Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 4 (268) z dnia 20.02.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
Podstawowym aktem prawnym, na którym oparto wyjaśnienia zawarte w niniejszej publikacji, jest ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 (...)
str. 5
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2009 r.
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych zdarzeń po dniu bilansowym
1.1. Kategorie zdarzeń po dacie bilansu Ustawa o rachunkowości wyróżnia dwa rodzaje zdarzeń następujących po dniu bilansowym, tj.: zdarzenia, które dostarczają dowodów na istnienie określonego (...)
str. 5
2.
Koszty podróży służbowych na przełomie roku
Pod koniec grudnia 2009 r. jeden z naszych pracowników odbył podróż służbową. Wynikające z rozliczenia delegacji kwoty zatwierdzono do wypłaty i wypłacono dopiero w styczniu (...)
str. 12
II.
Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych w księgach rachunkowych
W jaki sposób księgować opłacane przez naszą jednostkę składki na Fundusz Emerytur Pomostowych?
str. 15
1.
Zasady i tryb opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych
Od 1 stycznia 2010 r. płatnicy składek (pracodawcy), których pracownicy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i jednocześnie wykonują prace w szczególnych warunkach lub (...)
str. 15
2.
Ewidencja składek na Fundusz Emerytur Pomostowych
Stosownie do art. 36 ust. 4 ustawy o emeryturach pomostowych, składki na FEP finansowane są w całości przez płatnika składek, obciążając tym samym koszty działalności (...)
str. 16
3.
Odsetki od nieopłaconych w terminie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych
Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych, od nieopłaconych w terminie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych należne są od płatnika składek odsetki (...)
str. 16
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Uproszczenia stosowane przez jednostki nieobjęte obowiązkiem badania bilansu
Z jakich uproszczeń może skorzystać jednostka, której roczne sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowemu badaniu? Jednostki, których roczne sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania i ogłoszenia (...)
str. 17
1.
Wycena instrumentów finansowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości
Na podstawie § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i (...)
str. 17
2.
Kwalifikacja umów leasingu według zasad określonych w przepisach podatkowych
Kwalifikacji leasingu dokonuje się na dzień rozpoczęcia leasingu. Jeżeli na ten dzień roczne sprawozdanie finansowe korzystającego nie podlega obowiązkowi badania, może on - na podstawie (...)
str. 20
3.
Odstąpienie od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Jeżeli roczne sprawozdanie finansowe jednostki nie podlega obowiązkowi badania i ogłoszenia w myśl art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, to - na podstawie art. (...)
str. 21
4.
Brak obowiązku ustalania normalnego poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych
Na mocy art. 28 ust. 4a ustawy o rachunkowości, w przypadku gdy roczne sprawozdanie finansowe jednostki nie podlega obowiązkowi badania i ogłaszania w myśl art. (...)
str. 22
IV.
Faktura zaliczkowa na zakup środka trwałego otrzymana na przełomie roku
W styczniu 2010 r. otrzymaliśmy fakturę zaliczkową na zakup kserokopiarki z datą wystawienia 29 grudnia 2009 r. Kserokopiarkę otrzymaliśmy w styczniu. Jak zaksięgować fakturę zaliczkową (...)
str. 23
1.
Zasady ogólne kwalifikowania w księgach aktywów spełniających kryteria określone dla środków trwałych
Prawidłowe ujęcie kserokopiarki w bilansie i na kontach księgowych będzie zależało od zakwalifikowania jej do odpowiedniej kategorii aktywów. W myśl art. 3 ust. 1 pkt (...)
str. 23
2.
Ewidencja i prezentacja w bilansie faktury zaliczkowej
Należy zwrócić uwagę na fakt, że termin zamknięcia ksiąg rachunkowych za dany rok obrotowy - w myśl art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o (...)
str. 24
2.1.
Faktura zaliczkowa wystawiona w grudniu 2009 r. na zakup środka trwałego przyjętego do używania w styczniu 2010 r.
