Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 4 (262) z dnia 10.02.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
Wyjaśnienia opublikowane w dziale opracowano w oparciu o przepisy ustaw: z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. (...)
str. 4
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS a roczne rozliczenie podatku
1) W związku z opłaceniem w 2007 r. składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy przekraczającej roczny limit, w 2009 r. zwróciliśmy pracownikowi nadpłacone (...)
str. 4
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i świadczenia rehabilitacyjnego
W styczniu 2010 r. rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem przebywającym na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W tym też miesiącu wypłaciliśmy mu ekwiwalent za urlop i (...)
str. 6
3.
Oskładkowanie i opodatkowanie wypłaconego zleceniobiorcy zwrotu należności z tytułu podróży
1) Zawarliśmy umowę zlecenia z własnym pracownikiem. W umowie określiliśmy wynagrodzenie kwotowo i zagwarantowaliśmy zwrot należności z tytułu podróży odbywanych w ramach wykonywanej umowy. Czy (...)
str. 7
4.
Opłacanie składki zdrowotnej od każdej spółki
Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki jawnej i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od lutego 2010 r. rozpocząłem prowadzenie kolejnej działalności (...)
str. 10
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ustalenie obowiązku ubezpieczeń w razie wykonywania dwóch umów zlecenia
Osoba, z którą zawarliśmy umowę zlecenia wykonuje już taką umowę w innym podmiocie i z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy (...)
str. 11
2.
Ubezpieczenia pracownicy na urlopie macierzyńskim pełniącej funkcję członka rady nadzorczej
1) Pracownica spółki z o.o. jest jednocześnie członkiem rady nadzorczej w tej spółce i z tego tytułu otrzymuje miesięczne wynagrodzenie. W styczniu 2010 r. urodziła (...)
str. 12
3.
Współpraca przy prowadzeniu działalności a obowiązek ubezpieczeń w ZUS
Przy prowadzonej działalności gospodarczej zatrudniłam na podstawie umowy o pracę ojca, który posiada ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jakim ubezpieczeniom w (...)
str. 14
4.
Ubezpieczenia dla osoby podejmującej działalność gospodarczą w Polsce zatrudnionej w innym państwie UE
Jeden z udziałowców utworzonej w Polsce spółki komandytowej jest zatrudniony w Niemczech na podstawie umowy o pracę. Czy jako wspólnik spółki komandytowej podlega on ubezpieczeniom (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
Wyjaśnienia opublikowane w dziale opracowano w oparciu o przepisy ustaw: z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby (...)
str. 17
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wypłata premii uznaniowej a podstawa wymiaru chorobówki
1) Pracownicy otrzymują miesięczną premię uznaniową wyliczaną na podstawie przychodu netto uzyskanego w danym dziale. Przepisy wewnątrzzakładowe nie zawierają innych regulacji dotyczących wypłaty premii, tym (...)
str. 17
2.
Uwzględnianie w podstawie wymiaru zasiłków wynagrodzenia wypłaconego za dany miesiąc
1) W myśl zapisu zawartego w regulaminie wynagradzania, wynagrodzenie za dany miesiąc wypłacamy pracownikom 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego. W związku z tym przy ustalaniu (...)
str. 18
3.
Podstawa wymiaru zasiłku dla ojca korzystającego z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego
1) Pracownik korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w okresie od 4 do 17 lutego br., a następnie będzie korzystał z urlopu ojcowskiego. Czy do obliczenia (...)
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata wyrównania zasiłku chorobowego
Były pracownik złożył wniosek o wyrównanie świadczeń chorobowych, które pobierał w okresie zatrudnienia. Ustaliliśmy, że przy obliczaniu podstawy wymiaru chorobówki przez nieuwagę pominęliśmy dodatek funkcyjny. (...)
str. 21
2.
Zasiłek macierzyński z tytułu prowadzonej działalności
1) Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu) i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Lekarz wyznaczył mi przewidywany termin porodu na marzec (...)
str. 23
3.
Czy potrącić część zasiłku obliczonego od najniższej podstawy wymiaru w razie nieterminowego dostarczenia zwolnienia?
1) Czy można dokonać potrącenia 25% wysokości zasiłku za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego, jeżeli podstawę wymiaru tego zasiłku stanowi kwota najniższa? Tak, bowiem przepisy ustawy (...)
str. 24
4.
Zasiłek chorobowy po świadczeniu rehabilitacyjnym
Pracownik po wykorzystaniu okresu zasiłkowego przez 2 miesiące przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym. Podczas kolejnego badania lekarz orzecznik ZUS nie przedłużył okresu pobierania tego świadczenia. Pracownik (...)
str. 25
V.
Emerytury i renty
1.
Czy ZUS ustalając prawo do emerytury zaliczy pracę w krajach Unii Europejskiej?
