Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 r., godz. 14:21 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 4 (723) z dnia 01.02.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ważne terminy dla podatników i płatników
1.1. Deklaracje (oświadczenia, informacje) składane do 31 stycznia 2011 r. • Deklaracje składane przez podatników Termin złożenia zeznania podatkowego przez ryczałtowców Podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Wydłużenie okresu korzystania z urlopu ojcowskiego dla ojca adopcyjnego
W Dz. U. nr 249 z 28 grudnia 2010 r., pod poz. 1655, opublikowano ustawę z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy Kodeks (...)
str. 10
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Podatkowe skutki przekazania środka trwałego w formie darowizny na rzecz małżonka
Prowadziłam działalność gospodarczą w zakresie nauki jazdy. Jednym ze środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby tej działalności był plac manewrowy, który nie został przeze mnie całkowicie (...)
str. 11
1.1.
Charakterystyka małżeńskich ustrojów majątkowych
W świetle regulacji zawartych w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w małżeństwie może funkcjonować jeden z dwóch podstawowych ustrojów majątkowych, a mianowicie wspólność majątkowa albo (...)
str. 11
1.2.
Skutki dokonania darowizny na gruncie ustawy o PDOF
Sam fakt przekazania darowizny nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle bowiem art. 888 K.c., umowa darowizny ma charakter (...)
str. 11
1.3.
Podatek od spadków i darowizn
W związku z otrzymaniem darowizny, na obdarowanym (czyli na mężu Czytelniczki), co do zasady, będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn - (...)
str. 12
2.
Dotacja do kosztów - w świetle przepisów podatkowych i bilansowych
1) W wyniku powodzi uszkodzeniu uległ nasz środek trwały. Na jego naprawę spółka otrzymała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Czy (...)
str. 13
3.
Dotacja dla bezrobotnego na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PDOF, wolne od podatku dochodowego są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których (...)
str. 16
IV.
PODATEK VAT
1.1.
Faktura wystawiona w 2011 r. za usługę wykonaną w 2010 r.
Otrzymaliśmy fakturę wystawioną 4 stycznia 2011 r. (dotyczy usługi wykonanej 30 grudnia 2010 r.). Na fakturze tej wykazano VAT według stawki 23%. Czy stawka ta (...)
str. 18
1.2.
Wystawienie faktury korygującej do sprzedaży dokonanej przed zmianami stawek VAT
W 2010 r. dokonaliśmy sprzedaży towaru. Sprzedaż opodatkowana była według stawki 22%. Ponieważ kontrahent zareklamował część towaru, zamierzamy wystawić fakturę korygującą. Czy na fakturze tej (...)
str. 19
1.3.
Refakturowanie mediów na przełomie lat 2010/2011
W styczniu 2011 r. otrzymałem fakturę za prąd (dotyczy zużycia za grudzień 2010 r.). Koszty te będę refakturował. Refakturę wystawię w styczniu br. Jaką stawkę (...)
str. 19
1.4.
Stawka VAT dla usług nauczania języków obcych
W ramach działalności gospodarczej podatnik świadczy usługi nauczania języka obcego na rzecz prywatnej szkoły językowej. Czy w 2011 r. ww. usługi są zwolnione z VAT? (...)
str. 20
1.5.
Opodatkowanie usługi szkoleniowej w zakresie bhp, ppoż, ISO, itp.
Świadczę usługi w zakresie bhp, ppoż i ISO. Czy usługi te są obecnie zwolnione z VAT? Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy (...)
str. 20
1.6.
Jaka stawka VAT na pieczywo w 2011 r.?
Jakie stawki VAT należy stosować w 2011 r. na chleb (pszenny, razowy, itp.), bułki pszenne, bułki słodkie, pączki, itp.? W załączniku nr 10 do ustawy (...)
str. 21
2.
Jaka stawka VAT na roboty budowlane w 2011 r.?
1) Jakie roboty budowlano-montażowe są w 2011 r. opodatkowane według stawki 23%? Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady opodatkowania usług związanych z budownictwem. (...)
str. 21
3.
Opodatkowanie okazjonalnych przewozów autobusami zarejestrowanymi poza terytorium kraju - wyjaśnienie Ministra Finansów
Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna podatnicy świadczący usługi okazjonalnego przewozu osób autobusami, niemający siedziby ani miejsca zamieszkania na terytorium Polski, byli zobowiązani do zapłaty podatku (...)
str. 24
4.
Zmiany w zakresie miejsca świadczenia usług, jakie obowiązują od 1 stycznia 2011 r.
Usługi w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, itp. Do 31 grudnia 2010 r. w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki (...)
str. 24
5.
Sprzedaż książek w 2011 r. przekazanych do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r. - wyjaśnienie Ministra Finansów
Pomimo, że od 1 stycznia 2011 r. obowiązują nowe (z reguły wyższe) stawki VAT, to w zakresie sprzedaży książek, czasopism specjalistycznych i gazet obowiązuje okres (...)
str. 27
6.
