Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 3 (291) z dnia 10.02.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Wyjaśnienia Ministra Finansów dotyczące zmian w VAT
W publikowanych na stronie internetowej (www.mf.gov.pl) wyjaśnieniach, zatytułowanych: "Najważniejsze zmiany w VAT od dnia 1 stycznia 2011 r.", aż pięć stron poświęcono zmianom dotyczącym zasad (...)
str. 4
2.
Wątpliwości podatników i stanowisko redakcji
Nasi Czytelnicy stawiają często tezę, iż w odniesieniu do pojazdów używanych na podstawie zarejestrowanych umów leasingowych pełne odliczenie przysługuje nie tylko w odniesieniu do VAT (...)
str. 5
3.
Co wynika z przepisów?
Z brzmienia przepisów wprost wynika, iż odliczenie VAT od nabycia paliwa nie ma zastosowania do samochodów będących przedmiotem m.in. umów leasingu, jeśli nie spełniają warunków (...)
str. 5
4.
Jak ustalić, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od leasingowanych samochodów?
Zagadnienie odliczania VAT od rat leasingowych oraz od nabycia paliwa do samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony przedstawimy w formie graficznej. OSKP* - (...)
str. 6
5.
Jak czytać wyjaśnienie resortu finansów?
Zdaniem redakcji cytowaną na wstępie uwagę, zawartą na str. 21 wyjaśnień publikowanych na stronie www.mf.gov.pl należy odczytywać tak, jakby niepogrubiony fragment stanowił wtrącenie: Ograniczenie w (...)
str. 7
II.
Minister Finansów objaśnia nowe zasady fakturowania elektronicznego
W dniu 1 stycznia 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad (...)
str. 8
1.
Ograniczenie zakresu stosowania obniżonej stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym
Do końca 2010 r. na podstawie § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie VAT, w odniesieniu do robót budowlano-montażowych (...)
str. 10
2.
Budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego (rozumiane jako budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale (...)
str. 11
3.
Roboty konserwacyjne
Obniżoną stawkę VAT na mocy przepisów ustawy stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa (...)
str. 11
4.
Stawka VAT w obiektach budownictwa mieszkaniowego, w których mieszczą się lokale niespełniające definicji społecznego programu mieszkaniowego
Do naszej redakcji napływają pytania dotyczące zasad ustalania stawki VAT w odniesieniu do remontów lub modernizacji obiektów budownictwa mieszkaniowego, w których mieszczą się zarówno lokale (...)
str. 12
IV.
Usługi medyczne po 1 stycznia 2011 r.
Czy lekarz posiadający we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej dwa rodzaje działalności, tj. indywidualną praktykę lekarską oraz klinikę zdrowia i urody może stosować od 1 (...)
str. 14
V.
Zmiany w podatku od towarów i usług w pytaniach i odpowiedziach
Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszło w życie wiele istotnych zmian w zakresie VAT. Wprowadzone zostały mocą aż czterech ustaw, tj.: ustawy z dnia (...)
str. 15
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Dostawa używanego samochodu osobowego
Na potrzeby prowadzonej działalności w 2006 r. dokonałem zakupu samochodu osobowego na podstawie umowy kupna-sprzedaży. W styczniu 2011 r. zamierzam sprzedać ten samochód osobie nieprowadzącej (...)
str. 20
2.
Korygowanie deklaracji VAT po zakończeniu działalności spółki
Z końcem 2010 r. zlikwidowaliśmy działalność prowadzoną w formie spółki cywilnej. W styczniu 2011 r. w trakcie przeglądania dokumentów okazało się, że na niektórych fakturach (...)
str. 20
3.
Wzrost stawki VAT na usługi hotelowe
Według jakiej stawki VAT powinniśmy opodatkowywać świadczone usługi hotelowe? Do końca 2010 r. usługi te opodatkowane były 7% stawką VAT. Czy obecnie stawka ta wzrosła (...)
str. 21
4.
