Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 1 (289) z dnia 01.01.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Podatek dochodowy od osób fizycznych - część II
Ustalenie dochodu z odpłatnego zbycia składników majątku po likwidacji spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniu wspólnika z takiej spółki Omawiając w Przeglądzie Podatku Dochodowego nr (...)
str. 4
1.2.
Podatek dochodowy od osób prawnych
Zakres zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzonych ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od (...)
str. 7
1.3.
Ryczałt ewidencjonowany
Powołana wcześniej ustawa z dnia 25 listopada 2010 r. znowelizowała również przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych (...)
str. 14
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Nowe wzory zeznań podatkowych za 2010 r.
W dniu 1 stycznia 2011 r. weszły w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia: 26 listopada 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów zeznania, deklaracji (...)
str. 15
2.
Podstawa ustalenia wysokości odliczeń w ramach ulgi odsetkowej w 2011 r.
Znana jest już kwota, która w 2011 r. będzie stanowiła podstawę określenia wysokości odliczeń z tytułu wydatków na spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych i refinansowych. (...)
str. 15
III.
PIT I CIT 2010 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
str. 16
1.1.
Kto, kiedy i gdzie składa deklarację?
Do złożenia deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy na formularzu PIT-4R(3) obowiązani są płatnicy, o których mowa w art. 31, 33-35, 41 i (...)
str. 16
1.2.
Pytania i odpowiedzi
1) W okresie od czerwca do listopada 2010 r. zatrudniałem na umowę o pracę jednego pracownika. Czy deklarację PIT-4R obowiązany byłem złożyć do końca listopada? (...)
str. 16
2.
Oświadczenie PIT-12
Zasadniczo obowiązek rocznego rozliczenia podatku ciąży na podatniku. Jednak w określonych sytuacjach podatnik może obowiązek ten scedować na płatnika. W tym celu powinien złożyć płatnikowi (...)
str. 19
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Możliwość zaliczenia kary umownej do kosztów uzyskania przychodów
Czy naliczone przez przewoźników kary za postój samochodu stanowią w spółce z o.o. koszty uzyskania przychodu? Spółka również obciąża takimi samymi kwotami klientów. Czy wystawione (...)
str. 21
2.
Kiedy składki ZUS od nieterminowo wypłaconych wynagrodzeń będą kosztem podatkowym?
W regulaminie wynagradzania dzień wypłaty wynagrodzenia ustalony jest na ostatni dzień roboczy miesiąca, za który wynagrodzenie jest należne. Za listopad 2010 r. wynagrodzenia zostały wypłacone (...)
str. 22
3.
Czy umorzone przez bank zobowiązanie jest przychodem podatkowym?
Spółka z o.o. zawarła z bankiem transakcję opcji walutowej. W 2009 r. w związku z naruszeniem umowy ramowej bank zamknął transakcję, w wyniku której naliczył (...)
str. 23
4.
Rozliczenie podatkowe zaległych opłat za abonament RTV i odsetek za zwłokę od tych zaległości
Spółka jawna prowadzi działalność handlową w kilku placówkach. Rozliczenia dokonuje na podstawie ksiąg rachunkowych. W samochodach służbowych są zainstalowane radia, a w poczekalniach, gdzie klienci (...)
str. 24
5.
Relacja z dyżuru telefonicznego
5.1.
Kurs waluty stosowany do przeliczenia wartości kosztu poniesionego w walucie obcej
Na szkoleniu usłyszałam, że koszt poniesiony w walucie obcej należy przeliczyć według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ujęcia kosztu w księgach. (...)
str. 25
5.2.
Wspólny świąteczny posiłek integruje zespół
Spółka z o.o. zorganizowała dla swoich pracowników wigilijną kolację. Jak należy uzasadnić wydatek ujęty w kosztach podatkowych, by nie był kwestionowany w przypadku ewentualnej kontroli? (...)
str. 26
5.3.