Przykład I. Założenia: 1. Jednostka zamówiła urządzenie biurowe (kserokopiarkę) i dokonała przedpłaty 22 grudnia 2009 r. na kwotę: 6.100 zł (100% wartości kserokopiarki). 2. 8 (...)
str. 24
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Protokół fizycznej likwidacji środka trwałego
Podjęliśmy decyzję o dokonaniu fizycznej likwidacji (utylizacji) przestarzałego, nieprzydatnego zestawu komputerowego, który wycofaliśmy z używania pod koniec ubiegłego roku. Jak udokumentować fizyczną likwidację tego środka (...)
str. 27
2.
Koszty projektu budowlanego a wartość początkowa budynku
Czy koszt projektu budowlanego można zaliczyć do wartości początkowej budynku? Koszt wytworzenia budynku obejmuje wszystkie koszty bezpośrednio i pośrednio związane z jego budową, ale poniesione (...)
str. 29
3.
Amortyzacja niskocennego środka trwałego
Czy komputer o wartości 3.200 zł zaliczony do środków trwałych można zamortyzować jednorazowo? W świetle art. 32 ust. 6 ustawy o rachunkowości, dla środków trwałych (...)
str. 29
4.
Aktualizacja wartości środków trwałych
Czy wartość środków trwałych można zaktualizować do aktualnych cen rynkowych? Ustawa o rachunkowości nie daje możliwości wyceny środków trwałych według wartości rynkowej. Co prawda - (...)
str. 30
D.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Ustalenie wyniku finansowego w jednostce budżetowej
Jakie są zasady ustalania wyniku finansowego w jednostkach budżetowych? Sposób ustalania i rozliczania wyniku finansowego w jednostkach budżetowych jest konsekwencją stosowania w nich metody finansowania (...)
str. 31
2.
Klasyfikacja paragrafowa i ewidencja księgowa wydatków na obowiązkowe badania lekarskie pracowników
Do jakiego paragrafu zaklasyfikować wydatki poniesione na wstępne i okresowe badania lekarskie pracowników? Wydatki ponoszone przez zakład pracy na obowiązkowe (w tym wstępne i okresowe) (...)
str. 34
3.
Odsetki od zobowiązań publicznoprawnych w ewidencji księgowej i w bilansie
Jak w księgach rachunkowych zakładu budżetowego ująć odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań podatkowych i wobec ZUS? Odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań publicznoprawnych (tutaj: (...)
str. 35
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
V.
str. 37
1.
Etapy obrotu towarowego
Obrót towarowy polega na przesuwaniu towarów od producenta przez sprzedawcę do konsumenta na podstawie zawieranych transakcji kupna-sprzedaży. Wyróżnia się następujące poziomy obrotu towarowego: zbyt, hurt (...)
str. 37
2.
Jak wycenia się rozchód towarów z magazynu?
Do wyceny rozchodu towarów z magazynu powinny być używane ceny, według których wyceniono ich przychód do magazynu. Do wyceny przychodu towarów do magazynu można stosować: (...)
str. 37
3.
Metody wyceny rozchodu towarów ewidencjonowanych w cenach rzeczywistych
W sytuacji gdy towary w jednostce są wycenione według rzeczywistych cen zakupu lub nabycia, ich rozchód z magazynu można wycenić według jednej z metod przedstawionych (...)
str. 38
4.
Rozchód towarów ewidencjonowanych w stałych cenach ewidencyjnych
Stałe ceny ewidencyjne są to ceny niezmienne w pewnym okresie, ustalone samodzielnie przez jednostkę, w celu uproszczenia ewidencji przychodu i rozchodu towarów. Stałe ceny przyjmuje (...)
str. 40
5.
Jak obliczyć odchylenia od cen ewidencyjnych?
Odchylenia można rozliczać na dwa sposoby: 1) rozliczanie odchyleń bieżąco w miarę rozchodu towarów; sposób ten polega na tym, że wielkość odchyleń dotyczących każdego rozchodu (...)
str. 40
6.