Ujemna korekta VAT naliczonego w deklaracji
W związku ze złożoną u dostawcy reklamacją, otrzymaliśmy w styczniu 2011 r. fakturę korygującą dotyczącą zakupu dokonanego w listopadzie 2010 r. Faktura ta zmniejsza podatek (...)
str. 22
5.
Podstawa opodatkowania sprzedaży budynków
Nasza spółka planuje sprzedaż dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w stanie surowym. W jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania dla tej sprzedaży? W myśl art. 29 (...)
str. 22
B.
KASY REJESTRUJĄCE
1.
Ulga z tytułu zakupu kasy rejestrującej i obowiązek jej zwrotu
Podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych zobowiązani są - co do zasady - do (...)
str. 23
2.
Terminy zwrotu ulgi
Zasady "techniczne" dokonywania zwrotu ulgi otrzymanej z tytułu nabycia kas rejestrujących określone są w § 6 ust. 3 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot (...)
str. 24
3.
Zaprzestanie używania kasy
Wymieniony w art. 111 ust. 6 ustawy o VAT, termin "zaprzestanie używania", nie został zdefiniowany w rozporządzeniu w sprawie odliczeń, jak również w samej ustawie, (...)
str. 25
4.
Niedotrzymanie terminu przeglądu technicznego kasy
Obowiązek dokonywania przeglądów technicznych kas rejestrujących wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą (...)
str. 27
5.
Sprzedaż przedsiębiorstwa
W myśl § 6 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie odliczeń, podatnik dokonujący sprzedaży przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) ma obowiązek zwrotu ulgi wykorzystanej przy (...)
str. 27
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Usługi świadczone przez podatnika rozliczającego się w formie karty podatkowej
Świadczę usługi naprawy maszyn rolniczych i jestem "kartowiczem". Czy w 2011 r. utracę prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej? Tak, prawo to podatnik (...)
str. 28
2.
Przekroczenie limitu obrotów w grudniu 2010 r.
Czy przekroczenie obrotów w wysokości 40.000 zł na koniec grudnia 2010 r. powoduje obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej w lutym 2011 r.? Do 31 grudnia 2010 (...)
str. 29
3.
Skutki instalacji kasy fiskalnej po obowiązującym terminie
Spółka będąca podatnikiem VAT rozpoczęła sprzedaż części do samochodów dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Przed dokonaniem pierwszej sprzedaży nie zainstalowaliśmy kasy rejestrującej i sprzedaż (...)
str. 29
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Klasyfikowanie usług transportu towarów
Zasady opodatkowania usług transportu towarów, w szczególności w sytuacji gdy trasa transportu przebiega pomiędzy różnymi krajami są często dość skomplikowane. Mowa tu zarówno o określeniu (...)
str. 30
2.
Miejsce świadczenia usług transportu towarów
Usługi świadczone na rzecz podatników Miejsce świadczenia usług transportowych określane jest w zależności od tego, czy usługi te świadczone są na rzecz podatników, czy też (...)
str. 31
3.
Stawka VAT
Transport towarów opodatkowany jest stawką VAT w wysokości 0%, 23% lub nie podlega opodatkowaniu w ogóle. Stawka VAT uzależniona jest od rodzaju transportu. Stawka 23% (...)
str. 32
4.
Obowiązek podatkowy
Usługi transportowe objęte są szczególnym obowiązkiem podatkowym, który został określony w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT. W myśl tego (...)
str. 32
5.
Tabelaryczne ujęcie opodatkowania usług transportowych
Usługi transportu towarów świadczone dla podatników NabywcaMiejsce świadczeniaStawka VATObowiązek podatkowy Transport krajowy podatnik PLart. 28b - siedziba nabywcy23% lub 0% (§ 9 ust. 1 pkt (...)
str. 34
X.
Czytelnicy pytają
1.
Nabycie i dostawa usług wystawienniczych poza terytorium Wspólnoty
Na zlecenie polskiego podatnika pośredniczymy w wynajmie powierzchni targowej (stoisk wystawienniczych) oraz usług pomocniczych (wyposażenie stoisk w meble, przyłącza energetyczne itp.). Wystawy odbywają się poza (...)
str. 35
2.