Nagroda otrzymana przez towarzystwo muzyczne
Towarzystwo muzyczne jest stowarzyszeniem, którego dochody korzystają ze zwolnienia od podatku. W 2010 r. towarzystwo otrzymało nagrodę pieniężną z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czy (...)
str. 26
5.4.
Numer rejestracyjny samochodu na fakturze
Czy aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych na fakturach dotyczących nabycia klocków hamulcowych, świec, paliwa musi być wpisany numer rejestracyjny auta? Nie w każdym przypadku. (...)
str. 27
5.5.
Grzywna a koszt uzyskania przychodu
Czy grzywna wymierzona przez sąd na wniosek Pañstwowej Inspekcji Pracy może stanowić koszty uzyskania przychodu? Nie. Grzywna orzeczona w postępowaniu administracyjnym lub karnym nie może (...)
str. 27
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Opodatkowanie niewielkich kwot należności wynikających z umowy zlecenia lub o dzieło - jak było w 2010 r. i jak jest w 2011 r.
Do końca 2010 r. 18% zryczałtowany podatek dochodowy pobierany był od przychodów z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 lub 5-9 updof, (...)
str. 28
2.
Dane niezbędne do obliczenia miesięcznej zaliczki na podatek od wynagrodzeń z umowy o pracę wypłacanych w 2011 r.
Skala podatkowa Podstawa obliczenia podatku w złotychPodatek wynosi ponaddo 85.52818% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr 85.528 14.839 zł 02 gr + 32% (...)
str. 30
3.
Jak odzyskać nienależnie pobraną przez płatnika zaliczkę na podatek?
Gdy zakład pracy nienależnie pobrał pracownikowi zaliczkę na podatek, powinna być ona zwrócona po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek (art. 76c Ordynacji podatkowej). (...)
str. 32
4.
Komu zakład pracy chronionej powinien przekazać pobraną zaliczkę na podatek?
Komu zakład pracy chronionej powinien przekazać zaliczkę na podatek pobraną od odprawy rentowej wypłaconej w 2011 r. (po dwóch latach od ustania stosunku pracy)? Zakład (...)
str. 34
5.
Wysokość kosztów uzyskania przychodów przysługujących byłemu pracownikowi
W jakiej wysokości zastosować byłemu pracownikowi koszty uzyskania przychodu przy pobieraniu zaliczki na podatek od przychodów wypłaconych po rozwiązaniu stosunku zatrudnienia? Zakład pracy obowiązany jest (...)
str. 35
6.
Czy wydanie bonów klientom zobowiązuje do wystawienia PIT-8C?
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zorganizowałem program lojalnościowy, który uprawnia klientów do otrzymania bonów towarowych do zrealizowania w naszej firmie. Wygląda to tak, że klientowi, (...)
str. 36
7.
Koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania z praw autorskich przez spadkobierców twórcy
Czy spadkobiercom twórcy przysługują 50% koszty uzyskania przychodu z tytułu korzystania z praw autorskich? Prawa autorskie mogą stanowić źródło przychodów, które dla celów opodatkowania podatkiem (...)
str. 37
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Aport przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki akcyjnej - skutki podatkowe
Jakie skutki w spółce i u wspólników wystąpią w podatku dochodowym w związku z aportem całej spółki jawnej do nowoutworzonej spółki akcyjnej? Wycena aportu nastąpi (...)
str. 38
2.
Jak rozliczyć koszty rozbudowy sieci internetowej?
Jak potraktować rozbudowę sieć internetowej, np. w wyniku przyłączenia kolejnych klientów (koszt każdego przyłączenia wynosi 2.000 zł)? Czy są to koszty podatkowe? Czy należy zwiększyć (...)
str. 41
3.
Zaliczka na dofinansowanie środka trwałego a odpisy amortyzacyjne od takiego środka
Nasza firma otrzymała zaliczkę w ramach umowy na dofinansowanie. Zaliczka stanowi 50% kwoty dofinansowania. Czy moment otrzymania tej zaliczki na nasz rachunek bankowy jest momentem, (...)
str. 42
4.
