Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 7 (295) z dnia 01.04.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2010 r.
1.
Dane porównawcze w rocznym sprawozdaniu finansowym
1.1. Dane porównawcze w rachunku przepływów pieniężnych Czy w rachunku przepływów pieniężnych sporządzanym za 2010 r. powinny znaleźć się przepływy tylko z roku 2010, czy (...)
str. 5
2.
Odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup środka trwałego w rachunku przepływów pieniężnych
W 2010 r. zapłaciliśmy odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup środka trwałego. Wartość tych odsetek zwiększyła wartość środka trwałego. W jakiej pozycji rachunku przepływów pieniężnych (...)
str. 6
3.
Koszty napraw samochodów i otrzymane odszkodowania w rachunku przepływów pieniężnych
Jak w rachunku przepływów pieniężnych ująć poniesione przez jednostkę koszty napraw powypadkowych samochodów i otrzymane z tego tytułu odszkodowanie? W przypadku sporządzania przez jednostkę rachunku (...)
str. 7
4.
Prokurent jako osoba upoważniona do podpisywania potwierdzeń sald
Czy prokurent powołany przez zarząd spółki z o.o. może podpisywać potwierdzenia sald? Prokura jest samoistna. Przepisy art. 26 ustawy o rachunkowości wymagają od jednostek przeprowadzenia (...)
str. 7
1.
Czy sprawozdanie finansowe spółki osobowej podlega badaniu przez biegłego rewidenta?
Badaniu i ogłaszaniu podlegają roczne sprawozdania finansowe spółek osobowych, które w poprzednim roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących (...)
str. 8
2.
Podpisanie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółki osobowej
Wszystkie jednostki, które podlegają ustawie o rachunkowości i prowadzą księgi rachunkowe są zobowiązane sporządzać sprawozdanie finansowe na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, tj. na dzień kończący (...)
str. 9
3.
Złożenie sprawozdania finansowego w Krajowym Rejestrze Sądowym i Monitorze Polskim
Obowiązek składania sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) dotyczy wszystkich jednostek podlegających rejestracji w rejestrze sądowym, czyli również spółek osobowych. Kierownik jednostki jest zobowiązany (...)
str. 10
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Ewidencja sprzedaży i ustalenie wartości sprzedawanej działki
W 2006 r. wspólnicy spółki jawnej (małżeństwo) wnieśli do tej spółki zakupione w 1998 r. prawo wieczystego użytkowania gruntu kilku działek (o powierzchni 12.367 m2), (...)
str. 11
2.
Bilansowe odpisy amortyzacyjne od niesprzedanej części prawa wieczystego użytkowania
Co będzie podstawą dokonywania dalszych odpisów amortyzacyjnych od pozostałego w jednostce prawa użytkowania wieczystego gruntu? Podstawą dokonywania dalszych odpisów amortyzacyjnych dla celów bilansowych od części (...)
str. 13
3.
Jak zaprezentować sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu w sprawozdaniu finansowym?
Zarówno zakup, jak i sprzedaż środka trwałego są operacjami gospodarczymi, które bezpośrednio wpływają na zmianę stanu ilościowego i wartościowego majątku jednostki. Sprzedaż części prawa użytkowania (...)
str. 14
1.
Zasady kalkulacji kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych
Generalną zasadą określoną w art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości jest ustalenie kosztu wytworzenia produktu poprzez przypisanie danemu produktowi kosztów pozostających z nim w (...)
str. 14
2.
Ustalenie kosztu niewykorzystanych zdolności produkcyjnych przy wykorzystaniu kosztów planowanych
Przykład Koszt niewykorzystanych zdolności produkcyjnych w jednostce prowadzącej produkcję prostą i masową I. Założenia: 1. Jednostka prowadząca działalność produkcyjną masową (produkcja prosta) do wyliczenia kosztu (...)
str. 17
3.
Ustalenie kosztu niewykorzystanych zdolności produkcyjnych przy wykorzystaniu kosztów rzeczywistych
Przykład Koszt niewykorzystanych zdolności produkcyjnych w jednostce prowadzącej produkcję na dwóch liniach produkcyjnych I. Założenia: 1. Jednostka prowadzi produkcję makaronów na dwóch liniach produkcyjnych (długiej (...)
str. 19
V.
Akredytywa jako szczególna forma uregulowania zobowiązania
Jak ująć w księgach rachunkowych utworzenie akredytywy i uregulowanie zobowiązania z rachunku akredytywy?
str. 21
1.
Zasady ustanowienia akredytywy w świetle prawa bankowego
Akredytywa stosowana jest przez przedsiębiorstwa, które chcą ograniczyć ryzyko niezapłaconych należności za sprzedane towary lub usługi. Z akredytywy najczęściej korzysta się, gdy stronami transakcji są (...)
str. 21
2.
