Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:06 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 19 (277) z dnia 01.10.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
Wyjaśnienia opublikowane w dziale opracowano w oparciu o przepisy ustaw: z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. (...)
str. 4
I.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w trakcie wykonywania umowy zlecenia a obowiązek ubezpieczeń w ZUS
1) W firmie umowę zlecenia wykonuje osoba niebędąca naszym pracownikiem. Ze zlecenia dotąd podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. We wrześniu 2010 r. poinformowała (...)
str. 4
2.
Dobrowolne ubezpieczenia społeczne dla osoby współpracującej z ustalonym prawem do renty
1) ZUS ustalił prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy dla osoby współpracującej z przedsiębiorcą. Dotąd z tytułu współpracy podlegała ona obowiązkowo ubezpieczeniom (...)
str. 6
3.
Ubezpieczenia w ZUS dla pracowników delegowanych do pracy za granicę
Nasza firma wkrótce deleguje pracowników do pracy w Tunezji. ZUS nie może wystawić druku A1, ponieważ nie jest to teren Unii Europejskiej. Pracownicy delegowani będą (...)
str. 8
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Składki ZUS od nagrody jubileuszowej dla pracownika przechodzącego na świadczenie przedemerytalne
Firma wypłaca nagrody jubileuszowe, które zgodnie z układem zbiorowym pracy przysługują pracownikom nie częściej niż co 5 lat. W układzie ma również zapis, na mocy (...)
str. 9
2.
Szczepienia przeciw grypie a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
Pracodawca w przepisach płacowych wprowadził zapis o częściowym finansowaniu pracownikom szczepień przeciw grypie. Na podstawie tego postanowienia w połowie września 2010 r. pracownikom wykonano szczepienia, (...)
str. 10
3.
Oskładkowanie i opodatkowanie odprawy wypłacanej w związku z rozwiązaniem umowy o pracę
1) Pracownik na podstawie układu zbiorowego pracy otrzymuje odprawę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy i przejściem na świadczenie przedemerytalne. Czy kwota odprawy jest oskładkowana (...)
str. 11
4.
Czy oskładkować deputaty w postaci gruntów rolnych?
Pracownikom nadleśnictwa na podstawie ponadzkładowego układu zbiorowego pracy przysługuje prawo do bezpłatnego użytkowania gruntów rolnych zarządzanych przez pracodawcę. W związku z tym po stronie pracowników (...)
str. 12
5.
Dodatek mieszkaniowy wypłacany nauczycielowi za okres urlopów macierzyńskiego i wychowawczego nie podlega składkom ZUS
Czy dodatek mieszkaniowy wypłacany nauczycielowi za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i urlopu wychowawczego jest oskładkowany? Nie. Pracownik pobierający zasiłek macierzyński lub przebywający na urlopie wychowawczym (...)
str. 13
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
Wyjaśnienia opublikowane w dziale opracowano w oparciu o przepisy ustaw: z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby (...)
str. 14
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Data wypłaty składnika wynagrodzenia wpływa na jego uwzględnianie w podstawie wymiaru chorobówki
Pracownicy oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymują premię miesięczną. Zgodnie z regulaminem premia nie przysługuje za okresy absencji chorobowej i jest wypłacana w danym miesiącu za miesiąc (...)
str. 14
2.
Zasady zmniejszania premii za okresy choroby a ustalanie podstawy wymiaru zasiłków
Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych powinniśmy uzupełniać premię miesięczną, jeżeli jej wysokość jest pomniejszana za czas choroby proporcjonalnie do dni nieobecności w pracy (...)
str. 16
3.
Wynagrodzenie z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem w podstawie wymiaru zasiłku
Pracownica wykonywała dodatkowo pracę na podstawie umów zlecenia zawieranych bezpośrednio po sobie od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r. We wrześniu br. (...)
str. 17
4.
Ograniczenie wysokości podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po ustaniu zatrudnienia
Pracownik zatrudniony na czas określony jest niezdolny do pracy z powodu choroby spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy. Umowa o pracę rozwiąże się z końcem (...)
str. 18
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Utrata prawa do zasiłku chorobowego a okres zasiłkowy
W wyniku kontroli wykorzystywania przez pracownika zwolnienia lekarskiego ustaliliśmy, że w okresie choroby wykonywał działalność gospodarczą. W związku z tym nie wypłaciliśmy zasiłku za okres (...)
str. 19
2.
Wypłata zasiłków tylko na podstawie prawidłowo wystawionego zwolnienia lekarskiego
1) Pracownik zamiast zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA w kolorze zielonym, dostarczył dokument w kolorze czerwonym. Czy możemy wypłacić zasiłek chorobowy? Tak. Dowodem do wypłaty zasiłku (...)
str. 20
3.
