Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 8 (290) z dnia 10.04.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Umowy terminowe w świetle ustawy antykryzysowej - wyjaśnienie MPiPS
Od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. w przypadku zawierania umów na czas określony obowiązują przepisy ustawy z dnia 1 lipca 2009 (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Świadczenia dla pracowników z okazji Świąt Wielkanocnych a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
1) Jesteśmy zakładem zatrudniającym poniżej 20 pracowników i nie tworzymy funduszu socjalnego. Czy w ramach prowadzonej działalności socjalnej, sugerując się sytuacją materialną pracowników możemy zakupić (...)
str. 6
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzeń z umowy o pracę i kontraktu menedżerskiego wykonywanego u własnego pracodawcy
Spółka z o.o. zatrudnia pracownika za wynagrodzeniem wyższym od minimalnego. Ponadto zawarła z nim kontrakt menedżerski (o charakterze umowy zlecenia). Czy z tytułu kontraktu należy (...)
str. 7
3.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy zleceniobiorcy pobierającego zasiłek macierzyński
Zatrudniamy na podstawie długoterminowej umowy zlecenia kobietę, za wynagrodzeniem określonym w stawce kwotowej. W marcu 2011 r. urodziła ona dziecko. Ponieważ ze zlecenia podlega ubezpieczeniom (...)
str. 10
4.
Czy opłacać składkę zdrowotną od wynagrodzenia członka rady osiedla?
Czy od wynagrodzenia za udział w posiedzeniach rady osiedla, która funkcjonuje w spółdzielni oprócz rady nadzorczej należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Nadmieniam, że rada (...)
str. 12
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.
Do 30 kwietnia 2011 r. płatnicy sprawdzają poprawność danych przekazanych do ZUS w raportach za 2010 r.
Do końca kwietnia 2011 r. musimy sprawdzić czy informacje przekazane w raportach miesięcznych za rok 2010 są poprawne. Ponieważ z powodu awarii systemów komputerowych utraciliśmy (...)
str. 13
2.
Powiadomienie ZUS o nabyciu przez pracownika prawa do emerytury
W marcu br. pracownik dostarczył decyzję ZUS o przyznanej od połowy lutego 2011 r. emeryturze. O tym fakcie powiadomiliśmy ZUS poprzez wyrejestrowanie pracownika od dnia (...)
str. 14
3.
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
1) Czy w sytuacji gdy członek rodziny osoby ubezpieczonej podejmie pracę, to należy wyrejestrować go z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, czy też nastąpi to (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Nabywanie prawa do świadczeń
1.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego u nowego pracodawcy
Nowo zatrudniony pracownik zachorował w drugim miesiącu pracy. Czy za czas choroby powinniśmy wypłacić wynagrodzenie chorobowe, czy zasiłek? Nadmieniamy, że przed podjęciem zatrudnienia w naszej (...)
str. 16
2.
Zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka w okresie urlopu wychowawczego
Na początku kwietnia br. pracownica, korzystająca z urlopu wychowawczego udzielonego do końca 2011 r., urodziła dziecko. Czy po porodzie należy udzielić jej urlopu macierzyńskiego i (...)
str. 17
3.
Ustalanie prawa do zasiłku na podstawie poprawnie wystawionego zaświadczenia lekarskiego
Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione na okres dłuższy niż 3 dni poprzedzające datę badania. Zaświadczenie to wystawił lekarz rodzinny. Czy należy wypłacić wynagrodzenie (...)
str. 18
IV.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Przerwa w pobieraniu dodatku a obliczanie podstawy wymiaru świadczenia chorobowego
Pracownik pobierał dodatek za zastępstwo do końca stycznia br. Po miesięcznej przerwie ponownie przyznano mu taki dodatek. Czy obecnie ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za (...)
str. 19
2.
Wliczanie składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru zasiłków po zmianie wymiaru czasu pracy
Od początku br. pracownikowi podwyższyliśmy wymiar czasu pracy z 1/2 do pełnego etatu. W jaki sposób wliczyć do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego nagrodę za 2010 (...)
str. 20
3.
Zasiłek chorobowy w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego łączonego z wykonywaniem pracy w zmniejszonym wymiarze
Pracownica zatrudniona na cały etat, po wykorzystaniu podstawowej części urlopu macierzyńskiego korzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, łącząc go z wykonywaniem pracy na 1/2 etatu. Pod (...)
str. 22
4.
Przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku po upływie terminu, do którego przyznano dodatek
Do końca 2010 r. nauczycielka miała przyznane dodatki funkcyjny i motywacyjny. W grudniu 2010 r. urodziła dziecko i przebywa na urlopie macierzyńskim. Od stycznia br. (...)
str. 23
V.