Zmiana zamówienia a anulowanie paragonu fiskalnego
Klient zapłacił zaliczkę na poczet zakupu mebli kuchennych. Otrzymanie zaliczki potwierdziliśmy paragonem fiskalnym. Po pewnym czasie klient rozmyślił się, zmieniając zamówienie na komplet wypoczynkowy. Czy (...)
str. 28
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Zmiany w ustawie o PDOP od 2011 r.
O zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. (Dz. U. nr 226, poz. 1478) do ustawy o PDOP pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr (...)
str. 30
2.
Wydatki związane z kredytem przeznaczonym na wypłatę dywidendy stanowią koszty podatkowe - wyrok WSA
Wydatki poniesione na pozyskanie i obsługę kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy (w tym zapłacone odsetki), chroniące płynność finansową spółki, stanowią koszty uzyskania przychodów. Są to (...)
str. 33
3.
Faktury korygujące podwyższające koszty dotyczące 2010 r. i data sporządzenia sprawozdania finansowego
Pod koniec stycznia 2011 r. otrzymaliśmy faktury korygujące "in plus" koszty dotyczące usług. Sprawozdanie finansowe za 2010 r. zostało już sporządzone (ale nie jest jeszcze (...)
str. 35
4.
Kara umowna z tytułu opóźnienia w dostawie towarów a koszty podatkowe
Spółka (sprzedawca) podpisała umowę na sprzedaż i dostawę towarów. Kontrahent uzależnił zawarcie umowy od zapisania w niej, że w przypadku nieterminowego dostarczenia towarów spółka będzie (...)
str. 36
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
PIT-2010
1.1.
Ulga na uczące się dzieci w zeznaniu za 2010 r.
1) Czy przysługuje mi odliczenie od podatku na córkę, która w lipcu 2010 r. ukończyła 25 lat, ale jeszcze studiuje? Tak, ale tylko za miesiące (...)
str. 37
1.2.
Koszty uzyskania przychodu w zeznaniu rocznym, gdy pracownik chorował cały miesiąc
1) Pracownikowi, który chorował przez cały maj 2010 r., pracodawca wypłacił wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy, bez uwzględniania w nim kosztów uzyskania przychodów za (...)
str. 39
1.3.
W jakiej wysokości przedsiębiorca może odliczyć składki ZUS za 2010 r.?
Jaka jest kwota do odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne za cały 2010 r., jeżeli podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą według skali (...)
str. 40
2.
Rozliczenie wspólników spółki jawnej z tytułu posiadania udziałów w innej spółce jawnej
Jesteśmy jedynymi wspólnikami w spółce jawnej X. Ewidencjonujemy zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jednocześnie razem ze spółką X jesteśmy wspólnikami w spółce Y. Spółka X została (...)
str. 41
3.
Sprzedaż udziału w budynku mieszkalnym a prawo do ulgi meldunkowej
W 1976 r., w spadku po ojcu, nabyłem udział w wysokości 75/768 w nieruchomości składającej się z gruntu i budynku wielomieszkaniowego. W 1996 r. przeprowadziłem (...)
str. 44
4.
Wypłata zaliczek na poczet zysku w spółce cywilnej
Na podstawie uchwały wspólników w dwuosobowej spółce cywilnej, wypłacamy wspólnikom zaliczki na poczet zysku rocznego. Ponieważ jeden ze wspólników nie posiada własnego (osobistego) rachunku bankowego, dokonuje (...)
str. 47
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Garaż w budynku - podatek od nieruchomości
Jaką stawkę podatkową w podatku od nieruchomości należy stosować do garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym przedsiębiorcy - osoby fizycznej, a jaką w budynku spółdzielni (...)
str. 49
2.
Odpłatne zniesienie współwłasności - skutki podatkowe
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest równocześnie wspólnikiem spółki komandytowej. Osoba ta jest współwłaścicielem nieruchomości wykorzystywanej w indywidualnej działalności gospodarczej i w tej spółce. Obecnie (...)
str. 51
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Niezamortyzowana wartość inwestycji w obcym środku trwałym w kosztach podatkowych - wyrok WSA
Gdy przed całkowitym zamortyzowaniem inwestycji w obcym środku trwałym dochodzi do rozwiązania umowy (np. najmu, dzierżawy), na podstawie której obcy środek trwały był używany, a (...)
str. 53
2.
Odstępne zapłacone poprzedniemu dzierżawcy a wartość początkowa środka trwałego
Spółka zawarła z dotychczasowym dzierżawcą nieruchomości gruntowej umowę, na mocy której przejęła wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy dzierżawy. Na dzierżawionym gruncie spółka wybuduje (...)
str. 54
3.
