Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 10 (292) z dnia 10.05.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia w ZUS zatrudnionego w firmie małżonka
Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji i zatrudniam kilka osób. Obecnie chciałbym zatrudnić żonę na podstawie umowy o pracę lub zlecenia, z którą (...)
str. 4
2.
Obowiązkowe ubezpieczenia z działalności dla pracownicy na urlopie wychowawczym
Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, która równocześnie prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, od połowy kwietnia 2011 r. przebywa na urlopie wychowawczym. (...)
str. 5
3.
Przejęcie pracowników przez nowego pracodawcę a podleganie ubezpieczeniom w ZUS
Nasza spółka przejmie w całości inny zakład pracy wraz z dotychczasowym personelem zatrudnionym w tym zakładzie. Czy przejęci pracownicy będą podlegać nadal ubezpieczeniom społecznym i (...)
str. 8
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Oskładkowanie nagrody pieniężnej z okazji jubileuszu zakładu
Firma będzie obchodziła jubileusz 20-lecia. Z tej okazji zamierza wypłacić pracownikom nagrody, w zależności od okresu zatrudnienia w firmie. Czy powinna je oskładkować? Tak. W (...)
str. 9
2.
Dopłata do świadczeń chorobowych w podstawie wymiaru składek ZUS
1) Pracownikom wypłacamy wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru bez względu na przyczynę choroby. Czy kwotę nadwyżki (powyżej 80%) należy uwzględnić w podstawie wymiaru (...)
str. 9
3.
Składki ZUS od składników wynagrodzenia wypłacanych za okresy choroby
Pracownik cały miesiąc chorował i za ten okres otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Ponadto wypłaciliśmy mu za cały ten miesiąc dodatek stażowy w pełnej wysokości. Czy kwotę (...)
str. 10
4.
Ponoszone przez pracodawcę koszty zakwaterowania pracowników w podstawie oskładkowania
Nasza firma ma oddział w Niemczech i oddelegowuje tam pracowników, pokrywając koszty ich zakwaterowania. Czy powinna doliczać do podstawy wymiaru składek ZUS koszty, które pokrywa (...)
str. 11
5.
Zwolnienie z oskładkowania ryczałtu za używanie własnego pojazdu dla celów służbowych
Od tego roku wypłacamy ryczałty z tytułu używania w jazdach lokalnych przez pracowników, dla potrzeb pracodawcy, pojazdów niebędących własnością pracodawcy. Przy czym nie zmniejszamy ich (...)
str. 12
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po przyznaniu dodatku stażowego
Pracownik od lutego br. nabył prawo do dodatku za staż pracy, który w myśl przepisów płacowych ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy. (...)
str. 14
2.
Uzupełnianie wynagrodzenia wliczanego do podstawy wymiaru zasiłków
1) W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego musimy uwzględnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik przez kilka dni chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym. W jaki (...)
str. 15
3.
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy a podstawa wymiaru świadczeń chorobowych
W jednym z miesięcy, za który wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych. Czy wynagrodzenie (...)
str. 17
4.
Jak ustalić czy premię uznaniową wlicza się do podstawy wymiaru zasiłków?
Pracodawca wypłaca miesięczne premie uznaniowe, do których prawo oraz ich wysokość są zależne wyłącznie od jego decyzji. Pracownik może otrzymać premię obniżoną za dni choroby, (...)
str. 18
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zwrot zasiłku przez pracownika w razie niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia od pracy
Pracodawca otrzymał informację, że pracownik, który przez dwa miesiące chorował, wykonywał w tym czasie pracę na podstawie umowy zlecenia w innej firmie. W trakcie gdy (...)
str. 20
2.
Zasiłek opiekuńczy dla zleceniobiorcy sprawującego opiekę nad chorym ojcem
Czy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy zleceniobiorcy, który dostarczył zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania opieki nad chorym ojcem? Nadmieniamy, że zleceniobiorca przystąpił do ubezpieczenia chorobowego (...)
str. 21
3.
Wypłata świadczenia rehabilitacyjnego na wniosek pracownika
Czy do obowiązków pracodawcy, uprawnionego do wypłaty zasiłków, należy informowanie pracownika o możliwości skorzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego i przygotowanie w tym celu odpowiednich dokumentów? Nie. (...)
str. 21
4.
Ustalanie okresu zasiłkowego
Czy po każdej przerwie w niezdolności do pracy należy rozpoczynać nowy okres zasiłkowy, jeżeli na zwolnieniu lekarskim lekarz nie umieści kodu literowego "A"? W myśl (...)
str. 22
V.
