Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 19 (702) z dnia 01.07.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zmiana przepisów regulujących podnoszenie kwalifikacji przez pracowników a zwolnienie od podatku dochodowego
Przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 17 i art. 94 pkt 6 Kodeksu pracy). Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie (...)
str. 4
2.
Koniec sporów o pakiety medyczne dla pracowników
Pracownik, któremu firma zapewnia nieodpłatną opiekę lekarską, uzyskuje z tego tytułu przychód ze stosunku pracy, od którego zakład pracy jako płatnik powinien pobrać zaliczkę na (...)
str. 8
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
SMS-y charytatywne bez VAT - zmiana rozporządzenia w sprawie VAT
W Dz. U. nr 96 z 4 czerwca 2010 r., pod poz. 623, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 13
2.
Zwolnienie z VAT dla dostawy materiałów budowlanych dla powodzian
W Dz. U. nr 100 z 9 czerwca br., pod poz. 638, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 13
3.
Przywrócenie terminu do wypłaty świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
W Dz. U. nr 106 z 16 czerwca 2010 r., pod poz. 674, została opublikowana ustawa z 6 maja 2010 r. o przywróceniu terminu do (...)
str. 14
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Zaliczka w euro otrzymana na podstawie faktury pro forma - jaki kurs waluty?
Nasz unijny kontrahent poprosił o przesłanie faktury pro forma, w oparciu o którą przelał na nasze konto zaliczkę na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru. Jaki należy (...)
str. 15
2.
Umowa menedżerska a działalność wykonywana osobiście
1) Spółka zawarła z osobą fizyczną umowę menedżerską. Zgodnie z tą umową, menedżer ponosi pełną odpowiedzialność odszkodowawczą wobec osób trzecich oraz wobec spółki za działania (...)
str. 18
IV.
PODATEK VAT
1.
Refakturowanie opłat administracyjnych - nota czy faktura VAT?
Otrzymałem decyzję Powiatowego Zarządu Dróg za zajęcie pasa drogowego. Poniesionymi kosztami zamierzam obciążyć zleceniodawcę. Czy w tym celu powinienem wystawić notę, czy fakturę VAT? Opłata za (...)
str. 23
2.
Zakup licencji od kontrahenta zagranicznego
Od kontrahenta unijnego kupiliśmy licencję na program komputerowy (licencja na okres 2 lat). Po kilku dniach od otrzymania faktury należność uregulowaliśmy. Czy import usług powinien (...)
str. 25
3.
Rozliczenie faktur korygujących otrzymanych po likwidacji działalności gospodarczej
Po likwidacji działalności gospodarczej i wyrejestrowaniu z rejestru podatników VAT czynnych otrzymałem faktury korygujące za zakup towarów handlowych (zwiększające i zmniejszające VAT naliczony). Czy obecnie powinienem złożyć deklarację (...)
str. 27
4.
Prawo do rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego
Jestem rolnikiem ryczałtowym i nie rozliczam VAT. Ponieważ zamierzam poczynić znaczne inwestycje, chciałbym zarejestrować się na potrzeby VAT. Czy jest to możliwe, jeżeli moje obroty są (...)
str. 30
5.
Relacja z dyżuru telefonicznego
5.1.
Korygowanie sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej
Jak skorygować sprzedaż w przypadku, gdy klient dokonał zakupu kilku towarów, lecz zwraca jedynie jedną pozycję wymienioną w paragonie fiskalnym? Czy możliwe jest skorygowanie sprzedaży, (...)
str. 30
5.2.
Czy można zostać podatnikiem VAT w trakcie miesiąca?
Jako drobny przedsiębiorca korzystam ze zwolnienia z VAT. Ponieważ zamierzałem dokonać znacznych zakupów, aby odzyskać VAT naliczony, chciałem zarejestrować się na VAT w połowie miesiąca. Urząd skarbowy (...)
str. 31
5.3.