Sporządzenie asygnaty zastępczej w razie wypłaty zasiłku chorobowego na przełomie miesięcy
Pracownik chorował na przełomie sierpnia i września br. Zasiłek chorobowy za ten okres wypłaciliśmy w terminach wypłaty wynagrodzeń, tj. 31 sierpnia i 30 września. Czy (...)
str. 22
V.
Emerytury i renty
1.
Powiadomienie ZUS o podjęciu działalności gospodarczej przez rencistę
Osoba prowadząca działalność gospodarczą od stycznia 2010 r. ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Co jest przychodem tej osoby decydującym (...)
str. 24
2.
Czy ZUS wypłaci emeryturę w razie kontynuowania zatrudnienia?
W połowie października 2010 r. ukończę 65 lat i mając wymagany staż złożę wniosek o emeryturę. Czy ZUS podejmie wypłatę świadczenia, jeżeli nadal będę kontynuował (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
Wyjaśnienia opublikowane w dziale opracowano w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, (...)
str. 28
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Data rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika
Pracownik przez kilka dni nie zgłaszał się do pracy ani nie powiadomił pracodawcy o przyczynie nieobecności. Pracodawca wysłał więc do niego pismo zawierające oświadczenie o (...)
str. 28
2.
Utrata zaufania jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę
Pracodawca zamierza wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony kierownikowi magazynu, do którego stracił zaufanie. Czy tę okoliczność może wskazać jako przyczynę uzasadniającą podjęcie (...)
str. 29
3.
Okoliczności decydujące o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę
Spółka z o.o. wynajęła od przedsiębiorstwa należący do niego lokal gastronomiczny, wraz z zatrudnionymi w nim pracownikami. Po roku doszło do rozwiązania umowy najmu i (...)
str. 30
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Godziny nadliczbowe w systemie równoważnego czasu pracy
Zatrudniamy pracownika w systemie równoważnym w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Pracownik wykonuje pracę w dobowym wymiarze czasu pracy wydłużonym do 12 godzin. Są jednak dni kiedy (...)
str. 31
2.
Przerwa w pracy na karmienie dziecka
Pracownica korzysta z przerw na karmienie dziecka kończąc pracę o 1400, zamiast o 1500. Czy jeśli (sporadycznie) pracuje dłużej niż do 1400, to świadczy pracę (...)
str. 33
3.
Jak zmienić okres rozliczeniowy w małym zakładzie pracy?
Pracodawca zatrudniający kilkunastu pracowników zamierza wprowadzić zmianę okresu rozliczeniowego. W jaki sposób powinien tego dokonać? Od kiedy zmiana ta będzie obowiązywała? Tryb modyfikacji długości okresu (...)
str. 34
4.
Czas pracy pracowników domu pomocy społecznej
Jak zaplanować czas pracy pracownikom domu pomocy społecznej na wyjeździe z podopiecznymi? Większość placówek pomocy społecznej jest prowadzona przez jednostki samorządowe. W takim przypadku do (...)
str. 35
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie urlopowe oraz ekwiwalent po miesiącu pracy
Pracownik w pierwszym miesiącu zatrudnienia korzystał z dwóch dni urlopu wypoczynkowego. W następnym miesiącu rozwiązał umowę o pracę i nabył prawo do ekwiwalentu za urlop. (...)
str. 37
2.
Ustalenie wynagrodzenia dla zatrudnionego w trakcie okresu rozliczeniowego
Jak ustalić czas pracy i obliczyć wynagrodzenie za pracę dla pracownika, który pracuje przez część okresu rozliczeniowego? W sytuacji gdy dochodzi do nawiązania lub rozwiązania (...)
str. 39
3.
Określenie wynagrodzenia w umowie o pracę
Czy w umowie o pracę należy wskazać, że wynagrodzenie pracownika określono w kwocie brutto lub netto? W regulacjach kodeksowych nie funkcjonuje pojęcie wynagrodzenia netto czy (...)
str. 41
4.
Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego zatrudnionego na część etatu
Pracodawca z tzw. otwartego rynku zatrudnił w niepełnym wymiarze czasu pracy pracownika legitymującego się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Czy miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia tego pracownika powinien (...)
str. 42
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego w razie zmiany etatu w trakcie miesiąca?
Pracownikowi zatrudnionemu od kilku lat na czas nieokreślony w trakcie miesiąca zmieniono wymiar czasu pracy z pełnego na część etatu. W jaki sposób liczyć urlop (...)
str. 43
2.
Dodatkowy urlop dla pracownika niepełnosprawnego i jego wykazanie w świadectwie pracy
Od kilku lat zatrudniamy pracownika, który ostatnio doręczył pracodawcy wydane przed dwoma laty orzeczenie o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Ile dni dodatkowego urlopu przysługuje (...)
str. 45
3.
Urlop po kilkuletniej przerwie w zatrudnieniu
Od połowy września 2010 r. zatrudniamy pracownika legitymującego się stażem pracy uprawniającym do 26 dni urlopu. Pracownik podjął pracę po 4-letniej przerwie w zatrudnieniu. W (...)
str. 46
4.