Świadczenia przedemerytalne
1.
Do 31 maja 2011 r. należy powiadomić ZUS o zarobkach uzyskanych przez osoby na świadczeniu przedemerytalnym
Osoby pobierające świadczenia przedemerytalne mają obowiązek niezwłocznego powiadomienia ZUS o osiąganiu przychodu z pracy zarobkowej oraz jego wysokości, a po zakończeniu roku rozliczeniowego o przychodach (...)
str. 23
2.
Rozliczenie świadczeń przedemerytalnych w związku z wykonywaniem pracy do 28 lutego 2011 r.
Na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego wpływa kwota osiąganego przychodu, wysokość przysługującego świadczenia przedemerytalnego oraz wysokość dopuszczalnej i granicznej kwoty przychodu. W okresie od 1 (...)
str. 24
3.
Nowe zasady rozliczania świadczeń przedemerytalnych
Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne, podejmując pracę zarobkową, jak już wyjaśniliśmy na wstępie, powiadamia o tym fakcie ZUS. Nadal - w zależności od uzyskiwanego przychodu - (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Umowa na czas określony w świetle ustawy antykryzysowej
1) Od 2003 r. zatrudniamy pracownika na podstawie przedłużanej aneksami umowy na czas określony. W tym okresie stosowanie art. 251 K.p. było dwukrotnie zawieszane i (...)
str. 29
2.
Aneks do umowy na czas określony
Czy w okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej i zawieszenia art. 251 K.p. jest dopuszczalne przedłużenie aneksem czasu trwania umowy na czas określony? Czy do takiej umowy (...)
str. 31
3.
Określenie miejsca pracy w przypadku łączonych stanowisk pracy
Jakie przepisy należy stosować zatrudniając pracownika na stanowisku zaopatrzeniowiec-kierowca? Jak określić miejsce pracy takiego pracownika i jaki będzie to miało wpływ na jego prawo do (...)
str. 32
4.
Wypowiedzenie umowy o pracę podczas urlopu
Pracodawca ogranicza stan zatrudnienia z przyczyn organizacyjnych. Czy może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikom przebywającym na urlopach wypoczynkowych i bezpłatnych? Odpowiedź na powyższe pytanie zależy (...)
str. 34
5.
Przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę a umowy cywilnoprawne
Przejęliśmy firmę, w której kierownik oddziału był zatrudniony na podstawie umowy o zarządzanie. Nie zawarliśmy z nim żadnej umowy, a jedynie poinformowaliśmy, że nie będziemy (...)
str. 35
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Ustalanie dni wolnych od pracy
Czy dni wolne od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy mogą przypadać w dowolnym dniu roboczym? Jeśli tak, to w jaki sposób ustalić ich (...)
str. 36
2.
Skutki braku ewidencji czasu pracy
Była pracownica domaga się wypłacenia należności tytułem wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jej zdaniem przez ostatnie 3 lata wielokrotnie pracowała w godzinach nadliczbowych, za (...)
str. 37
3.
Przerwa śniadaniowa dla zatrudnionych w systemie przerywanym
Prowadzę działalność rolniczo-hodowlaną i zatrudniam pracowników w systemie przerywanym. Przerwa pomiędzy dwiema częściami dniówki wynosi 3 godziny i przypada w porze obiadowej. Czy pracownicy mają (...)
str. 39
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego
Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownika, który otrzymuje stałe i zmienne składniki wynagrodzenia? Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał gdyby w tym czasie (...)
str. 40
2.
Ustalenie wynagrodzenia za przepracowaną część dnia i za urlop szkoleniowy
Jak należy obliczyć wynagrodzenie za dzień, na który pracownikowi udzielono urlopu szkoleniowego, jeżeli stawił się do pracy na kilka godzin pokrywających się z harmonogramem pracy? (...)
str. 41
3.
Wypłata wynagrodzenia w razie błędnie podanego numeru rachunku bankowego
Pracodawca odbiera od pracownika dwie wersje pisemnej zgody w sprawie przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy, polską i angielską. W jednym z formularzy pracownik popełnił błąd. (...)
str. 43
4.
Zasady potrąceń z wynagrodzenia oraz z innych świadczeń ze stosunku pracy
1) Obowiązujący w firmie regulamin wynagradzania przewiduje premie półroczne. Wynagrodzenie jednego z pracowników zostało zajęte na poczet należności innych niż alimentacyjne. Czy w miesiącu wypłaty (...)
str. 44
5.