Zwrot VAT od zakupionego za granicą paliwa do samochodu osobowego
Na potrzeby opodatkowanej działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy. Niekiedy dokonuję zakupu paliwa do napędu ww. pojazdu w innym kraju Unii. Czy mogę ubiegać się o (...)
str. 32
5.4.
Opodatkowanie według karty podatkowej a obowiązek stosowania kasy rejestrującej
Podatnik zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług krawieckich. Podatek dochodowy będzie opłacał według karty podatkowej. Czy obrót będzie musiał ewidencjonować w kasie fiskalnej? (...)
str. 34
5.5.
Potwierdzenie odebrania faktury korygującej dokonane drogą internetową
Wysłaliśmy kontrahentowi fakturę korygującą. Fakt jej otrzymania kontrahent potwierdził e-mailem. Czy takie potwierdzenie jest wystarczające do obniżenia VAT należnego? Jak wynika z art. 29 ust. 4a ustawy (...)
str. 34
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Czynsz za dzierżawę samochodu osobowego to koszt związany z jego używaniem - wyrok NSA
Czynsz za dzierżawę samochodu osobowego jest kosztem używania tego samochodu, w związku z czym może zostać ujęty w kosztach uzyskania przychodów do wysokości tzw. kilometrówki. (...)
str. 35
2.
Zakup towaru za granicą - czy kosztem jest wartość brutto, czy netto z faktury?
Czy paliwo do samochodu ciężarowego zakupione poza granicami kraju, udokumentowane paragonem, należy ująć w kosztach podatkowych w kwocie netto czy brutto? Nadmieniam, że firma transportowa (...)
str. 36
3.
Świadczenia wzajemne spółki z o.o. i spółki osobowej
Spółka z o.o., której udziałowcami są osoby fizyczne, świadczy usługi budowlane dla spółki komandytowej, w której udziałowcem jest ta spółka z o.o. i te same osoby. Spółka z o.o. jako (...)
str. 39
4.
Koszty kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy
Spółka z o.o. zgodnie z uchwałą wspólników wypłaci dywidendę. Czy koszt prowizji i odsetek z tytułu zaciągniętego w tym celu kredytu mogą zostać zaliczone do (...)
str. 41
5.
Gdy prezes (pracownik) wykorzystuje samochód służbowy dla celów prywatnych
1) Prezes spółki (zatrudniony na podstawie umowy o pracę) zaproponował obniżenie swojego wynagrodzenia w zamian za samochód służbowy (stanowiący środek trwały spółki). Czy wykorzystując samochód (...)
str. 42
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Szkolenia, które mają związek z wykonywaną pracą, nie stanowią przychodu pracowników - wyrok NSA
W sytuacji, gdy pracodawca ponosi wydatki na szkolenia pracowników, które mają związek z wykonywaną pracą, poprzez podnoszenie ich kwalifikacji w zakresie wykonywanych zadań służbowych, pracownicy (...)
str. 44
2.
Umowa cywilnoprawna a wysokość przysługujących kosztów uzyskania przychodów
Nasza firma planuje zorganizowanie imprezy kulturalnej, do obsługi której zamierza zatrudnić konferansjera. Jaką umowę cywilnoprawną (o dzieło czy zlecenie) powinniśmy zawrzeć na tę okoliczność? W (...)
str. 45
2.1.
Wybór pomiędzy umową o dzieło a umową zlecenia
Zgodnie z dyspozycją art. 627 Kodeksu cywilnego, przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Stosownie (...)
str. 45
2.2.
Wysokość kosztów uzyskania przychodów
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość przysługujących wykonawcy (zleceniobiorcy) zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów nie jest uzależniona od tego czy strony zawarły (...)
str. 45
3.
Powiązania gospodarcze pomiędzy wspólnikami w dwóch spółkach cywilnych
Osoby fizyczne są jedynymi wspólnikami jednocześnie w dwóch spółkach cywilnych. Każdy ze wspólników ma takie samo prawo do udziału w zyskach w obu spółkach. Spółki (...)
str. 47
4.