Emerytury i renty
1.
Który emeryt musi rozwiązać umowę o pracę aby po 30 września 2011 r. pobierać świadczenie?
Pracownica w wieku 55 lat przeszła na emeryturę. Rozwiązała stosunek pracy i po krótkiej przerwie ponownie podjęła pracę. W wieku 60 lat i przepracowaniu ponad (...)
str. 24
2.
Wypłata renty rodzinnej po ukończeniu 25 lat
Syn pracownicy pobiera rentę rodzinną. Studiuje na przedostatnim roku studiów wyższych. W lipcu 2011 r. ukończy 25 lat. Czy ZUS nadal będzie wypłacał rentę? Tak, (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Dorozumiane cofnięcie oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy
Pracodawca rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Zanim zostało wydane świadectwo pracy na prośbę pracownika zgodził się aby rozwiązanie umowy nastąpiło za (...)
str. 27
2.
Likwidacja stanowiska pracownika w wieku przedemerytalnym
Likwidujemy dział, w którym zatrudniona jest na czas nieokreślony pracownica w wieku przedemerytalnym. Czy możemy zmienić jej stanowisko pracy w trybie wypowiedzenia warunków pracy? Stosunek (...)
str. 28
3.
Prace interwencyjne a konieczność limitowania umów o pracę zawartych na czas określony
Czy do pracowników zatrudnionych przez jednostkę samorządową w ramach prac interwencyjnych należy stosować zasadę, zgodnie z którą trzecia z kolei umowa zawarta (w odpowiednim czasie) (...)
str. 30
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Wykonywanie pracy w porze nocnej
Czy możemy zatrudniać część pracowników tylko na II zmianie lub w porze nocnej? Nadmieniamy, że potrzeba takiej organizacji pracy wynika z warunków produkcyjnych. Przepisy prawa (...)
str. 31
2.
Czas pracy osób niepełnosprawnych
1) Zatrudniamy osoby niepełnosprawne z lekkim stopniem niepełnosprawności. Zdarza się, że wykonują one pracę w wolne w zakładzie pracy soboty, przekraczając normy średniotygodniowe. Czy na (...)
str. 32
3.
System pracy w całodobowej placówce handlowej
Otwieramy całodobową placówkę handlową z jednoosobową obsługą na każdej zmianie. Czy można do zatrudnionych w niej pracowników zastosować system równoważnego czasu pracy oraz czy wystarczy (...)
str. 33
4.
Praca zmianowa a zadaniowy czas pracy
Czy możemy zastosować dla pracowników zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy system pracy zmianowej? Stosowanie dla tego systemu pracy zmianowej jest bezprzedmiotowe. Przez pracę zmianową należy (...)
str. 35
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie wynagrodzenia za urlop okolicznościowy zatrudnionego w systemie równoważnym
Zatrudniamy przy pilnowaniu dozorców w równoważnym czasie pracy. Jeden z tych pracowników na początku marca br. korzystał z dwóch dni urlopu okolicznościowego na swój ślub. (...)
str. 36
2.
Wynagrodzenie godzinowe przy odbiorze czasu wolnego
Pracownik przebywał w podróży służbowej w sobotę i niedzielę świadcząc w te dni pracę po 8 godzin. W zamian w tym samym miesiącu otrzymał dni (...)
str. 37
3.
Nadpłata wynagrodzenia
Dokonujemy wypłaty wynagrodzenia na 2 dni przed końcem miesiąca. Niekiedy po zatwierdzeniu listy płac i przekazaniu pensji na rachunki bankowe pracownicy dostarczają zwolnienie lekarskie obejmujące (...)
str. 39
4.
Zbieg egzekucji z wynagrodzenia chorobowego i zasiłku
Wynagrodzenie pracownika zostało zajęte przez uprawnione organy na poczet należności alimentacyjnych oraz pożyczki bankowej. W obydwu przypadkach kwoty zajęcia wynoszą kilka tysięcy złotych. Jak należy (...)
str. 40
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Uprawnienia urlopowe po zmianie pracodawcy
W kwietniu 2011 r. zatrudniliśmy pracownika, który w poprzednim zakładzie pracy otrzymał więcej dni urlopu niż przysługiwało mu w stosunku do okresu przepracowanego (pracował tam (...)
str. 42
2.
Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym
1) Pracownica przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, a obecnie korzysta z urlopu macierzyńskiego, który będzie trwał do 16 kwietnia 2011 r. Po tym urlopie będzie (...)
str. 43
3.