Czy osoba, która przez kilkanaście lat pracowała i była ubezpieczona w Norwegii, może uzyskać emeryturę w Polsce? W jaki sposób będzie musiała udowodnić okres pracy (...)
str. 26
2.
Zatrudniałeś w 2009 r. rencistę lub emeryta? Sprawdź czy musisz powiadomić ZUS o jego przychodach z pracy zarobkowej
Podmioty zatrudniające w 2009 r. rencistów i emerytów mają obowiązek powiadomić ZUS o wysokości uzyskanych przez nich przychodów (art. 127 ust. 2 ustawy emerytalnej). Tego (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
Wyjaśnienia opublikowane w dziale opracowano w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, (...)
str. 31
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zmiana warunków umowy o pracę w trakcie trwającego wypowiedzenia zmieniającego
W związku ze zmianami organizacyjnymi przeprowadzonymi w firmie w styczniu br. wypowiedzieliśmy pracownikowi warunki pracy, zapominając o zmianie wynagrodzenia. Okres wypowiedzenia upłynie 28 lutego br. (...)
str. 31
2.
Wypowiedzenie umowy o pracę za pomocą e-maila
Czy można złożyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony za pomocą e-maila? Czy takie wypowiedzenie będzie skuteczne i zgodne z prawem pracy? (...)
str. 32
3.
Współpraca z zakładową organizacją związkową przy wypowiadaniu umów o pracę
W firmie działa zakładowa organizacja związkowa, do której należy od ponad 3 miesięcy tylko 9 pracowników. Czy pracodawca jest obowiązany do konsultowania z tą organizacją (...)
str. 33
4.
Brak dyspozycyjności pracownika jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę
Czy wystarczającym uzasadnieniem dla wypowiedzenia umowy o pracę jest wskazanie braku dyspozycyjności pracownika powodującego dezorganizację pracy? Tak, brak dyspozycyjności pracownika w pracy może stanowić uzasadnioną (...)
str. 34
5.
Przywrócenie do pracy na podstawie wyroku sądowego
Pracownik został przywrócony do pracy na podstawie wyroku sądowego. Co powinien uczynić pracodawca, jeśli obowiązki pracownika są obecnie wykonywane przez firmę zewnętrzną? Czy może powierzyć (...)
str. 35
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Obliczanie wynagrodzenia za pracę w razie nieprzepracowania części miesiąca
1) Czy pracownikowi wynagradzanemu godzinowo należy odjąć za każdy dzień choroby 1/30 część wynagrodzenia za dany miesiąc? Nie, taki sposób postępowania jak zaprezentowany w pytaniu (...)
str. 36
2.
Ustalanie podstawy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop przy zmianie rodzaju wynagrodzenia
Jak należy obliczyć ekwiwalent za urlop w przypadku, gdy w okresie przyjmowanym do podstawy wymiaru zmieniono pracownikowi rodzaj wynagrodzenia z godzinowego na miesięczny, a następnie (...)
str. 39
3.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracownika sfery budżetowej
1) Pracownik dwukrotnie w ciągu roku otrzymał dodatek specjalny za nadzór nad realizacją projektów unijnych, sfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Czy wspomniany dodatek należy ująć (...)
str. 41
4.
Obliczanie stażu pracy do nagrody jubileuszowej
1) Jak należy obliczyć staż do nagrody jubileuszowej, jeżeli wcześniejsze okresy zatrudnienia kończyły się niepełnymi miesiącami? Jeżeli wcześniejsze okresy zatrudnienia zalicza się do „stażu jubileuszowego”, (...)
str. 42
5.
Odszkodowanie dla pracownika w razie wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę
Wypowiedzieliśmy umowę o pracę pracownikowi nie konsultując zamiaru wypowiedzenia ze związkiem zawodowym, w którym był on zrzeszony. Pracownik twierdzi, że wypowiedzenie jest sprzeczne z prawem (...)
str. 43
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Udzielenie urlopu wypoczynkowego na niedzielę
Pracownik zatrudniony przy pilnowaniu złożył wniosek o udzielenie mu urlopu na weekend, z niedzielą włącznie. Czy jest dopuszczalne udzielenie urlopu na te dni? Tak, o (...)
str. 44
2.
Urlop wypoczynkowy w razie skrócenia okresu wypowiedzenia
Kilku pracownikom skróciliśmy okres wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca. Czy za ten okres nabyli oni prawo do urlopu wypoczynkowego? Po upływie skróconego okresu wypowiedzenia (...)
str. 46
3.
Wymiar urlopu wypoczynkowego przy zmianie etatu
Pełnoetatowy pracownik uprawniony do kolejnego urlopu, w związku z opieką nad dzieckiem przez kilka miesięcy bieżącego roku będzie zatrudniony na część etatu. Jak ustalić wymiar (...)
str. 47
4.
