Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 31 (714) z dnia 01.11.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
CO NOWEGO W PRZEPISACH W 2011 ROKU?
1.
Uchwalone przepisy, które wejdą w życie od 2011 r.
1.1. Niższe normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2011 r. W Dzienniku Ustaw nr 188 z 8 października 2010 r., pod poz. (...)
str. 4
2.
Przewidywane zmiany w przepisach
2.1. Przewidywane zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych Jeszcze o zmianach zaproponowanych przez Komisję "Przyjazne Państwo" W Sejmie trwają prace nad przygotowanym przez Komisję (...)
str. 4
II.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Moment zaliczenia do kosztów wstępnej opłaty leasingowej - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Wielokrotnie na łamach naszego Wydawnictwa pisaliśmy o rozbieżnościach w sposobie rozliczania wstępnej opłaty leasingowej, będącej elementem umowy leasingu operacyjnego. W kwestii tej nie ma obecnie (...)
str. 7
2.
Obowiązki biur rachunkowych wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy - odpowiedzi na pytania Czytelników
Jakie praktyczne znaczenie dla biur rachunkowych niosą ze sobą daty 8 października 2010 r. oraz 22 października 2010 r.? Z dniem 8 października 2010 r. (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Otrzymanie z opóźnieniem dokumentów potwierdzających eksport towaru - ujęcie podatkowe i bilansowe
W maju 2010 r. dokonaliśmy eksportu towaru, wystawiając fakturę z 0% stawką VAT. Dokumenty potwierdzające eksport wpłynęły do firmy dopiero w lipcu br. i wówczas (...)
str. 11
2.
Zakup licencji od unijnego kontrahenta - rozliczenie podatkowo-bilansowe
Zawarliśmy umowę z kontrahentem unijnym, w ramach której otrzymaliśmy bezpłatnie licencję na produkcję określonego wyrobu. W zamian za to zobowiązaliśmy się płacić określoną prowizję od (...)
str. 15
3.
Sprzedaż i kupno nieruchomości - skutki podatkowe i bilansowe
Spółka z o.o. chce sprzedać budynek biurowy, który zakupiła 5 lat temu. Nabywca zakup ten sfinansuje kredytem hipotecznym. Proszę o podanie księgowań związanych ze sprzedażą (...)
str. 18
3.1.
Skutki sprzedaży nieruchomości
Sprzedaż nieruchomości (zarówno w postaci budynku, jak i działki gruntu) powinna zostać potwierdzona fakturą VAT. Należy mieć ponadto na uwadze art. 158 Kodeksu cywilnego, zgodnie (...)
str. 18
3.2.
Zakup budynku i gruntu
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. a) ustawy o rachunkowości, nieruchomość (w tym grunt), która stanowi własność jednostki, o przewidywanym okresie ekonomicznej (...)
str. 19
3.3.
Sprzedaż budynku z gruntem w świetle ustawy o VAT
Zasady opodatkowania sprzedaży używanych budynków zostały określone m.in. w art. 43 ust. 1 pkt 10-10a ustawy o VAT. Jak wynika z ww. art. 43 ust. (...)
str. 20
IV.
PODATEK VAT
1.
Brak prawa do odliczenia VAT z faktury zaliczkowej wystawionej przedwcześnie - wyrok NSA
Podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT z faktury zaliczkowej wystawionej przed zapłatą zaliczki. Prawo to będzie przysługiwało dopiero w momencie, kiedy u wystawcy powstanie (...)
str. 23
2.
Sprzedaż przez Internet a rozliczenie VAT
Prowadzę niewielki sklep i ewidencjonuję sprzedaż w kasie rejestrującej. Zamierzam sprzedawać towary również przez Internet. Jak powinnam ustalać obowiązek podatkowy od tej sprzedaży? Jak rozliczać (...)
str. 23
3.
Transakcja łańcuchowa między kontrahentami krajowymi
Podatnik A sprzedaje towar podatnikowi B, transportując go bezpośrednio do ostatecznego odbiorcy towaru (podatnika C). Podatnik A wystawia fakturę dla podatnika B, a ten z (...)
str. 26
4.
Zmiana adresu spółki
Spółka z o.o. zmieniła adres (ulicę), pod którym ma siedzibę organ zarządzający. Zmiana ta nie spowodowała zmiany właściwości urzędu skarbowego. Od kiedy spółka może stosować nowy (...)
str. 28
5.