Nieodpłatne przekazanie towarów kontrahentowi spoza Wspólnoty
Zamierzamy wysłać nieodpłatnie naszemu kontrahentowi z Rosji wzorce naszych produktów. Czy powinniśmy uznać, że jest to czynność podlegająca opodatkowaniu? W związku z tym, że towary (...)
str. 36
3.
Data wystawienia faktury przez dostawcę a obowiązek podatkowy w WNT
W dniu 15 listopada 2010 r. otrzymaliśmy od unijnego dostawcy (posiadającego numer VAT UE) towar wraz z dowodem dostawy wystawionym 10 listopada 2010 r. Należność (...)
str. 37
4.
Import usług hostingowych - moment powstania obowiązku podatkowego a stawka VAT
Korzystamy z usług firmy norweskiej w zakresie hostingu naszej strony internetowej. Firma ta nie jest zarejestrowana dla celów podatku od wartości dodanej w żadnym kraju (...)
str. 38
XI.
Obrót z zagranicą na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Transport towarów spoza terytorium Wspólnoty do Polski
W jaki sposób należy opodatkować usługę transportową wykonaną przez firmę francuską na trasie Rosja - Polska? [pytanie 494742] Komentarz Jest to import usług transportu międzynarodowego (...)
str. 39
2.
Rejestracja VAT UE
Czy chcąc kupować towary z Unii Europejskiej muszę mieć numer VAT UE? W Polsce nie jestem zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. [pytanie 494667] Komentarz Warto (...)
str. 40
D.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Odliczanie VAT w przypadku działalności mieszanej
W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, (...)
str. 42
2.
Wstępne rozliczanie podatku naliczonego
Ustawodawca VAT w art. 91 szczegółowo określił zasady rozliczania podatku naliczonego, którego nie można jednoznacznie przypisać do żadnej z kategorii sprzedaży: uprawniającej do odliczania VAT (...)
str. 42
3.
Korekta roczna
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik prowadzący działalność "mieszaną" jest zobowiązany do obliczenia struktury obrotów dla tego właśnie roku. Na jej podstawie będzie można skorygować dokonane (...)
str. 44
4.
Korekta podatku naliczonego od zakupu środków trwałych
Jeżeli podatnik dokonuje zakupu środka trwałego związanego zarówno z działalnością uprawniającą, jak i nieuprawniającą do dokonywania odliczenia podatku VAT, to: w rozliczeniu za okres, w (...)
str. 45
5.
Rozliczanie podatku naliczonego od nakładów inwestycyjnych
Niezależnie od tego, czy dokonany zakup stanowi kompletny i zdatny do użytkowania środek trwały, czy też dokonywane są dopiero nakłady (inwestycja w toku), których efektem (...)
str. 47
6.
Roczna korekta VAT w deklaracji podatkowej
W deklaracji podatkowej VAT na cele dokonywania korekt rocznych (a także korekt związanych ze zmianą przeznaczenia nabytych towarów i usług) przeznaczone są stosowne rubryki. Uwaga (...)
str. 48
E.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIII.
Jak prawidłowo wypełnić nowy wzór deklaracji VAT za styczeń 2011 r.?
W rozliczeniu podatku VAT za styczeń 2011 r. wykażę m.in. korekty podatku należnego, wynikające z faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania. Sprzedaż, której dotyczą te faktury korygujące była opodatkowana (...)
str. 49
F.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Odliczenie VAT od zaliczki na poczet zakupu samochodu
W listopadzie 2010 r. zapłacono zaliczkę w wysokości 99% wartości samochodu typu VAN, zakwalifikowanego jako samochód ciężarowy. Z faktury zaliczkowej odliczono cały VAT naliczony. Dostawa (...)
str. 53
2.
VAT naliczony od nabycia motocykla
Czy w obecnie obowiązującym stanie prawnym istnieje możliwość odliczenia pełnego VAT od zakupu motocykla oraz paliwa do jego napędu? Czy te same zasady obowiązywać będą (...)
str. 55
3.