Dodatkowe urlopy związane z macierzyństwem i ojcostwem w pytaniach Czytelników
1) Czy pracownica, która przebywa obecnie na „podstawowym” urlopie macierzyńskim, po jego zakończeniu będzie korzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z mocy prawa? Nie, dodatkowy urlop (...)
str. 48
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Wypłata świadczenia urlopowego przed dniem ustalenia odpisu podstawowego na dany rok kalendarzowy
Zatrudniamy 15 osób i wypłacamy świadczenia urlopowe w wysokości odpisu podstawowego. Jeden z naszych pracowników przebywał na 14-dniowym urlopie wypoczynkowym w styczniu br. Czy należało (...)
str. 50
2.
Czy pracownikowi tymczasowemu przysługuje zwolnienie na ślub?
W oddziale firmy wykonuje pracę kilku pracowników tymczasowych. Ostatnio jeden z nich zwrócił się do pracodawcy o udzielenie dwóch dni wolnego na ślub. Czy pracownikom (...)
str. 51
3.
Okresowe oceny pracowników w firmie
Zamierzamy w firmie handlowej zatrudniającej ponad 50 osób wprowadzić okresowe oceny pracowników. Jak taki system ocen można wdrożyć i jakie przyjąć kryteria oceniania? Czy problematykę (...)
str. 52
4.
Podróż służbowa związkowca
1) Czy pracodawca ma obowiązek wystawienia polecenia odbycia podróży służbowej pracownikowi zwolnionemu z obowiązku wykonywania pracy w okresie kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej? Nadmieniamy, (...)
str. 53
5.
Przerwy w pracy pracownika niepełnoetatowego
1) Czy pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do przerwy śniadaniowej? To zależy od dobowego wymiaru czasu pracy pracownika. Wielkość etatu ma (...)
str. 54
6.
W jakiej formie określić obowiązki pracownika?
Zatrudniamy kilku pracowników w charakterze sprzedawców. Zadania do wykonania zostały dla nich określone ustnie. Czy mimo to należy im doręczyć pisemny zakres czynności? Przepisy prawa (...)
str. 56
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
W okresie zimowym zapewnij pracownikowi odpowiednią temperaturę w miejscu pracy
Ostatnie mrozy spowodowały znaczny spadek temperatury w pomieszczeniach pracy. Jaka jest minimalna temperatura pomieszczenia biurowego, a jaka hali produkcyjnej? Biura powinny być ogrzane do minimum (...)
str. 56
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Opłacanie składek ZUS
1) Chciałbym kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe po ustaniu obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Czy obecnie mogę złożyć wniosek, jeśli od daty rozwiązania umowy o pracę minęło już 30 dni? (...)
str. 58
2.
Obliczanie wysokości zasiłków i ustalanie podstawy ich wymiaru
1) Pracownica przed porodem otrzymywała zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru (na zwolnieniu nie było kodu literowego ?B?). Jakie dokumenty powinna przedłożyć w celu wyrównania (...)
str. 59
3.
Świadczenia ze stosunku pracy i kara porządkowa
1) Rozwiązaliśmy umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Czy pracownikowi zwolnionemu w tym trybie należy wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Tak, sposób rozwiązania (...)
str. 61
XII.
Obowiązki pracodawcy i uprawnienia pracownika w pierwszym roku pracy w ujęciu kompleksowym
Zasadniczo pracownik podejmujący pierwszą pracę w życiu zawodowym powinien być traktowany tak, jak pracownik z wieloletnim stażem zawodowym. Pracodawca jest więc obowiązany skierować kandydata na (...)
str. 63
1.
Minimalne wynagrodzenie za pracę pracownika w pierwszym roku pracy
W bieżącym roku minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy wynosi 1.317 zł. Ważne: W okresie pierwszego roku pracy wynagrodzenie pracownika zatrudnionego (...)
str. 63
2.
Pierwszy rok pracy - kwota wolna od potrąceń
Przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia za pracę pracodawca ma obowiązek przestrzegania limitów i ograniczeń określonych w art. 87-91 K.p. Jednym z nich jest tzw. kwota (...)
str. 65
3.
Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku zatrudnienia
W stosunku do pracowników podejmujących pierwszą pracę, ustawodawca przewidział odrębny sposób ustalania uprawnień urlopowych. Ważne: Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w (...)
str. 66
4.
Ustalanie prawa i obliczanie wysokości świadczeń chorobowych w pierwszym roku pracy
Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego (dalej świadczeń chorobowych) po upływie 30-dniowego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli jednak jest absolwentem, który podjął (...)
str. 67
5.
Rozliczanie składek ZUS pracownika w okresie pierwszego roku pracy
Pracodawca zgłasza pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA, a następnie rozlicza składki na przedmiotowe ubezpieczenia. Oskładkowaniu podlega przychód pracownika w (...)
str. 70
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.