Ewidencja księgowa uruchomienia akredytywy w księgach dłużnika
Uruchomienie akredytywy po stronie dłużnika przebiega następującym zapisem: - Wn konto 13-5/2 "Rachunek bankowy akredytywy", - Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący". Należy zauważyć, że konto (...)
str. 22
3.
Utworzenie i realizacja akredytywy w walucie obcej
Jeżeli jednostka otwiera akredytywę na rzecz kontrahenta zagranicznego, to w celu jej uruchomienia przenosi określoną sumę w walucie obcej na wyodrębniony rachunek walutowy. Jednostki posiadające (...)
str. 24
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Likwidacja samochodu zniszczonego w wypadku
30 listopada 2010 r. samochód firmowy uległ wypadkowi. Jest to szkoda całkowita. Do tej pory samochód ten nie został zezłomowany i wyrejestrowany. Czy w tej (...)
str. 27
2.
Ulepszenie w obcym obiekcie - ewidencja i prezentacja w bilansie
Posiadamy inwestycję w obcym budynku, który użytkujemy na podstawie umowy najmu. Jak taką inwestycję należy ująć w księgach i wykazać w bilansie? Zasadniczo ulepszenie według (...)
str. 28
3.
Różnice kursowe ustalone na dzień bilansowy od zaliczek w walucie obcej na zakup aktywów trwałych
Jak zaksięgować bilansowe różnice kursowe od zaliczek w walucie obcej udzielonych zagranicznym dostawcom na poczet zakupu wartości niematerialnych i prawnych lub środków trwałych? Na podstawie (...)
str. 29
4.
Zakup kasy fiskalnej wraz z jej ufiskalnieniem i usługą serwisową
Otrzymaliśmy fakturę za zakup kasy fiskalnej wraz z jej ufiskalnieniem i usługą serwisową. Czy całość tworzy środek trwały? Kasę fiskalną (rejestrującą) można ująć w księgach (...)
str. 30
5.
Nieruchomości w księgach rachunkowych instytutu badawczego
Jak zgodnie z obowiązującą nas ustawą o instytutach badawczych wprowadzić do ewidencji środków trwałych budowle (studnie głębinowe) i budynek, który wybudowaliśmy w latach 70-tych na (...)
str. 31
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Należności przysługujące pracownikom z tytułu podróży służbowych
W świetle art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze (...)
str. 33
2.
Dokumentowanie wydatków związanych z podróżą służbową
Rozliczenia kosztów podróży pracownik powinien dopełnić w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży. Rozliczenia kosztów podróży służbowej można dokonać na formularzu "Polecenie wyjazdu służbowego" (...)
str. 35
3.
Ewidencja księgowa kosztów podróży służbowych
W księgach którego miesiąca ująć wydatki przedstawione do rozliczenia przez pracownika w styczniu 2011 r. za podróż służbową, która odbyła się w grudniu 2010 r.? (...)
str. 36
1.
Analiza przepisów podatkowych i bilansowych
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, do prowadzenia ksiąg rachunkowych bez względu na wysokość osiągniętych przychodów są zobowiązane: spółki jawne, w których wspólnikiem jest osoba (...)
str. 38
2.
Ustalenie wielkości przychodu zobowiązującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych
Przykład I. Założenia: 1. Spółka jawna, której wspólnikami są dwie osoby fizyczne, za 2010 r. osiągnęła przychody ze sprzedaży towarów handlowych (bez VAT) w wysokości: (...)
str. 39
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Przyporządkowanie paragrafów wydatków do kont kosztów rodzajowych
W jaki sposób przyporządkować paragrafy wydatków do poszczególnych kont kosztów rodzajowych? Opis do kont zespołu 4 zamieszczono w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów (...)
str. 41
2.
Zasady funkcjonowania konta służącego do ewidencji środków pieniężnych w drodze
Jakie są zasady funkcjonowania konta 141 "Środki pieniężne w drodze", które z dniem 1 stycznia 2011 r. wprowadzono do planu kont jednostek budżetowych i samorządowych (...)
str. 43
3.
Ewidencja przychodów z tytułu dochodów budżetowych od 1 stycznia 2011 r.
Jak w jednostce budżetowej powinna przebiegać ewidencja przychodów z tytułu dochodów budżetowych według nowych zasad? Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w (...)
str. 45
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Kompensowanie należności i zobowiązań wobec tego samego kontrahenta na dzień bilansowy
Na dzień bilansowy na koncie 20 figuruje należność (saldo Wn) od firmy "X", a na koncie 21 figuruje zobowiązanie (saldo Ma) również wobec firmy "X". Czy (...)
str. 47
2.
Podatek od wartości niepodzielonego zysku spółki kapitałowej po przekształceniu w spółkę osobową
Spółka z o.o. przekształciła się w spółkę jawną. W roku przekształcenia spółka z o.o. osiągnęła zysk, który nie został podzielony. Jak zaksięgować podatek zapłacony przez spółkę jawną (jako (...)
str. 48
3.