Czy wartość firmy powstała w wyniku połączenia spółek podlega amortyzacji?
Spółka z o.o. (przejmująca) połączyła się z inną spółką z o.o. (przejmowaną) przez jej przejęcie. W wyniku tego połączenia powstała w spółce przejmującej dodatnia wartość (...)
str. 43
5.
Ustalenie wartości początkowej zakupionego gruntu
Firma nasza zakupiła grunt. W związku ze sporządzeniem aktu notarialnego dotyczącego tego zakupu notariusz wystawił nam fakturę i obciążył nas następującymi kosztami: wynagrodzeniem za czynność (...)
str. 44
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Zamknięcie podatkowej księgi i ustalenie dochodu za 2010 r.
Koniec roku wiąże się z obowiązkiem zamknięcia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, na który składa się podsumowanie kolumn księgi, wpisanie do księgi spisu z natury (...)
str. 45
2.
Różnice kursowe po wystawieniu faktury korygującej
Kontrahentowi z Niemiec w tym samym dniu wydałem towar i wystawiłem fakturę w euro. Po otrzymaniu zapłaty za tę fakturę rozliczyłem różnice kursowe. Po pewnym (...)
str. 47
3.
Ujęcie wartości produkcji w toku w spisie z natury
Przepisy podatkowe obowiązujące do końca 2010 r. odnoszące się do sporządzenia spisu z natury oraz ustalania dochodu z działalności gospodarczej z uwzględnieniem różnic remanentowych w (...)
str. 49
4.
Część domu wspólnika spółki jawnej użyczona na potrzeby spółki
Spółkę jawną tworzą dwaj niespokrewnieni wspólnicy. Część domu jednego ze wspólników wykorzystywana jest na podstawie umowy użyczenia jako siedziba spółki. Faktury za zużytą energię elektryczną, (...)
str. 51
5.
Czesne w kosztach firmy
W prowadzonym w ramach działalności gospodarczej gabinecie stomatologicznym mamy zamiar zatrudnić synów, którzy studiują stomatologię. Czy wydatki poniesione na opłacenie im czesnego możemy zaliczyć do (...)
str. 52
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Obowiązki pracodawcy jako płatnika podatku przy zatrudnieniu obcokrajowca
We wrześniu 2010 r. zatrudniliśmy obywatela Izraela o podwójnym obywatelstwie izraelskim i polskim. W Polsce nie posiada on zameldowania, a pracodawca udostępnia mu lokal mieszkalny (...)
str. 53
2.
Podatek "u źródła" od wynagrodzeń za usługi pośrednictwa - wyrok NSA
W przypadku wynagrodzeń za usługi pośrednictwa wypłacanych na rzecz podmiotu mającego siedzibę w Hongkongu, na podmiocie wypłacającym należność ciąży obowiązek poboru podatku "u źródła". Taki (...)
str. 56
3.
Opodatkowanie renty wdowiej otrzymanej z zagranicy
Na stałe mieszkam w Polsce. W 2010 r. otrzymywałam rentę wdowią z Norwegii. Świadczenie to było opodatkowane w Norwegii, a pomimo to polski bank również (...)
str. 57
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Zniżka pracownicza na usługi dostępu do Internetu a wysokość odliczenia z tytułu ulgi internetowej
W jakiej wysokości może odliczyć od dochodu za 2010 r. wydatki na Internet pracownik firmy telekomunikacyjnej, który korzystając z usług świadczonych przez pracodawcę, ma prawo (...)
str. 58
2.
Ustalenie dochodów pełnoletniego uczącego się dziecka na potrzeby rozliczenia ulgi prorodzinnej
Podatnicy, którzy w związku z wykonywaniem ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego utrzymują w roku podatkowym m.in. pełnoletnie uczące się dzieci, mogą na zasadach i warunkach (...)
str. 59
3.
