowo np. w (...)
str. 36
3.
Podział urlopu na części
Jest zasadą, że urlop wypoczynkowy powinien być nieprzerwany, czyli udzielony w pełnym przysługującym wymiarze 20 albo 26 dni (pracownikowi niepełnoetatowemu proporcjonalnym do wymiaru czasu pracy). (...)
str. 37
4.
Przesunięcie terminu urlopu
Przesunięcie ustalonego w planie urlopów lub uzgodnionego z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu może w myśl art. 164 K.p. nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami, (...)
str. 38
5.
Przerwanie rozpoczętego urlopu wypoczynkowego
Przyczyny powodujące przerwanie rozpoczętego urlopu wypoczynkowego wymieniono w art. 166 K.p. W myśl tej normy, część urlopu niewykorzystaną z powodu: czasowej niezdolności do pracy wskutek (...)
str. 40
6.
Odwołanie z urlopu wypoczynkowego
Możliwość odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego, czyli przerwania tego urlopu z przyczyn dotyczących pracodawcy uregulowano w art. 167 § 1 K.p. Odwołanie z urlopu jest (...)
str. 41
VIII.
SKUTKI NIEWYKORZYSTANIA URLOPU W UZGODNIONYM TERMINIE
1.
Udzielanie urlopu zaległego
Zaległego urlopu należy udzielić pracownikowi najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Nie dotyczy to jednak tej części puli urlopowej, która była przeznaczona "na (...)
str. 42
2.
Przedawnienie prawa do urlopu
Instytucja przedawnienia obejmuje skutki prawne będące następstwem upływu czasu. Po upływie czasu określonego ustawą wierzyciel nie może skutecznie dochodzić przysługujących mu roszczeń przed sądem, a (...)
str. 44
3.
Uprawnienie do ekwiwalentu za urlop
Jest regułą, że urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze. Pracodawca nie może zwolnić się z obowiązku udzielenia urlopu w czasie trwającego zatrudnienia przez wypłatę (...)
str. 45
4.
Informacja o urlopie w treści świadectwa pracy
Problematykę obowiązku wydania i ramowej treści świadectwa pracy reguluje art. 97 K.p. Natomiast szczegółową treść oraz sposób i tryb jego wydawania i prostowania określają przepisy (...)
str. 47
IX.
OBLICZANIE WYNAGRODZENIA I EKWIWALENTU ZA URLOP WYPOCZYNKOWY
1.
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
Istotą prawnych regulacji wynagrodzenia urlopowego jest ustalenie takiego sposobu jego obliczenia, który gwarantuje wypłatę wskazanego wynagrodzenia w wysokości jak najbardziej zbliżonej do tej, jaką pracownik (...)
str. 48
2.
Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy
Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zarówno zaległy, jak i bieżący w dniu rozwiązania stosunku pracy. Dniem wypłaty powinien być ostatni dzień zatrudnienia. (...)
str. 52
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.