Zwrot podatku zapłaconego w innym kraju Unii
Zamierzam ubiegać się o zwrot podatku zapłaconego w 2009 r. w innym kraju Unii. Do kiedy mogę składać wniosek w tej sprawie? Szczegółowe zasady zwrotu (...)
str. 29
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Różnice na VAT nie stanowią podatkowych różnic kursowych - wyrok WSA
Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT, dla wyliczania podatkowych różnic kursowych powinni przeliczyć przychód bez uwzględniania należnego VAT, a więc w kwocie (...)
str. 31
2.
Spłata odsetek od pożyczki udzielonej w walucie obcej a różnice kursowe
1) Spółka z o.o. posiada zobowiązanie w walucie obcej, z tytułu odsetek od pożyczki udzielonej jej przez zagranicznego udziałowca (pożyczkę wcześniej spłacono). Udziałowiec ten sprzedał (...)
str. 33
3.
Szkolenia pracowników a koszty uzyskania przychodów u pracodawcy
Spółka finansuje swoim pracownikom szkolenia, mające na celu zdobywanie i uzupełnianie wiedzy i umiejętności, związanych z wykonywaną przez nich pracą. Oprócz tego spółka ponosi również koszty podnoszenia kwalifikacji (...)
str. 34
4.
Dzień poniesienia kosztu - z dyskusji na forum internetowym (www.forum.gofin.pl)
(Pytanie 461259) Jak rozumiecie termin "dzień poniesienia kosztu... to dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych" - ustawa o CIT. Znalazłam taką interpretację, iż jest to (...)
str. 35
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Udział w imprezie integracyjnej nie zawsze jest przychodem pracownika
Co do zasady, otrzymanie przez pracowników jakiegokolwiek świadczenia od pracodawcy stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy. W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o (...)
str. 36
2.
Przy wprowadzeniu prywatnego składnika majątku do działalności gospodarczej kosztem podatkowym jest jego wartość rynkowa - wyrok WSA
Jeżeli podatnik zakupił samochód do celów prywatnych, a następnie wprowadza go do działalności gospodarczej jako wyposażenie (ze względu na przewidywany okres używania krótszy niż rok), (...)
str. 37
3.
Rozliczenie wydatków związanych z odbyciem podróży służbowej przez przedsiębiorcę
Wspólnik spółki jawnej podczas wyjazdów służbowych dokonuje zakupu paliwa do samochodu służbowego. Zapłata dokonywana jest kartą paliwową. Wspólnik nie rozlicza innych wydatków związanych z tymi (...)
str. 38
4.
Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne objęte wsparciem pomostowym z EFS
W 2010 r. otrzymałem wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 6.2. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu (...)
str. 39
4.1.
Składki na ubezpieczenia społeczne
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (według skali podatkowej lub 19% podatkiem liniowym), co do zasady, ma możliwość dokonania wyboru, czy składki, które (...)
str. 40
4.2.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne
Składki opłaconej przez podatnika na ubezpieczenie zdrowotne generalnie nie uważa się za koszt uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 58 ustawy o PDOF). Natomiast (...)
str. 40
5.
Dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną i dzień jej zakończenia
1) Co należy rozumieć przez dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej i w związku z tym jakie towary powinny być ujęte w remanencie początkowym oraz kiedy (na (...)
str. 41
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Niezapłacony PCC od ustanowienia hipoteki
Osoba fizyczna wzięła kredyt z banku na zakup nieruchomości. Zabezpieczono to ustanowieniem hipoteki. Czy US ma prawo naliczyć 20% podatku PCC w czasie kontroli, jeżeli (...)
str. 42
2.
Oczko wodne a podatek od nieruchomości
Czy oczko wodne można uznać za małą architekturę i w związku z tym nie musimy płacić podatku od nieruchomości? Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nieruchomości (...)
str. 43
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Niezamortyzowana wartość inwestycji w obcym środku trwałym - wyrok WSA
Niezamortyzowana wartość inwestycji w obcym środku trwałym podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, gdy poniesione nakłady nie zostaną fizycznie zlikwidowane, lecz pozostawione wynajmującemu (o ile (...)
str. 44
2.
Z wyjaśnień organów podatkowych
2.1.
Zaświadczenie o dodatkowym badaniu technicznym niezbędne do ujmowania w kosztach podatkowych odpisów amortyzacyjnych bez ograniczenia do limitu 20.000 euro
Brak zaświadczenia o dodatkowym badaniu technicznym, stwierdzającego, iż dany samochód jest samochodem innym niż osobowy powoduje, iż jest on traktowany jako samochód osobowy. W konsekwencji (...)
str. 46
2.2.