Należności z tytułu podróży służbowej kierowcy
Jak należy rozliczać diety i dodatki nocne wypłacane w formie ryczałtu w przypadku kierowców? Czy u kierowców możliwy jest zbieg diet i podwyższonych kosztów uzyskania (...)
str. 46
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Nowe regulacje dotyczące wydawania świadectw pracy
W dniu 1 kwietnia br. zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny, który upłynie 30 czerwca br. Następną umowę zamierzamy podpisać 1 lipca (...)
str. 47
2.
Świadczenia związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych
1) Zatrudniamy kilku pracowników studiujących na trzecim roku studiów licencjackich w systemie wieczorowym bez skierowania pracodawcy. Obecnie domagają się oni płatnego zwolnienia od pracy w (...)
str. 49
3.
Wymagalność biletu za przejazd dla rozliczenia delegacji
Rozliczamy delegacje pracowników jednostki budżetowej. Od pewnego czasu pracownicy nie dołączają do druku rozliczenia biletów dokumentujących przejazd, a jedynie składają oświadczenie o ich zagubieniu. W (...)
str. 50
4.
Udzielanie doraźnych zwolnień działaczom związkowym
Pracownik będący działaczem związkowym powiadomił przełożonego o swojej nieobecności związanej z pełnioną funkcją i następnego dnia nie stawił się w pracy. Pracodawca udzielił mu nagany. (...)
str. 51
5.
Skutki samowolnej wypłaty zaliczki na poczet wynagrodzenia
Pracownik, zatrudniony na stanowisku kierownika sklepu, samowolnie wypłacił sobie zaliczkę na poczet wynagrodzenia z kasy firmowej. Jakie konsekwencje może ponieść z tego tytułu? Samowolne wypłacanie (...)
str. 52
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Prace wymagające asekuracji
Jakie prace należy ująć w zakładowym wykazie prac wykonywanych przez co najmniej dwie osoby? Niektóre rodzaje prac wymagają szczególnej ostrożności polegającej na obowiązkowym zabezpieczeniu przez (...)
str. 52
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Opłacanie składek ZUS
1) Zleceniobiorca, który ma 22 lata przyniósł zleceniodawcy zaświadczenie o skreśleniu go z dniem 11 kwietnia 2011 r. z listy studentów. Od kiedy należało objąć go obowiązkowymi ubezpieczeniami z tytułu (...)
str. 54
2.
Prawo do zasiłków i zasady ich wypłaty
1) Czy pracownikowi sprawującemu opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 4 lat przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli jego żona przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym na (...)
str. 55
3.
Rozwiązanie umowy z emerytem, ekwiwalent za urlop, opieka nad dzieckiem, świadczenia socjalne
1) Pracownica przechodzi w maju br. na emeryturę. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpi z dniem 11 maja br. za porozumieniem stron. Czy niezbędna jest forma pisemna takiego porozumienia? (...)
str. 57
1.
Komu przysługuje refundacja składek?
PFRON może zrefundować osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Osobą niepełnosprawną jest osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu (...)
str. 59
2.
Wysokość refundowanych składek
Zasady refundacji składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą regulują przepisy art. 25a-25d ustawy o rehabilitacji. Zgodnie z art. 25a ustawy o rehabilitacji, (...)
str. 60
3.
Wniosek o refundację składek emerytalno-rentowych
Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą składa PFRON wniosek o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne (o symbolu Wn-U-G) za dany miesiąc w formie dokumentu elektronicznego (...)
str. 62
4.
Rozliczenie podatkowe refundacji składek emerytalno-rentowych
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o pdof, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Ustawa o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców
Na publikację w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadza prawo składania (...)
str. 66
2.
Świadczenia zdrowotne dla osób planujących wyjazd do pracy w Niemczech - informacja NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) na swojej stronie internetowej www.nfz.gov.pl zamieścił informację dla osób ubezpieczonych w NFZ, planujących podjęcie pracy na terytorium Republiki Federalnej Niemiec w (...)
str. 66
3.
Ochrona działacza związkowego - wykonanie wyroku TK
Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje (...)
str. 67
4.
Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r.?
Rząd zaproponował aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. wynosiło 1.500 zł, czyli było wyższe od obecnie obowiązującego o 114 zł (1.500 zł - (...)
str. 68
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.