Ewidencja księgowa sprzedaży towarów
Ewidencja operacji gospodarczych związanych ze sprzedażą towarów odbywa się na koncie 73-0 "Sprzedaż towarów", na którym ujmuje się przychody ze sprzedaży oraz koncie 73-1 "Wartość (...)
str. 42
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Roczna korekta VAT naliczonego
Jak ująć w księgach rachunkowych roczną korektę VAT naliczonego za 2009 r.? Jeżeli podatnik wykonuje zarówno działalność opodatkowaną, jak i zwolnioną z VAT, zobowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku (...)
str. 44
2.
Czy opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu należy rozliczać w czasie?
Czy opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu należy księgować przez rozliczenia międzyokresowe? Do ewidencji kosztów stosujemy konta zespołu 4 i 5. Ewidencja opłat rocznych za wieczyste użytkowanie (...)
str. 45
3.
Ewidencja księgowa duplikatu faktury na przełomie roku
Duplikat faktury zakupu towarów dotarł do nas w styczniu 2010 r., a dotyczy września 2009 r. Czy powinnam ująć go w księgach 2009 r.? Sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę, zgodnie (...)
str. 46
4.
Wyksięgowanie nierozliczonego ubezpieczenia sprzedanego samochodu a "uszczelnienie" kręgu kosztów
Na rozliczeniach międzyokresowych figuruje kwota z 2008 r. z tytułu ubezpieczenia samochodu, która miała być rozliczona w koszty w 2009 r. Samochód został sprzedany w 2009 r. przed całkowitym rozliczeniem ubezpieczenia. Nierozliczoną kwotę (...)
str. 47
5.
Zasady ewidencji odroczonego podatku dochodowego
Jak ujmuje się w księgach rachunkowych odroczony podatek dochodowy? Operacje gospodarcze dotyczące rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego mogą zostać ujęte w księgach, zapisami:   1. Rezerwa (...)
str. 48
VII.
Z listów Czytelników
1.
Obowiązek zapłaty opłaty produktowej za 2009 r. i jej ewidencja w księgach rachunkowych
Kto ma obowiązek wniesienia opłaty produktowej za rok 2009 i w jakim terminie? Zasady ustalania i pobierania opłaty produktowej regulują przepisy: 1) ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach (...)
str. 49
2.
Przekazanie udziałów w formie darowizny osobie trzeciej przez wspólnika występującego ze spółki
Jeden z udziałowców spółki z o.o. darował swoje udziały osobie trzeciej i wystąpił ze spółki. W którym dniu fakt ten jest istotny z punktu widzenia księgowości? Czy w momencie wydania (...)
str. 51
3.
Dokument, na podstawie którego ujmuje się w księgach koszty najmu lokalu
Spółka z o.o. zawarła umowę najmu lokalu biurowego. Ze względu na utrudniony kontakt z właścicielem lokalu spółka często otrzymuje rachunki z dużym opóźnieniem. Czy czynsz za najem możemy (...)
str. 51
4.
Udokumentowanie skupu surowców wtórnych
Czy jednostka (osoba fizyczna) zajmująca się handlem surowcami wtórnymi (w tym metalami nieżelaznymi) może dokumentować ich zakup od ludności na podstawie dowodów wewnętrznych? Bez względu (...)
str. 52
5.
Różnice w zapłacie faktur zagranicznych
W związku z wykonywaniem usług przewozowych na terenie Unii Europejskiej ponosimy opłaty drogowe, na co otrzymujemy faktury wystawiane w CZK. Firma otrzymująca zapłatę wystawia nam żądanie zapłaty (...)
str. 54
6.
Wielkość graniczna, po przekroczeniu której należy tworzyć rezerwy na świadczenia pracownicze
Proszę o wyjaśnienie co oznacza wielkość graniczna określona w polityce rachunkowości, po przekroczeniu której należy tworzyć rezerwy na świadczenia pracownicze? Konieczność tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze zachodzi, (...)
str. 55
7.
Bon premiowy w formie karty bankowej
Otrzymaliśmy bon premiowy w formie karty bankowej na określoną kwotę od firmy, której sprzedajemy towar. Za pomocą tej karty możemy kupować różne produkty lub wypłacać gotówkę. (...)
str. 56
8.