Koszty delegacji pracowników oraz przedstawiciela sprzedawcy a wartość początkowa środka trwałego
Spółka kupiła środek trwały od kontrahenta zagranicznego. Czy jego wartość początkową zwiększają koszty podróży służbowej pracowników spółki, odbytej w celu odbioru maszyny oraz wynikające z (...)
str. 56
4.
Zakup nieruchomości od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupiliśmy garaż wraz z gruntem od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Przeniesienie własności nastąpiło w formie aktu notarialnego. Jaki dokument (...)
str. 57
IX.
RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI OD PODSTAW
1.
Zasady ewidencji kosztów i ustalania wyniku finansowego w jednostkach stosujących tylko konta zespołu 5
Poniżej przedstawiamy zasady ewidencji i rozliczania kosztów działalności operacyjnej tylko na kontach zespołu 5, tj. według funkcji. Ewidencja i rozliczanie kosztów w taki sposób odbywa (...)
str. 58
X.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Nowa wysokość podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2011 r.
Przedsiębiorcy i osoby z nimi współpracujące opłacają składkę zdrowotną w jednakowej wysokości przez cały rok. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wymienionych osób stanowi (...)
str. 60
2.
Podstawa wymiaru składek dla pracowników zatrudnionych za granicą
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców (tak jak dla wszystkich innych pracowników) stanowi przychód w rozumieniu przepisów o (...)
str. 61
3.
Urlop bezpłatny i wypłata wynagrodzenia ze zlecenia
W okresie od 1 grudnia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym. W styczniu 2011 r. wykonywał u nas pracę (...)
str. 62
4.
Składki ubezpieczeniowe od wynagrodzenia ustalonego prowizyjnie
Do chwili obecnej zatrudnialiśmy wyłącznie osoby na podstawie umowy o pracę. Obecnie z jedną osobą zawarliśmy umowę zlecenia. Wynagrodzenie miesięczne z tytułu tej umowy zleceniobiorca (...)
str. 63
5.
Kiedy zwolnienie lekarskie po przerwie pozwala na liczenie nowego okresu zasiłkowego?
Pracownik po wykorzystaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego i odzyskaniu zdolności do pracy przepracował kilka dni, po których przedłożył nowe zwolnienie lekarskie niezawierające kodu literowego "A". Czy (...)
str. 63
6.
Wypełnianie zaświadczenia pracodawcy na druku ZUS Z-3a
1) Zleceniobiorca po kilku miesiącach ubezpieczenia chorobowego stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Firma nasza nie jest upoważniona do wypłaty zasiłków, zatem wypłatę (...)
str. 64
XI.
PRAWO PRACY
1.
Przedawnienie roszczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Czy środki na koncie ZFŚS mogą ulec przedawnieniu? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej? W przypadku prowadzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i związanych z (...)
str. 65
2.
Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim i wychowawczym
Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony korzystała z urlopu macierzyńskiego w okresie od 9 listopada 2008 r. do 28 marca 2009 r. Następnie wykorzystała na swój (...)
str. 65
3.
Odmowa wykonywania pracy nieodpowiadającej kwalifikacjom
Zatrudniamy pracownika, który zajmuje się wdrażaniem nowych rozwiązań w stosowanych przez firmę programach komputerowych. Na początku stycznia pracownik ten dostał polecenie zastąpienia na okres dwóch (...)
str. 67
XII.
BILANS 2010
1.
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
1.1. Zasady tworzenia Obowiązek tworzenia rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynika z przepisów art. 37 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (...)
str. 68
XIII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Prowadzący działy specjalne produkcji rolnej nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych - uchwała siedmiu sędziów NSA
Dotychczas organy podatkowe uważały, że jeżeli osoby fizyczne prowadzące działy specjalne produkcji rolnej przekroczą określoną kwotę przychodów, to są one zobowiązane do stosowania przepisów ustawy (...)
str. 73
2.
Pokrycie straty w spółce z o.o.
Jesteśmy spółką z o.o., w której rok obrotowy 2009/2010 zamknął się stratą. W ustawowym terminie odbyło się zwyczajne zgromadzenie wspólników, które w drodze uchwały zatwierdziło roczne sprawozdanie finansowe. (...)
str. 73
3.
Wniesienie składników majątku do własnej firmy - ujęcie w księgach
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w lutym 2011 r. zamierza wnieść do swojej firmy budynek gospodarczy, który będzie służył jako magazyn. Jak ująć to w ewidencji księgowej? W przypadku (...)
str. 74
4.
Środki pieniężne otrzymane od starostwa na remont budynku
SP ZOZ otrzymał od starostwa, które jest organem założycielskim, środki pieniężne na remont szpitala. Czy środki te zwiększają kapitał SP ZOZ, czy też powinny być (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.