Opodatkowanie wypłat z nadwyżki bilansowej spółdzielni pracy
Walne zgromadzenie spółdzielni pracy, w ramach podziału nadwyżki bilansowej za 2009 r., część tej nadwyżki przeznaczyło do wypłaty dla członków z tytułu wkładu ich pracy, (...)
str. 49
4.1.
Udział w nadwyżce bilansowej z tytułu wkładu pracy
W myśl przepisów Prawa spółdzielczego, spółdzielnia pracy i członek tej spółdzielni, co do zasady, mają obowiązek pozostawania ze sobą w stosunku pracy, który nawiązuje się (...)
str. 49
4.2.
Oprocentowanie udziałów członkowskich
Oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej jest przychodem z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, którą jest spółdzielnia, w związku z ulokowanymi w tej spółdzielni (...)
str. 50
5.
Opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia gruntu rolnego
Podatnik prowadzący gospodarstwo rolne w 2008 r. dokonał zamiany gruntu rolnego na inny. Następnie w 2009 r. zbył z tego gruntu kilka działek. W międzyczasie (...)
str. 51
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Tablice reklamowe a podatek od nieruchomości
Podatkiem od nieruchomości opodatkowuje się nieruchomości i obiekty budowlane lub ich części. Obiektami budowlanym podlegającymi opodatkowaniu są budynki i budowle. Te ostatnie - tylko wtedy, (...)
str. 54
2.
Opodatkowanie budowli zamortyzowanych
Czy podstawą naliczania podatku od nieruchomości od całkowicie zamortyzowanych budowli jest ich wartość rynkowa? Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach (...)
str. 55
3.
Dzierżawa wygasła - podatek od nieruchomości
Dzierżawiłem od gminy budynek gospodarczy. Umowa wygasła z końcem 2009 r. Obiekt opuściłem w styczniu 2010 r., ale nie było jeszcze protokołu zdawczo-odbiorczego. Czy gmina (...)
str. 55
4.
Grunty rolne przedsiębiorcy
Czy grunty rolne będące własnością przedsiębiorcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości? Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, (...)
str. 56
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Aktualizacja wartości środka trwałego a koszty uzyskania przychodów w przypadku jego sprzedaży - wyrok NSA
Aktualizacja wartości środka trwałego, dokonana w oparciu o inne przepisy niż określone w art. 15 ust. 5 ustawy o PDOP, w tym o przepisy ustawy (...)
str. 57
2.
Wydatki na szkolenie pracowników nie zwiększają wartości początkowej programu komputerowego
Spółka nabyła licencję na program komputerowy (finansowo-księgowy). Poniosła również wydatki na przeszkolenie pracowników, którzy będą ten program obsługiwać. Czy wydatki na ww. szkolenie, poniesione przed (...)
str. 58
3.
Likwidacja środka trwałego w związku z budową nowego a koszt wytworzenia
Czy nieumorzona wartość budynku (środka trwałego), likwidowanego w związku z budową nowego, powinna być zaliczana do kosztu wytworzenia nowego budynku, czy też może być ujęta (...)
str. 59
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Woda mineralna i soki owocowe przekazane pracownikom
Począwszy od lipca do końca września 2010 r. wszystkim zatrudnionym w firmie pracownikom będziemy wydawali wodę mineralną i soki owocowe. Czy od wartości przekazanych im (...)
str. 62
2.
Jak wyliczyć składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?
W czerwcu 2010 r. zatrudniłem na podstawie umowy o pracę kilka osób. Od kwoty wypłacanego im wynagrodzenia będę naliczał wszystkie składki ubezpieczeniowe do ZUS. Czy (...)
str. 62
3.