Inwestowanie poprzez dom maklerski w fundusze różnego rodzaju
Spółka z o.o. założyła w domu maklerskim konto bankowe. Na jakim koncie powinna zaksięgować środki przekazane do domu maklerskiego, a następnie zainwestowane w akcje? Do ewidencji w księgach rachunkowych środków pieniężnych (...)
str. 57
9.
Czy spółki, w których akcjonariuszem jest ta sama gmina są jednostkami powiązanymi w świetle ustawy o rachunkowości?
Jesteśmy spółką prawa handlowego. Naszym 100% akcjonariuszem jest gmina. Gmina posiada również 50% akcji w innej spółce prawa handlowego, z którą to spółką prowadzimy wzajemną współpracę w zakresie (...)
str. 58
10.
Wpłata środków tytułem podwyższenia kapitału zakładowego
22 grudnia 2009 r. aktem notarialnym podwyższono kapitał podstawowy spółki z o.o., zmieniając jednocześnie umowę spółki. Tego samego dnia na konto spółki wpłynęły środki pieniężne od udziałowca (...)
str. 59
11.
Podatek od nieruchomości w księgach rachunkowych
Kto i kiedy powinien płacić podatek od nieruchomości? Przedmiot, podmiot, wysokość oraz terminy zapłaty podatku od nieruchomości określają przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach (...)
str. 60
12.
Różnice kursowe z tytułu wkładu wniesionego do spółki z o.o. w walucie obcej
Udziałowiec spółki z o.o. będący nierezydentem zamierza wnieść wkład na poczet kapitału zakładowego w walucie obcej. Po jakim kursie przeliczyć wniesiony wkład, jeśli wpłynie on na rachunek (...)
str. 61
13.
Partycypacja w kosztach budowy przyłącza energetycznego
W ramach prowadzonej inwestycji podpisaliśmy z grupą energetyczną umowę, w której zobowiązujemy się do partycypacji w kosztach budowy przyłącza do sieci energetycznej. Jak zakwalifikować poniesiony wydatek? W omawianej sytuacji nakłady (...)
str. 62
14.
Dodatkowa ilość materiału otrzymanego nieodpłatnie od dostawcy
Jak zaksięgować wartość nieodpłatnie otrzymanego od dostawcy materiału? Zaznaczamy, iż zgodnie z polityką rachunkowości wartość materiałów księgujemy bezpośrednio po zakupie w koszty zużycia materiałów. Stosownie do art. 3 (...)
str. 64
15.
Obowiązek zamieszczania dekretacji na dowodzie księgowym
Czy w świetle ustawy o rachunkowości potrzebne jest dekretowanie dokumentów, czy wystarczy, jeśli wszystkie operacje zapisywane są na nośnikach informatycznych? Z przepisów art. 22 ustawy o rachunkowości wynika, (...)
str. 64
G.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
VIII.
Nowości w przepisach prawnych
1.
Postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów na biegłych rewidentów
Ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. (...)
str. 66
IX.
Komunikaty
1.
Korekta VAT należnego w związku ze skorzystaniem z ulgi na złe długi - raz jeszcze
W artykule pt. "Korekta VAT należnego w związku ze skorzystaniem z ulgi na złe długi" opublikowanym w Zeszytach Metodycznych Rachunkowości nr 3 z 1 lutego (...)
str. 67
2.
Termin egzaminu ustnego na doradcę podatkowego
Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl zamieszczono decyzję nr I/IV/2010 Przewodniczącej Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego z 13 stycznia 2010 r. w sprawie (...)
str. 67
2.2.
Faktura zaliczkowa wystawiona w grudniu 2009 r. na zakup niskocennego składnika majątku dostarczonego w styczniu 2010 r.
Przykład I. Założenia: 1. W grudniu 2009 r. jednostka złożyła zamówienie na zakup kserokopiarki o wartości brutto: 1.464 zł. Zgodnie z zamówieniem, 22 grudnia dokonała (...)
str. 26
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.