Prawo do odliczenia VAT przy wykupie gruntu
Prowadzimy działalność mieszaną, tzn. zarówno opodatkowaną, jak i zwolnioną z VAT. Użytkujemy grunt, do którego nabyliśmy odpłatnie prawo wieczystego użytkowania. Grunt ten jest obecnie i (...)
str. 56
4.
Faktura otrzymana drogą elektroniczną a VAT naliczony
W grudniu 2010 r. otrzymałam mailem fakturę. Potwierdzenie jej autentyczności miało miejsce w styczniu 2011 r. Czy mogę odliczyć podatek naliczony w rozliczeniu za grudzień (...)
str. 56
5.
Zwrot kosztów kursu podnoszącego kwalifikacje zawodowe w przypadku rozwiązania umowy o pracę
Sfinansowaliśmy pracownikowi kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe. Pracownik jednak rozwiązał umowę o pracę, w związku z tym na podstawie umowy zostanie obciążony kosztami kursu. Z jaką (...)
str. 57
6.
Dokumentowanie sprzedaży złomu
Po zakończeniu jednej z budowli został nam kabel miedziany, który postanowiliśmy sprzedać do skupu złomu. Słyszałem, że była propozycja zmian do ustawy o VAT, zgodnie (...)
str. 58
7.
Zbiorcza faktura korygująca
Czy możemy wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą do kilku faktur wystawionych na rzecz jednego klienta? Wprowadzona od 1 stycznia 2011 r. zmiana w § 13 (...)
str. 58
8.
Termin odliczenia VAT z faktury dokumentującej leasing
Leasingodawca wystawia faktury VAT w miesiącu poprzedzającym termin spłaty raty. Faktury wpływają do firmy w miesiącu wystawienia. W rozliczeniu za który miesiąc możemy odliczyć VAT (...)
str. 59
9.
Stawka VAT na usługi projektowania budynków mieszkalnych
Jaką stawkę VAT należy stosować do usług projektowania budownictwa mieszkaniowego? Od 1 stycznia 2011 r. obniżona do 8% stawka VAT w budownictwie mieszkaniowym, jest stosowana (...)
str. 60
10.
Sprzedaż gazet i czasopism
Zajmujemy się sprzedażą gazet i czasopism. Według jakiej stawki VAT opodatkowana jest sprzedaż tych towarów w 2011 r.? Od 1 stycznia 2011 r. dostawa gazet (...)
str. 61
11.
Wykłady organizowane przez organizacje pozarządowe
Uniwersytet Trzeciego Wieku prowadzi nieodpłatnie wykłady ogólne dla członków. Utrzymuje się ze składek członkowskich. Czy wykłady takie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT? Uniwersytety Trzeciego Wieku mogą (...)
str. 62
12.
Szkolenia z zakresu bhp zwolnione z VAT
Czy zwolnienie z VAT obejmuje obecnie szkolenia w zakresie bhp, które są skierowane do pracowników firmy, czy też zwolnieniu podlegają tylko te szkolenia, które dotyczą (...)
str. 63
13.
Opieka całodobowa dla osób w podeszłym wieku - zwolnienie z VAT
Spółka z o.o. utworzyła Niepubliczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, gdzie świadczona jest całodobowa opieka pielęgniarska oraz lekarska dla osób w podeszłym wieku. Oprócz tego świadczymy usługi pielęgniarsko-opiekuńcze (...)
str. 65
14.
Ekspertyza jakościowa wykonywana w ramach umowy o dzieło
Zawarliśmy umowę o dzieło z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej na wykonanie ekspertyzy jakościowej naszych wyrobów. Umowa została zawarta na piśmie, określiliśmy w niej zadanie do (...)
str. 66
G.
ZMIANY W PRZEPISACH
1.
Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym deklaracji składanych elektronicznie
W Dzienniku Ustaw nr 19 z dnia 27 stycznia 2011 r., pod poz. 97, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 stycznia 2011 r. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.