Wymiar urlopu dla młodocianego pracownika
1) Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu pracownikowi uczącemu się zawodu w pierwszym roku nauki? Według art. 190 K.p. pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła (...)
str. 45
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Świadectwo pracy w razie przywrócenia do pracy wyrokiem sądu
Jak prawidłowo sporządzić świadectwo pracy dla pracownika przywróconego do pracy na mocy wyroku sądowego? Czy należy wystawić jeden dokument obejmujący cały okres zatrudnienia, czy dwa (...)
str. 47
2.
Zaliczanie stażu pracy do okresu pobierania zasiłku po ustaniu zatrudnienia
Czy do stażu pracy, od którego zależy wypłata nagrody jubileuszowej należy zaliczyć okres pobierania zasiłku chorobowego w latach 1991-1992 pracownikowi zwolnionemu na podstawie ustawy z (...)
str. 48
3.
Czy pracodawca może monitorować miejsca pracy oraz pocztę elektroniczną?
1) W zakładzie produkcyjnym zamierzamy zainstalować kamery w celu podniesienia bezpieczeństwa zatrudnionych, a także monitorowania czasu pracy. Jakie w tym zakresie obowiązują regulacje prawne? Poruszona (...)
str. 49
4.
Prowadzenie sporu zbiorowego z pracodawcą
1) Pracodawca zwolnił w trybie dyscyplinarnym dwóch pracowników, na co załoga zareagowała ogłoszeniem strajku. Czy taki strajk jest zgodny z prawem? Czy pracownicy biorący w (...)
str. 50
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Hałas i drgania mechaniczne w środowisku pracy
Jakie wymagania bezpieczeństwa należy zapewnić pracownikom zatrudnionym przy pracach, podczas których występuje narażenie na hałas i drgania mechaniczne? Pracodawcy zatrudniający pracowników przy pracach podczas wykonywania (...)
str. 52
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Ustalanie składki wypadkowej na nowy rok składkowy
1) Od połowy czerwca 2010 r. prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu opłacam za siebie składki ZUS. W okresie od października 2010 r. do 28 lutego 2011 r. zatrudniałem kilku (...)
str. 55
2.
Prawo do zasiłków i zasady ich wypłaty
1) W okresie zwolnienia lekarskiego wystawionego na 10 dni pracownik wrócił do pracy. Czy przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego za wykorzystany okres zwolnienia? Tak, pracownik (...)
str. 56
3.
Zawieranie umów o pracę oraz wynagrodzenie za pracę
1) Z pracownikiem zatrudnionym na czas określony chcemy zawrzeć umowę na czas nieokreślony. Czy możemy podpisać umowę, jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim? Umowa o pracę zostaje (...)
str. 58
1.
Okresy wypowiedzenia
Wypowiedzenie umowy o pracę charakteryzuje się tym, że od momentu podjęcia czynności zmierzającej do zakończenia stosunku pracy, do jego ustania, upływa pewien określony okres czasu, (...)
str. 60
2.
Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy
Instytucja "zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy" w okresie wypowiedzenia, choć często stosowana w praktyce, w przepisach obejmujących ogół pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę (...)
str. 61
3.
Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu (art. 1671 K.p.). Pracodawca (...)
str. 62
4.
Zwolnienie na poszukiwanie pracy
Pracownikowi, któremu pracodawca wypowiedział umowę o pracę, w okresie wypowiedzenia przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy. Wymiar tego zwolnienia jest uzależniony od długości wypowiedzenia i wynosi (...)
str. 62
5.
Badania kontrolne
Pracownik, który wykonywał pracę w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających, na zakończenie zatrudnienia może zażądać wykonania badań lekarskich (art. (...)
str. 63
6.
Wydanie świadectwa pracy
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy (art. 97 § 1 K.p.). Powinno to nastąpić w (...)
str. 63
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Podwyższenie miesięcznego limitu kilometrów na jazdy lokalne dla służby parków narodowych
W Dz. U. nr 61 z dnia 22 marca 2011 r., pod poz. 308 opublikowano rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 marca 2011 r. zmieniające (...)
str. 64
2.
Zwrot dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych
W Dz. U. nr 62 z dnia 22 marca 2011 r., pod poz. 316 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 marca (...)
str. 64
3.
Postępowanie w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
W Dz. U. nr 62 z dnia 22 marca 2011 r., pod poz. 317 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 marca (...)
str. 65
4.
Informacja pracodawcy o zatrudnieniu, kształceniu oraz o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych
W Dz. U. nr 63 z dnia 24 marca 2011 r., pod poz. 329 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 marca (...)
str. 66
5.
Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne rolników w II kwartale 2011 r.
Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne rolników w II kwartale 2011 r. Status ubezpieczonego i wielkość gospodarstwa rolnegoWysokość składki na ubezpieczenie w zł emerytalno-rentowewypadkowe, chorobowe, macierzyńskieSkładki (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.