Środek trwały jednorazowo zamortyzowany a dotacja na jego zakup
Dotacja na zakup środka trwałego nie wyklucza jego jednorazowej amortyzacji. Gdy dotacja ta zostanie wypłacona po oddaniu środka trwałego do używania, wówczas w miesiącu otrzymania (...)
str. 47
2.3.
Czasowe zawieszenie eksploatacji środka trwałego a amortyzacja podatkowa
Czasowe zawieszenie używania środka trwałego nie powoduje utraty prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, stanowiących koszty uzyskania przychodów, w przypadku kontynuowania działalności, w której ten składnik (...)
str. 47
3.
Przekazanie samochodu do działalności gospodarczej - z dyskusji na forum internetowym (www.forum.gofin.pl)
(Pytanie 461191) Koleżanka chce kupić samochód, który później będzie chciała przekazać na działalność gospodarczą, ale jeszcze nie otworzyła firmy, więc kupi ten samochód na osobę (...)
str. 48
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zasiłek dla bezrobotnych przy preferencyjnej podstawie wymiaru składek społecznych
Od ponad roku opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru równej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy prawdą jest, że w przypadku likwidacji (...)
str. 50
2.
Dokumenty za pracownika, któremu nie wypłacono wynagrodzenia
1) Rozpoczęłam prowadzenie własnej działalności gospodarczej w październiku br. Do pomocy zatrudniłam kilka osób na podstawie umowy o pracę i dwie osoby na podstawie umowy (...)
str. 51
3.
Jakie składki z tytułu współpracy przy prowadzeniu działalności?
Od kilkunastu już lat prowadzę własną działalność gospodarczą. Od listopada 2010 r. do pomocy przy jej prowadzeniu zatrudniłam na podstawie umowy o pracę mojego męża. (...)
str. 54
4.
Aktywny zawodowo przedsiębiorca na wcześniejszej emeryturze
Współwłaściciel naszej spółki przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Czy może ją pobierać bez konsekwencji zwrotu, jeżeli nadal prowadzi działalność gospodarczą, osiągając dość wysokie dochody? Nadmieniam, że (...)
str. 54
X.
PRAWO PRACY
1.
Rozliczenie czasu pracy przy przejściu na czas zimowy
Zatrudniamy pracownika w systemie równoważnym, na dwie zmiany po 12 godzin. W nocy, z 30 na 31 października br., w związku ze zmianą czasu na (...)
str. 55
2.
Gdy Wszystkich Świętych przypada w dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy
Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym, na zmiany, od wtorku do soboty. Dniami wolnymi z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są poniedziałki i w zakładzie obowiązuje (...)
str. 57
3.
Ustalanie wynagrodzenia za pracę i okres choroby
Pracownik przez część miesiąca świadczył pracę, a przez część był chory. Otrzymuje on tylko stałe miesięczne składniki wynagrodzenia. Jak w takiej sytuacji obliczyć wynagrodzenie za (...)
str. 58
XI.
BILANS 2010
1.
Zasady rachunkowości uwzględniane przy sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego
Z przepisów art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223; ostatnia (...)
str. 59
XII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja we wspólnotach mieszkaniowych
Jesteśmy wspólnotą mieszkaniową. Ostatnio zaciągnęliśmy kredyt bankowy na docieplenie budynku. Jak zaksięgować przyznany przez bank kredyt oraz koszty docieplenia budynku mieszkalnego? Sposób ustanawiania odrębnej własności (...)
str. 63
2.
Ewidencja środków pieniężnych otrzymanych na usuwanie skutków powodzi w księgach rachunkowych SP ZOZ
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Otrzymaliśmy od wojewody, który jest naszym organem założycielskim, dotację celową na dofinansowanie zadania "Usuwanie skutków powodzi". Prosimy (...)
str. 65
3.
Środki otrzymane od ubezpieczyciela na szkolenie z zakresu bezpieczeństwa - z dyskusji na forum internetowym (www.forum.gofin.pl)
(Pytanie 463390) Na jakie konto zaksięgować otrzymane z PZU środki prewencyjne na szkolenie z zakresu bezpieczeństwa? Czy otrzymane środki podlegają PDOP? Otrzymaliśmy również rachunek za (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.