Udzielanie urlopu wypoczynkowego na żądanie
1) Czy pracownik może korzystać z ubiegłorocznego urlopu na żądanie w ciągu całego roku kalendarzowego? Tak. Z tym że urlop ten może zostać udzielony nie (...)
str. 47
5.
Prawo pracownika do urlopu wychowawczego
1) Jakie warunki musi spełniać pracownik aby skorzystać z urlopu wychowawczego? Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego, jeżeli posiada okres zatrudnienia wynoszący co najmniej 6 (...)
str. 49
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Przeznaczenie części środków ZFŚS na lokatę bankową
Czy jest dopuszczalne przeznaczenie części zgromadzonych na odrębnym rachunku bankowym środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na lokatę bankową? Kierownik jednostki, w której tworzony jest zakładowy (...)
str. 50
2.
Dni wolne na poszukiwanie pracy
Pracodawca rozwiązuje umowę o pracę za wypowiedzeniem. Czy jeśli pracownik nie zgłosi odpowiedniego wniosku należy udzielić mu dni wolnych na poszukiwanie następnej pracy? Zwolnienie na (...)
str. 51
3.
Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez pracownika
Czy pracodawca w każdym przypadku odpowiada za szkodę jaką wyrządził pracownik osobie trzeciej? Nie. Pracodawca jest zobowiązany do naprawienia szkody w razie jej wyrządzenia osobie (...)
str. 52
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Informowanie zatrudnionych o występowaniu ryzyka zawodowego
Jak w małej firmie dokonać oceny ryzyka zawodowego? W jaki sposób wykonanie tego zadania udokumentować? Zgodnie art. 226 K.p., do obowiązków pracodawcy należy: ocena i (...)
str. 53
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Czas pracy kierowcy
Jak prawidłowo powinno się rozliczać i dokumentować czas pracy kierowcy holownika samochodów o całkowitej masie przekraczającej 3,5 tony? Kierowca wykonuje pracę poza miejscowością, w której (...)
str. 56
1.
Zasady ogólne
Definicję pojęcia „kierowca” zawiera art. 4 lit. c) rozporządzenia WE nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji (...)
str. 56
2.
Podróż służbowa kierowcy
Podróż służbowa kierowcy to każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy przewozu drogowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, na rzecz (...)
str. 56
3.
Czas pozostawania w gotowości do wyjazdu w weekendy
Ustawa o czasie pracy kierowców przewiduje specyficzne rozwiązania, takie jak np. pozostawanie do dyspozycji pracodawcy. Jest to okres inny niż przerwy i czas odpoczynku, podczas (...)
str. 57
4.
Praca w godzinach nadliczbowych
Praca w godzinach nadliczbowych ma miejsce w sytuacji, gdy kierowca pracuje ponad obowiązujące go normy czasu pracy lub ponad dobowy przedłużony wymiar czasu pracy, wynikający (...)
str. 57
5.
Ewidencja czasu pracy kierowcy
Ustawa o czasie pracy kierowców zawiera szczególną regulację dotyczącą prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowcy. Według art. 25 ustawy, ewidencja powinna być prowadzona w jednej z (...)
str. 58
1.
Podmioty obowiązane do opłacania składki na Fundusz Pracy
Zasady opłacania składki na Fundusz Pracy reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 (...)
str. 59
2.
Osoby, za które pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy
2.1 Pracownicy będący wcześniej osobami bezrobotnymi Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnione osoby, które ukończyły 50 rok życia (...)
str. 61
2.1.
Pracownicy będący wcześniej osobami bezrobotnymi
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnione osoby, które ukończyły 50 rok życia i w okresie 30 dni przed (...)
str. 61
2.2.
Pracownicy powracający z urlopów macierzyńskiego i wychowawczego
Pracodawca i inna jednostka organizacyjna jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za pracowników, którzy powrócili do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie (...)
str. 62
2.3.
Niepełnosprawni pracownicy zatrudnieni w podmiotach zwolnionych z opłacania składek na Fundusz Pracy
Składki na Fundusz Pracy nie opłacają: przedsiębiorcy Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, Zakład (...)
str. 63
3.
Podstawa wymiaru składki na Fundusz Pracy
Składkę na Fundusz Pracy ustala się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia). Podstawa ta musi jednak (...)
str. 63
4.
Rozliczanie składki na Fundusz Pracy
Składka na Fundusz Pracy wynosi 2,45% podstawy wymiaru. Składkę tę rozlicza się w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i opłaca się na konto ZUS wraz ze (...)
str. 66
5.
Zaliczenie składki na Fundusz Pracy do kosztów uzyskania przychodów
Składki na Fundusz Pracy stanowią koszt uzyskania przychodu. Z tym że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów składek na Fundusz Pracy ustalonych od nagród (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.