Odliczenie wydatków poniesionych na dostosowanie samochodu do potrzeb wynikających z niepełnosprawności
Czy kwota odliczenia wydatków poniesionych w 2010 r. na dostosowanie samochodu do potrzeb wynikających z inwalidztwa, podlegająca odliczeniu od dochodu jest limitowana? Czy kwotę tę (...)
str. 60
4.
Wsparcie finansowe dla powodzian za pośrednictwem gminy nie uprawnia do ulgi podatkowej
Czy wpłaty dokonane na wyodrębnione konto gminy jako pomoc finansowa dla powodzian, można odliczyć od dochodu w ramach darowizny na cele pożytku publicznego? Niestety nie. (...)
str. 61
5.
Czy zmiana sposobu użytkowania nieruchomości mieszkalnej wpływa na zwolnienie od podatku?
Podatnik, który skorzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 updof, wydatkując przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości (lub praw (...)
str. 61
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Kontrowersje związane z odliczaniem straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych
Strata podatkowa i zasady jej odliczania Ze względu na obowiązującą zasadę powszechności opodatkowania, podatnicy którzy osiągają dochody niepodlegające wyłączeniu spod działania ustawy o podatku dochodowym, (...)
str. 62
2.
Podwyższanie kosztów nabycia lokalu o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych
Podatnik zawierając umowę kupna lokalu mieszkalnego, poniósł koszty sporządzenia aktu notarialnego. Czy ustalając wysokość kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tego lokalu, podatnik może zwiększyć (...)
str. 63
3.
Nabycie udziałów w spółce z o.o. w celu ich umorzenia a koszty uzyskania przychodów - interpretacja organu podatkowego
Wydatki na nabycie przez spółdzielnię udziałów w spółce z o.o. nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu w razie umorzenia tych udziałów bez wynagrodzenia. Taką tezę (...)
str. 64
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Moment korygowania przychodów przy zwrocie towarów
Spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji. Na dzień poprzedzający dzień rozpoczęcia likwidacji sporządza sprawozdanie finansowe. Na ten dzień kończy się jej rok podatkowy i następnie rozpoczyna (...)
str. 66
2.
Wydatek na okulary korekcyjne dla pracownika w kosztach pracodawcy
We wrześniu 2010 r. spółka wpisała do regulaminu pracy zasady refundacji pracownikom kosztów zakupu okularów. Przyjęto, że pracownik nabywa prawo do refundacji na podstawie: aktualnego orzeczenia (...)
str. 67
3.
Samochód w leasingu a ewidencja przebiegu pojazdu
W ramach działalności gospodarczej prowadzę gabinet stomatologiczny, na potrzeby którego wykorzystuję samochód osobowy użytkowany na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Czy w celu rozliczenia wydatków związanych z eksploatacją tego (...)
str. 68
4.
Zaliczka za ostatni kwartał roku podatkowego
Wybierając formę opodatkowania działalności gospodarczej rozpoczętej w październiku 2010 r., podatnik powiadomił o stosowaniu kwartalnej metody opłacania zaliczek na podatek. Kiedy należy uregulować zaliczkę za czwarty kwartał roku (...)
str. 69
5.
Koszty związane z zatrudnieniem cudzoziemców
Podatnik prowadzi przedszkole niepubliczne, w którym zamierza zatrudnić cudzoziemców w charakterze nauczycieli języków obcych. Z zatrudnieniem cudzoziemców wiąże się szereg wydatków, tj. koszty pozwolenia na pracę, tłumaczenia dokumentów, (...)
str. 69
6.
Wykluczenie pojazdu z kategorii samochodów osobowych dla potrzeb jednorazowej amortyzacji
Czy podatnik może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej samochodu (o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony), jeżeli nie posiada zaświadczenia okręgowej stacji kontroli pojazdów, (...)
str. 70
7.
Usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt w gospodarstwie rolnym
Rolnik wynajmuje osobom fizycznym boksy dla koni i zapewnia zwierzętom opiekę. Czy takie usługi świadczone w ramach gospodarstwa rolnego, sklasyfikowane jako usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt można (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.