Złożenie odwołania od protokołu pokontrolnego otrzymanego z ZUS
W czerwcu br. inspektor kontroli ZUS zakończył w mojej firmie prowadzenie czynności kontrolnych. Z przeprowadzonej przez niego analizy dokumentów ubezpieczeniowych otrzymałem protokół. Obecnie chcę wnieść (...)
str. 63
4.
Sposób sporządzania raportów miesięcznych za pracowników
1) Pracownica od 1 czerwca do 31 lipca 2010 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Czy okres tego urlopu powinienem wykazać w sporządzanym za nią do (...)
str. 64
5.
Podstawa wymiaru składki chorobowej przedsiębiorcy a wysokość zasiłku
Od kilku lat podlegam ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Obecnie przystąpiłam do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jednocześnie zadeklarowałam wysoką podstawę wymiaru składek (...)
str. 65
6.
Nadgodziny i premia uznaniowa w podstawie wymiaru chorobówki
W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za 7 dni czerwca br. należy uwzględnić m.in. wynagrodzenie za styczeń 2010 r., w którym był przez 4 (...)
str. 66
X.
PRAWO PRACY
1.
Podróż służbowa przedstawiciela handlowego
Zatrudniamy pracownika na stanowisku przedstawiciela handlowego, który w sprawach służbowych jeździ po terenie całego kraju. W umowie o pracę jako stałe miejsce świadczenia pracy wpisana (...)
str. 67
2.
Weekendowe zatrudnienie na okres sezonu
Prowadzę kawiarnię w turystycznej miejscowości nad morzem. W sezonie letnim mam znacznie więcej klientów, dlatego chciałbym zatrudnić dodatkowo kilka osób, ale tylko na dni weekendu. (...)
str. 68
3.
Udzielenie urlopu okolicznościowego i zwolnienia od pracy w związku z urodzeniem i wychowywaniem dziecka
Jedna z naszych pracownic aktualnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Po jego zakończeniu planuje wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński i urlop wypoczynkowy. Zasygnalizowała również, że po powrocie (...)
str. 69
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Co rozumieć pod pojęciem „zamknięcie miesiąca”?
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2010 (...)
str. 71
2.
Co się uważa za praktykę w księgowości?
Posiadanie praktyki w księgowości jest warunkiem niezbędnym do uzyskania certyfikatu księgowego. Osoba posiadająca trzyletnią praktykę w księgowości i spełniająca wymogi w zakresie wykształcenia i inne (...)
str. 71
3.
VAT od należności nieściągalnych w księgach rachunkowych
Jak zaksięgować VAT od należności nieściągalnych, gdy nie można go skorygować w deklaracji, ponieważ kontrahent nie istnieje? Możliwość dokonania korekty deklaracji VAT, o której mowa (...)
str. 72
4.
Odsetki od pożyczki udzielonej z ZFŚS
Spółka planuje udzielić pracownikom pożyczki mieszkaniowe z ZFŚS. W jaki sposób obliczyć wartość odsetek od tych pożyczek i jak zaewidencjonować je w księgach rachunkowych? Przepisy (...)
str. 73
5.
Nabycie prawa do tytułu prasowego jako wartość niematerialna i prawna
W kwietniu kupiliśmy prawo do kwartalnika. Czy prawo do tytułu prasowego podlega amortyzacji podatkowej i rachunkowej? Odpowiedź na powyższe pytanie wymaga szczegółowej oceny przedmiotu zakupu (...)
str. 76
6.
Przekształcenie prawa wieczystego gruntu w prawo własności w księgach rachunkowych spółdzielni
Spółdzielnia produkcyjna posiada w ewidencji dwie działki (własność) oraz jedną działkę (otrzymaną z urzędu gminy - na podstawie decyzji administracyjnej - w użytkowanie wieczyste). Każda (...)
str. 77
7.
Koszt naprawy usługi budowlanej
Spółka jest w trakcie realizacji usługi budowlanej. W maju br. na skutek ulew i nawałnic została zniszczona część wykonanych prac. Spółka dokonała napraw powstałych szkód, (...)
str. 79
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.