Koszty wykonania strony internetowej i praw autorskich do tej strony
W 2010 r. otrzymaliśmy fakturę za wykonanie strony internetowej i na prawa autorskie do niej. Samo wdrożenie strony nastąpiło dopiero w 2011 r., ponieważ wykonywano dodatkowe prace związane z dostosowaniem strony (...)
str. 49
4.
Lokal mieszkalny wprowadzony do działalności gospodarczej
Osoba fizyczna zakupiła prywatnie mieszkanie. Obecnie chce je wprowadzić do działalności gospodarczej i adoptować na biuro. Jak zaksięgować tę operację gospodarczą i w jakiej wartości? Wprowadzenie przez właściciela firmy (...)
str. 50
IX.
Z listów Czytelników
1.
Czy dozwolone jest numerowanie zapisów w dzienniku w ramach miesiąca, a nie roku?
Spotkaliśmy się ze stanowiskiem, iż numeracja zapisów w dzienniku powinna być roczna. Przyjęcie takiej zasady powoduje problemy, np. nie można rozpocząć księgowań w miesiącu bieżącym, przed zamknięciem (...)
str. 50
2.
Termin przeprowadzenia inwentaryzacji sald drogą weryfikacji
14 stycznia 2011 r. spółka przeprowadziła inwentaryzację drogą weryfikacji sald kont dotyczących m.in. zobowiązań i rozliczeń międzyokresowych. Sporządzono wydruk i protokół z przeprowadzonej inwentaryzacji. Po 14 stycznia 2011 r. następowały (...)
str. 51
3.
Rozchód półproduktów w celu wytworzenia wyrobu gotowego
Jak zaksięgować rozchód półproduktów z magazynu w celu dalszej obróbki, tzn. w celu wyprodukowania wyrobu gotowego, w przypadku ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 i 5? Półprodukty to wyroby, które (...)
str. 52
4.
Kary pieniężne nałożone na pracowników za nieprzestrzeganie przepisów bhp - zasady ewidencji
Jak zaksięgować kary nałożone na pracowników za nieprzestrzeganie przepisów bhp? Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bhp i przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie (...)
str. 54
5.
Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego
Spółka z o.o. otrzymała ze środków Funduszu Pracy refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego. Z otrzymanej dotacji zakupiła środki trwałe. Kwotę netto refundacji ujęto w rozliczeniach (...)
str. 56
6.
Odsetki od pożyczki udzielonej przez udziałowca
Jak zaksięgować wypłacane odsetki od pożyczki udzielonej przez udziałowca posiadającego więcej niż 50% udziałów w spółce z o.o.? Dla celów bilansowych - co do zasady - odsetki od (...)
str. 59
7.
Sprawozdania finansowe sporządzane w związku z likwidacją spółki z o.o.
Od maja 2009 r. spółka z o.o. jest postawiona w stan likwidacji. Jedynym udziałowcem spółki jest SP ZOZ. Na dzień 30 listopada spółka sporządziła sprawozdanie likwidacyjne, o którym mowa (...)
str. 62
8.
Ewidencja kary za zerwanie umowy i skutków porozumienia mediacyjnego
Zrezygnowaliśmy z usług biura rachunkowego, które zalegało nam z zapłatą za pobrane materiały. Za zerwanie umowy otrzymaliśmy kilka not obciążeniowych, które zwróciliśmy z pismem, że ich nie przyjmujemy. (...)
str. 63
9.
Moment ujęcia w kosztach zakupionej wycieczki zagranicznej
Zarząd naszej spółki z o.o. podjął decyzję o ufundowaniu najlepszym kontrahentom (członkom ich zarządów) wycieczki zagranicznej. Na tę wycieczkę pojedzie również prezes zarządu naszej firmy wraz z dyrektorem (...)
str. 64
10.
Przychody i koszty związane z przekazaniem w dzierżawę własnego produktu i jego sprzedażą
Wyprodukowany przez nas wyrób wprowadziliśmy na konto zespołu 6 w cenie sprzedaży netto. Następnie produkt ten wydzierżawiliśmy kontrahentowi, który płacił nam za jego używanie czynsz co (...)
str. 64
G.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
X.
Nowości w przepisach prawnych
1.
Interpretacje podatkowe
W Dzienniku Ustaw nr 58 opublikowano rozporządzenia Ministra Finansów: pod poz. 298 rozporządzenie z dnia 1 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie upoważnienia do (...)
str. 66
XI.
Komunikaty
1.
Obowiązki sprawozdawcze organizacji pożytku publicznego za 2010 r.
Na stronie internetowej Departamentu Pożytku Publicznego: www.pozytek.gov.pl zamieszczono komunikat dotyczący obowiązków sprawozdawczych organizacji pożytku publicznego za 2010 r. o następującej treści: "1. Sprawozdanie merytoryczne za (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.